Zobacz, które placówki stomatologiczne działają w czasie epidemii
Luis Alvarez/getty images
Wielu gabinetom stomatologicznym udało się stworzyć bezpieczne warunki umożliwiające leczenie pilnych przypadków – informuje Polskie Towarzystwo Stomatologicznego. Na stronie PTS znajdziemy ogólnopolska mapę placówek, które funkcjonują pomimo pandemii koronawirusa.
Mapa działających gabinetów stomatologicznych
Ze względu na rozprzestrzenianie się COVID-19 większość gabinetów stomatologicznych w naszym kraju ograniczyła swoja działalność lub jest zamkniętych. Są jednak placowki, którym udało się stworzyć bezpieczne warunki pracy, umożliwiające leczenie pilnych przypadków zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia lub Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. Autorami mapy z listą takich miejsc jest lekarz dentysta Olga Sowińska oraz technik dentystyczny Rafał Szymelfejnik. Projekt postanowiło wesprzeć, a także pomóc rozbudować, Polskie Towarzystwo Stomatologiczne.
To była spontaniczna decyzja. W pierwszej fazie stworzyliśmy mapę dla kolegów po fachu, którzy zmuszeni do ograniczenia swojej działalności leczniczej w obawie o zdrowie pacjentów i własne, szukali miejsc, do których mogliby skierować swoich pacjentów. Dane zbieraliśmy na jednej z grup dyskusyjnych w social mediach. Szybko okazało się jednak, że wiedzy o czynnych gabinetach stomatologicznych poszukują również pacjenci. Liczymy, że dzięki niej część pacjentów zazna ulgi w sytuacjach nagłych
- informują autorzy projektu oraz Polskie Towarzystwo Stomatologiczne.
Mapa została opracowana w oparciu o zgłoszenia właścicieli praktyk. (Wkrótce na stronie PTS zostanie uruchomiony formularz dla właścicieli gabinetów, którzy chcą umieścić placówkę na mapie). Nie jest to mapa placówek rekomendowanych. Organizatorzy projektu nie biorą odpowiedzialności za to czy placówka przyjmie pacjenta, jakość usług czy ceny. Przed wizytą w gabinecie należy potwierdzić ją telefonicznie lub mailowo. Dane do gabinetów dostępne są na mapie.
Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?
Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć?
Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.
W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby?
Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?
Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić?
Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?
Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje?
Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?