Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Fot :Karen Moskowitz / gettyimages.com

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Znieczulenie komputerowe polega na zastąpieniu tradycyjnego sposobu znieczulania (przez lekarza, przy pomocy strzykawki wyposażonej w igłę) specjalnym, w dużej części zautomatyzowanym systemem dozującym środki znoszące ból (anestetyczne).

Jaki jest cel znieczulenia w stomatologii?

Wykonanie niektórych zabiegów stomatologicznych, takich jak np. ekstrakcja zęba, leczenie kanałowe czy niektóre zabiegi protetyczne może być dla pacjenta bolesne i nieprzyjemne. Poziom stresu wywołanego przez ból, a nawet sam lęk przed jego odczuciem bywa paraliżujący. U niektórych osób jest przyczyną odstąpienia od kontynuacji leczenia zębów, a w krańcowych przypadkach może nawet wywołać paniczną ucieczkę z poczekalni przychodni dentystycznej. Specyficzną grupę pacjentów obawiających się bólu podczas leczenia zębów stanowią dzieci. Dla nich możliwość wykonania znieczulenia jest sposobem na nauczenie się, że pobyt u stomatologa to przede wszystkim korzyść dla ich zdrowia i urody.

Na czym polega znieczulenie miejscowe w stomatologii?

Znieczulenie miejscowe w stomatologii służy zablokowaniu przewodnictwa z zakończeń nerwowych zlokalizowanych w miazdze zębowej, okostnej i błonie śluzowej dziąseł. Celem jest doprowadzenie do stanu, w którym manipulacje lekarza (często wiążące się z bezpośrednim dotknięciem włókna nerwowego) nie będą wywoływały u pacjenta bólu.

Tradycyjnie stosuje się technikę polegającą na ręcznej aplikacji (ze strzykawki) substancji znieczulającej, np. lidokainy, bupiwakainy lub artykainy. W takiej sytuacji trudno kontroluje się szybkość podawania i ilość wstrzykniętego leku, co może być powodem gwałtownego rozpierania tkanek i bólu. Jednocześnie niełatwo jest w sposób ciągły podawać preparat znieczulający tak, by zagłębianie czubka igły w tkankach było bezbolesne.

Leczenie niektórych zębów, szczególnie mających długie korzenie, może wymagać wykonania kilku wkłuć (nie tylko od strony policzkowej, ale również językowej lub podniebiennej). Ten typ zabiegów jest bardziej nieprzyjemny niż wstrzykiwanie roztworu leku od strony zewnętrznej (policzkowej). Podanie dużej ilości środka znieczulającego może powodować utrzymujące się długo po wyjściu od dentysty odrętwienie wargi, języka czy podniebienia. Tak więc sam proces podawania środka anestetycznego jest czasem przyczyną nieprzyjemnego bólu i dyskomfortu. Dodatkowo skuteczność tradycyjnego znieczulenia zależy w dużej mierze od warunków miejscowych oraz doświadczenia podającego je stomatologa.

Na czym polega znieczulenie komputerowe zęba?

Komputerowe znieczulenie zęba u dentysty to relatywnie nowa metoda, pozwalająca na uzyskanie lepszych i bardziej powtarzalnych efektów wstrzyknięcia środka anestetycznego. Klasyczny układ strzykawka-igła zastąpiono w nowoczesnych urządzeniach specjalną pompą, która jest sterowana przez komputer. Po wybraniu odpowiednich ustawień i po naciśnięciu przez lekarza pedału środek znieczulający jest podawany przez igłę w ściśle określonym, powolnym tempie. Dodatkową zaletą jest możliwość aplikowania leku w trakcie wkłuwania, co powoduje, że dolegliwości odczuwane przez pacjenta są naprawdę minimalne.

Systemami umożliwiającymi wykonanie zabiegu komputerowego znieczulenia zęba są np. Sleeperone, Quicksleeper, The Wand czy Calaject. Oczywiście w dalszym ciągu to lekarz decyduje o tym, w którym miejscu powinna być wkłuta igła i ile leku anestetycznego należy podać (w zależności od typu zabiegu, czasu jego trwania i miejsca, w którym jest on wykonywany).

Śródkostne komputerowe znieczulenie zęba

Znieczulenie śródkostne to skuteczna metoda podawania znieczulenia, które może po jednym wkłuciu obejmować nawet trzy sąsiadujące ze sobą zęby. Jej zaletą jest też korzystanie z bardzo cienkich igieł. Komputerowe urządzenie do znieczulenia śródkostnego wymaga specjalnej, obrotowej głowicy. Przy jej zastosowaniu igła wkręca się w tkanki jak wiertło, przenikając przez dziąsło i okostną do wnętrza kości żuchwy lub szczęki.

Dzięki ciągłemu dozowaniu leku znieczulającego sam proces nie jest bolesny. Pacjent odczuwa jedynie dotyk i przenoszącą się przez kość niewielką wibrację. Po wwierceniu się igły w pobliże wierzchołków korzeni zęba wychodzące z nich włókna nerwowe, mimo niewielkiej dawki środka anestetycznego, zostają szybko i skutecznie znieczulone. Podanie go do wnętrza kości zabezpiecza też pacjenta przed drętwieniem warg i języka na skutek rozchodzenia się leku w tkankach miękkich.

Jak wygląda leczenie kanałowe?

Klinika urody

Bibliografia:

S.F. Malamed, Znieczulenie miejscowe w stomatologii, red. pol. L. Kryst, Wrocław 2012.

Calaject – komfortowe znieczulenie komputerowe, www.calaject.pl, dostęp 7 października 2019].

The Wand – ekspert skutecznych znieczuleń, www.wand.pl, [dostęp 7 października 2019].

Znieczulenie komputerowe SleeperOne5, www.sleeperone.com.pl, [dostęp 7 października 2019].

Data aktualizacji: 05.08.2021,
Opublikowano: 05.08.2021 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Hipodoncja – przyczyny, objawy i leczenie zespołu chorobowego

Hipodoncja jest definiowana jako brak wykształcenia się jednego lub kilku (maksymalnie sześciu) zębów. Jeśli stan taki pojawia się u osób z zębami mlecznymi, wymaga specjalistycznej opieki od bardzo wczesnego wieku. Łączy się często z innymi nieprawidłowościami rozwoju zębów.

Czytaj więcej