Żółtaczka typu B – leczenie, objawy, szczepionka. Jak rozpoznać chorobę?

Fot: ronstik / fotolia.com

Żółtaczka typu B wywoływana jest przez zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu B (ang. hepatitis B virus – HBV). Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (ang. World Health Organization – WHO), wirus ten jest drugim, najważniejszym po tytoniu czynnikiem rakotwórczym. Najczęściej do zakażenia dochodzi poprzez krew, m.in. podczas operacji, zabiegów stomatologicznych bądź w gabinetach kosmetycznych.

Żółtaczka typu B, tzw. żółtaczka wszczepienna i wszczepienne zapalenie wątroby, jest wywoływana przez wirus HBV. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jest on nawet 100 razy bardziej zakaźny niż wirus HIV (źródło). Ze względu na groźne powikłania szczepienie przeciwko WZW typu B od lat 90. ubiegłego wieku jest obowiązkowe dla niemowlaków. Dla dorosłych jest ono dobrowolne, przez co do zakażenia nierzadko może dochodzić w wielu sytuacjach, m.in. także w czasie porodu. Początkowo WZW typu B przebiega bezobjawowo, dopiero w późniejszym stadium daje o sobie znać – wtedy najczęściej na leczenie jest już za późno. Aby uchronić się przed marskością wątroby, jej zapaleniem i nowotworem, warto skorzystać ze szczepienia.

Co wiesz o wątrobie? Sprawdź się w naszym quizie!

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Żółtaczka typu B – objawy

U większości chorych żółtaczka typu B przebiega bezobjawowo. U osób zakażonych może wówczas nie występować żółtaczka w rozumieniu objawu (m.in. zażółcenie skóry i błon śluzowych) ani nie ma innych symptomów. W większości przypadków zapalenie wątroby przechodzi samoistnie, dlatego osoby zakażone nie mają świadomości, że przebyły WZW typu B. Jednak w niektórych przypadkach osoby chore mają typowe objawy żółtaczki, są hospitalizowane i po kilku miesiącach dochodzą do siebie. Tego typu przebieg nie tylko daje pełne wyleczenie, ale również pozwala uniknąć nosicielstwa wirusa HBV. W niektórych przypadkach pojawiają się czasem takie objawy jak: zmęczenie, senność, brak apetytu, ból głowy, pobolewanie wątroby i żołądka, świąd, biegunki, zmiana masy ciała. W zaawansowanym stadium mogą pojawiać się: krwawienia z przewodu pokarmowego, żylaki, wodobrzusze, wyniszczenie organizmu. W przebiegu żółtaczki typu B może rozwijać się także nadostre zapalenie wątroby z martwicą, co w konsekwencji prowadzi do niebezpiecznej niewydolności wątroby, a także nowotworu wątroby.

Żółtaczka typu B. Jak można się zarazić?

Żółtaczką typu B można zarazić się poprzez krew i inne płyny ustrojowe (sperma, śluz szyjkowy). Wirus HBV może przedostać się do organizmu osoby zdrowej poprzez zabiegi medyczne i stomatologiczne, np. poprzez skażone narzędzia. Do zakażenia może także dojść w wyniku stosowania w gabinetach kosmetycznych oraz gabinetach tatuażu i piercingu innych przedmiotów mających styczność z ciałem. Żółtaczką typu B można także zakazić się poprzez używanie tych samych przedmiotów, których używa osoba zarażona, jak szczoteczka do zębów, przyrządy kosmetyczne bądź maszynki do golenia. Kolejną drogą zakażenia są także kontakty seksualne z zakażonym partnerem, podejmowane bez zabezpieczenia. Wirus HBV może zostać przeniesiony z matki na dziecko podczas porodu oraz w okresie laktacji. Wirus HBV nie występuje w ślinie, kale, moczu, pocie i łzach.

Żółtaczka typu B – szczepienie

Aby uchronić się przed żółtaczką typu B, specjaliści zalecają szczepienia ochronne. Szczepienia od 1994 r. wykonywane są obowiązkowo u noworodków, a także u osób przed zabiegami chirurgicznymi. Przed szczepieniem zaleca się wykonanie badania HBs, które wykaże, czy osoba ma już w organizmie wirus HBV – wtedy szczepienie jest nieskuteczne. Szczepionka przeciwko żółtaczce typu B składa się z 3 dawek: pierwszą podaje się w dowolnym momencie, drugą – po miesiącu i trzecią – po 6 miesiącach. Uodpornienie następuje według schematu 0.–7.–21. dzień. Ponadto u osób ze słabą odpornością i z grupy podwyższonego ryzyka zaleca się podanie dawki przypominającej co 5–10 lat. Szczepienie na żółtaczkę typu B jest bezpłatne dla dzieci i młodzieży, a także dla osób przebywających w bliskim kontakcie z osobą zakażoną. Dla pozostałych szczepionka nie jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). W Polsce odbywają się jednak regularnie akcje pod nazwą „Żółty tydzień”, podczas których wykonywane są szczepienia przeciw WZW typu B w bardzo niskich cenach.

Żółtaczka typu B – rozpoznanie i leczenie

Żółtaczka typu B najczęściej przebiega bezobjawowo, dlatego wykrycie jej w początkowym stadium jest zazwyczaj przypadkowe i związane z profilaktycznymi badaniami krwi. Aby rozpoznać zakażenie WZW typu B, specjalista zleca wykonanie badań serologicznych i biochemicznych (ASPAT, ALAT, ALP, GGTP, bilirubina). Dodatkowo wykonuje się także morfologię, krzepliwość krwi, OB i inne. Aby upewnić się w postawionej diagnozie, zaleca się także oznaczenie DNA wirusa we krwi, tzw. HBVDNA lub pDNA. Nierzadko w diagnostyce stosowane są również badania obrazowe, histopatologiczne i inne, zaawansowane, oceniające np. marskość wątroby.

W niektórych przypadkach, gdy występują objawy, chory może wymagać hospitalizacji. W większości przypadków, gdy żółtaczka typu B zostanie wykryta, stosowane jest leczenie farmakologiczne polegające na podawaniu leków przeciwwirusowych, osłonowych i doraźnych, które pomagają zniwelować objawy oraz zmniejsza szanse na rozwinięcie przewlekłego zapalenia.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 27.09.2018,
Opublikowano: 29.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Karczochy – te smakowite warzywa obniżają cholesterol, dbają o wątrobę i... pomagają schudnąć

Karczochy to warzywa cenione na całym świecie nie tylko ze względu na swój smak. Mają też wyjątkowe właściwości lecznicze, a ich regularne spożywanie obniża cholesterol, wspomaga leczenie chorej wątroby, a także ułatwia odchudzanie. Najsilniejsze działanie ma wyciąg z karczocha.

Czytaj więcej
Czy chrzan jest zdrowy? Właściwości lecznicze korzenia i liści chrzanu

Chrzan pospolity ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest stosowany m.in. podczas przeziębienia i grypy, w chorobach reumatologicznych, nowotworowych i układu trawienia. Jest wykorzystywany także w kuchni i kosmetyce. Można go spotkać zarówno jako roślinę dziko rosnącą, jak również uprawną – w Polsce, Europie i Azji

Czytaj więcej
Badanie HCV – ochrona przed zapaleniem wątroby typu C

Badanie HCV pozwala ustrzec się przed poważnym wirusem, który wywołuje zapalenie wątroby typu C, a w efekcie prowadzi do marskości wątroby lub przyczynia się do rozwoju nowotworu wątrobowokomórkowego.

Czytaj więcej
Termoablacja mięśniaków, wątroby i guzów przerzutowych. Na czym polega zabieg?

Termoablacja jest małoinwazyjną i coraz popularniejszą metodą leczenia, wykorzystującą prąd zmienny o dużej częstotliwości do wytworzenia wysokiej temperatury, która niszczy zmienione chorobowo tkanki. Termoablację stosuje się do walki z nowotworami, ale również do leczenia mięśniaków czy żylaków.

Czytaj więcej
Kolka wątrobowa – bolesne problemy z pęcherzykiem żółciowym. Jak sobie z nimi radzić?

Kolka wątrobowa to wyjątkowo bolesna dolegliwość, która wskazuje na problemy z wątrobą i woreczkiem żółciowym. Bagatelizowanie jej objawów może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Z kolką częściej zmagają się kobiety niż mężczyźni. 

Czytaj więcej
Święta w wersji light. Jak odchudzić tradycyjne świąteczne potrawy? 

Święta Bożego Narodzenia to dla wielu osób czas obżarstwa i błogiego lenistwa. Niestety to, co przyjemne dla ducha, dla ciała już takie nie jest. Poza niestrawnością możemy także nabawić się przy świątecznym stole kilku nadprogramowych kilogramów. Co można przygotować w wersji light? Podpowiedzi znajdziecie poniżej!

Czytaj więcej
Polekowe uszkodzenie wątroby – przyczyny i leczenie

Polekowe uszkodzenie wątroby to poważne schorzenie, które pojawia się w wyniku terapii farmakologicznej. Aby go uniknąć, podczas przyjmowania leków należy stosować odpowiednią dietę, unikać alkoholu oraz przyjmować leki wyłącznie w dawkach wyznaczonych przez lekarza.

Czytaj więcej