Obecność zwapnień w sierpie mózgu nie jest wykładnikiem żadnej specyficznej jednostki chorobowej. Same zwapnienia mogą występować bez żadnych dolegliwości ogólnoustrojowych. Zazwyczaj są one opisane w badaniach obrazowych, które zostały zlecone ze względu na inne wskazania medyczne.
Sierp mózgu – funkcje
Sierp mózgu jest wypustką opony twardej. Przebiega pośrodkowo wewnątrz szczeliny środkowej, tym samym oddzielając prawą półkulę mózgu od lewej. Zadaniem opony twardej jest stabilizacja i ochrona wrażliwych struktur centralnego układu nerwowego.
Przyczyny zwapnień w sierpie mózgu
Obecność zwapnień w sierpie mózgu jest najczęściej spowodowana starzeniem się organizmu. Do rzadszych przyczyn należą zaburzenia gospodarki wapniowej, choroby, które wystąpiły prenatalnie, np. toksoplazmoza, oraz rzadkie choroby neurologiczne. Zaburzenia równowagi elektrolitowej mogą być wykładnikiem rozregulowania układu hormonalnego, np. nadczynność przytarczyc prowadzi do zwiększenia poziomu wapnia we krwi.
Toksoplazmoza jest odzwierzęcą choroba pasożytniczą. Człowiek zaraża się drogą pokarmową, spożywając żywność, która miała kontakt z kocimi odchodami, lub przez przypadkowe przeniesienie zanieczyszczonymi rękami pasożyta w rejon ust. Toksoplazmoza jest bardzo niebezpieczną chorobą dla kobiet w ciąży, ponieważ pasożyt może przedostać się do organizmu nienarodzonego dziecka. Zakażenie noworodka prowadzi do wystąpienia wielu groźnych powikłań. U dzieci, które przebyły toksoplazmozę wrodzoną, mogą wystąpić zwapnienia w sierpie mózgu.
Jak działa mózg? Dowiesz się tego z filmu:
Leczenie zwapnienia sierpu mózgu
Samo zwapnienie w sierpie mózgu nie jest stanem wymagającym specjalistycznego leczenia. Jeśli chory dodatkowo skarży się na występowanie różnych dolegliwości neurologicznych (np. zawrotów głowy), to postępowanie lekarskie ma na celu zdiagnozowanie przyczyny objawów i dobranie odpowiedniej terapii. Obecność zwapnień w sierpie mózgu bez żadnych symptomów chorobowych nie jest wskazaniem do leczenia.