"Zostawiliśmy ponad 3 mln osób samych sobie". Małgorzata Rozenek-Majdan o roli Polski w procedurze in vitro

screen z materiału wideo

„Jesteśmy jedynym krajem w demokratycznej Europie i jednym z niewielu krajów na świecie, który został pozbawiony pomocy od państwa, czyli refundacji. Za granicą jest to uznawane za standard medyczny – mówi w rozmowie z naszą redakcją Małgorzata Rozenek-Majdan, która już niedługo po raz trzeci urodzi dziecko poczęte metodą in vitro.

Małgorzacie Rozenek-Majdan temat zapłodnienia pozaustrojowego jest bliski już od dawna. Prezenterka urodziła dzięki tej metodzie dwóch synów – Stanisława i Tadeusza, a wiosną tego roku przywita na świecie trzeciego potomka. Gwiazda wie więc wiele na temat tego procesu leczenia niepłodności – z perspektywy rodzica, oczywiście.

Jak Małgorzata Rozenek-Majdan ocenia rolę polskiego rządu w procedurze in vitro?

Na to pytanie odpowiada krótko i stanowczo – brak jakiegokolwiek wsparcia państwa. Zaznacza również, że taka sytuacja ma miejsce dopiero od 2016 rok. Wcześniej, za czasów rządów koalicji PO-PSL były przewidziane refundacje tej metody leczenia niepłodności. Z in vitro, dzięki wsparciu państwa w tamtym czasie, na świat przyszło blisko 30 000 dzieci. A jak w tej chwili wygląda postawa rządu polskiego? Według Małgorzaty państwo zachowuje się tak, jakby nie widziało problemu. Dodajmy w tym miejscu, że w 2015 roku WHO wpisało niepłodność na listę chorób cywilizacyjnych.

Partia nie ma prawa dzielić ludzi na takich, którzy mogą zostać rodzicami lub nie. I nie mogą używać swoich przekonań do wskazywania tego, co jest słuszne, a co nie jest- dodaje w rozmowie z naszą redakcją.

Warto wiedzieć, że osoby, które dziś są w okresie reprodukcyjnym nie mają czasu, by czekać, aż aktualnie sprawująca rządy partia odejdzie. 10 czy więcej lat to czas, którego większość par po prostu nie ma.

Jak inne kraje wspierają obywateli w procedurze in vitro?

Tutaj za przykład mogą posłużyć Węgry, które postawiły na narodowy program, mający na celu absolutne wsparcie par, starających się o dziecko właśnie za pomocą zapłodnienia pozaustrojowego. W jaki sposób? Państwo odkupiło od prywatnych firm 6 klinik leczenia niepłodności i przekwalifikowało je na placówki, dostępne dla wszystkich obywateli. Metoda in vitro będzie więc nie tylko dostępna dla wszystkich, ale i całkowicie darmowa i przeprowadzana aż do skutku.

Jak Polacy opłacają procedurę in vitro?

Wątkiem, który musiał wybrzmieć przy temacie wsparcia państwa lub też jego braku, są oczywiście pieniądze. Warto wiedzieć, że na rachunku, jaki wystawi nam klinika za jedną próbę zapłodnienia in vitro, będzie widnieć kwota od 12 000 do 20 000 złotych. Wysokość tej sumy zależna jest od reakcji kobiety na leki. Kto może sobie pozwolić, by zapłacić taką cenę samodzielnie? Niewielu. W związku z tym Polacy, którzy pragną zostać rodzicami zaciągają kredyty, zapożyczają się u rodziny czy wyprzedają własny majątek.

Posłuchaj całego fragmentu rozmowy Małgorzaty z naszą redakcją!

Zobacz film: Małgorzata Rozenek-Majdan opowiada o braku wsparcia polskiego rządu przy procedurze in vitro oraz o finansowaniu tego zabiegu Źródło: TVN

Data aktualizacji: 10.02.2020,
Opublikowano: 07.02.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej