Zwidy nocne, zwidy alkoholowe czy zwidy u starszej osoby – przyczyny, rodzaje i leczenie halucynacji

Fot. Maiwolf Photography / Getty Images

Zwidy powszechnie uważane są za domenę chorób psychicznych, jednak mogą być wywoływane przez wiele innych czynników zaburzających świadomość zmysłowego odbioru rzeczywistości, np. choroby neurologiczne czy metaboliczne, leki, używki czy postępujący wiek.

Zwidy mogą pojawiać się bez względu na wiek. W przypadku ludzi starszych zwidy stanowią nawet objaw izolowanej jednostki chorobowej, zwanej Zespołem Charlesa Bonneta. Zwidów nie należy lekceważyć. Przypadłość powinna być leczona przyczynowo.

Zwidy

Zwidy, zwane również omamami i halucynacjami, to objaw należący do grupy zaburzeń funkcji poznawczych, czyli nieprawidłowych doznań, spostrzeżeń zmysłowych, powstających bez działania zewnętrznego bodźca sprawczego. Zwidy nie stanowią zniekształcenia istniejących obrazów czy dźwięków, tylko są nowym wytworem wrażeń percepcyjnych pacjenta.

Rodzaje zwidów

W zależności od tego, jaki narząd zmysłu uległ złudzeniu, zwidy dzieli się na:

  • zwidy optyczne, inaczej wzrokowe, czyli fałszywe doznania obejmujące zarówno widzenie prostych wrażeń jak błyski, kolory, jak i złożonych kształtów, jak ludzie, zwierzęta, przedmioty;
  • zwidy słuchowe, czyli nieprawdziwe doznania związane z narządem słuchu obejmujące dźwięki proste, jak: stuki, trzaski, szumy, a także dźwięki złożone, jak myśli, głosy zwracające się bezpośrednio do pacjenta lub rozmawiające o nim między sobą;
  • zwidy smakowe, czyli odczuwanie nieistniejącego, zazwyczaj nieprzyjemnego smaku;
  • zwidy węchowe, czyli odczuwanie fałszywych doznań węchowych, głównie negatywnych, nieprzyjemnych zapachów;
  • zwidy somatyczne, czyli nieprawdziwe odczuwanie wrażeń z wnętrza lub powierzchni ciała, np. uczucie pełzania owadów po skórze lub pod jej powierzchnią, tzw. halucynacja pasożytnicza, uczucie wilgoci, zimna, pulsowanie narządów wewnętrznych czy skręcanie mięśni.

Przyczyny zwidów

Zwidy traktowane są jako objawy sygnalizujące tymczasowe zaburzenie świadomości bądź przewlekłe symptomy chorób psychicznych czy neurologicznych lub zatrucia substancjami chemicznymi jak alkohol, narkotyki, leki. Najczęstszą przyczyną zwidów są m.in.:

  • zaburzenia psychoorganiczne, np. otępienie, choroba Parkinsona, choroba Alzheimera, podeszły wiek. Zwidy u osób starszych są również objawem zespołu Charlesa Bonneta, w którym dodatkowym objawem jest lęk przed nadchodzącym szaleństwem starczym;
  • choroby psychiczne, np. schizofrenia, psychozy. Zwidy natury psychicznej mogą wystąpić również na skutek skrajnie silnych emocji i myślenia życzeniowego, np. pragnienie spotkania zmarłej osoby może wywołać zwidy tego człowieka;
  • choroby ośrodkowego układu nerwowego jak nowotwory czy napady padaczkowe; przed atakiem epilepsji, w trakcie tzw. aury, często obserwuje się zwidy u dziecka zapowiadające zbliżający się napad; zwidy u dziecka są również powszechne w trakcie wysokich gorączek i infekcji drobnoustrojowych;
  • zażywanie substancji psychoaktywnych, jak narkotyki, dopalacze, tzw. grzyby halucynogenne wywołujące zwidy, alkohol. Zwidy pojawiają się zazwyczaj w długotrwałym ciągu oraz jako syndrom nagłego odstawienia substancji aktywnych. Zwidom po alkoholu i zatruciach często towarzyszą dodatkowe objawy jak dreszcze, wymioty, gorączka, zimne poty;
  • przewlekłe migreny i niedostateczna ilość snu; charakterystycznym objawem tego stanu są zwidy nocne spowodowane przemęczeniem organizmu i niedostateczną regeneracją mózgu. Zwidy nocne u dzieci są uważane za naturalny etap dorastania;
  • encefalopatia wątroby, zaburzenia pracy tarczycy, choroba Cushinga, skrajne odwodnienie, udar słoneczny, hipo- i hipernatreia, mocznica.

Czy depresja to już problem społeczny? Zobacz nasz film i poznaj opinię eksperta: 

Zobacz film: Depresja jako problem społeczny. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Zwidy po alkoholu

Zwidy alkoholowe to specyficzny rodzaj psychozy objawiający się w przypadku nagłego odstawienia alkoholu. Do objawów zespołu abstynencyjnego oprócz zwidów optycznych należą również zwidy słuchowe i somatyczne. Ponadto zaburzenia świadomości, pamięci, myślenia i spostrzegania, agresja i autoagresja. Psychozie alkoholowej towarzyszy szereg objawów somatycznych i zaburzeń psychicznych. Tego typu zaburzenie należy do grupy uporczywych psychoz urojeniowych, tzw. zespołu Otella, obłędu alkoholowego bądź obłędu zazdrości. Zwidy alkoholowe objawiają się głównie pod postacią niewierności partnerskiej i nadwrażliwości emocjonalnej na tle drugiej osoby.

Leczenie i zapobieganie zwidom

Zwidy stanowią objaw choroby, dlatego leczenie i zapobieganie ich nawrotom skupia się na diagnostyce i eliminacji przyczyn. Po rozpoznaniu prowadzi się leczenie przyczynowe, np.:

  • zwidy u dziecka w wyniku wysokiej gorączki lub infekcji ustąpią po obniżeniu temperatury i zwalczaniu zakażenia;
  • zwidy nocne w wyniku przemęczenia, silnych emocji i stresu, ustąpią lub znacznie ograniczają częstotliwość swoich ataków po odpoczynku, relaksacji i właściwej regeneracji sił;
  • zwidy po alkoholu i innych używkach nie wrócą po odbyciu specjalistycznego leczenia odwykowego w poradniach leczenia uzależnień, grupach samopomocowych, psychoterapiach i całkowitej abstynencji substancji psychoaktywnych.

Bibliografia:

  1. Bilikiewicz A., Strzyżewski W., Psychiatria, podręcznik dla studentów medycyny, Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, Warszawa 1992.
Data aktualizacji: 03.07.2019,
Opublikowano: 18.02.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Nawyki, które postarzają twój mózg. Na co uważać?

Mózg to centrum dowodzenia naszego organizmu. Podobnie, jak w przypadku innych narządów - z biegiem czasu - zaczyna działać mniej sprawnie. Co gorsza, często jest to skutek naszych niezdrowych nawyków. Które zachowania mu nie służą? 

Czytaj więcej
7 etapów w chorobie Alzheimera - czym się charakteryzują?

Etapy choroby Alzheimera różnią się od siebie nasileniem objawów, takich jak zaburzenia pamięci i problemy z codziennym funkcjonowaniem. Chorzy mają kłopoty z komunikacją, a z biegiem czasu z wykonywaniem najprostszych czynności, np. ubieraniem się.

Czytaj więcej
Lek na schizofrenię został wycofany z obrotu. Dlaczego? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu preparatu stosowanego w leczeniu schizofrenii. Co stoi za tą decyzją i o jaki farmaceutyk chodzi? 

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Marihuana sprzyja schizofrenii. Badacze mają nowe ustalenia 

Naużywanie marihuany może się przyczynić do rozwoju chorób psychicznych. Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Dani dowiedli, że narkotyk - zwłaszcza u młodych mężczyzn - może prowadzić do rozwoju schizofrenii. 

Czytaj więcej
Powszechnie stosowany związek chemiczny sprzyja chorobie Parkinsona. Gdzie go znajdziemy?

Trichloroetylen (TCE) to związek chemiczny, który wykorzystywany jest m.in. do chemicznego czyszczenia ubrań.  Najnowsze badania pokazują, że substancja może być bardzo niebezpieczna i przyczynić się do rozwoju choroby Parkinsona. W jaki sposób?

Czytaj więcej