Znaczenie mięśni podpotylicznych. Jak się objawia ich uszkodzenie lub przeciążenie?

Fot.: Voyagerix / stock.adobe.com

Mięśnie podpotyliczne są zespołem małych mięśni należących do grupy mięśni głębokich grzbietu. Obok pasma przyśrodkowego i bocznego grzbietu tworzących tzw. prostownik pleców, rozciągający się od podstawy czaszki do miednicy, znajduje się grupa mięśni w okolicy kości potylicznej czaszki, która pełni znacznie więcej funkcji w stosunku do tak rozbudowanego gorsetu mięśniowego.

Mięśnie podpotyliczne, podobnie jak większość struktur układu ruchu, są narażone na przeciążenia nadmierną pracą dynamiczną i statyczną. W wyniku mikrouszkodzeń mięśnie podpotyliczne i nadmierne napięcie często są przyczyną bólów głowy i karku, a nawet składają się na tzw. zespół skrzyżowania górnego.

Mięśnie podpotyliczne

Mięśnie podpotyliczne są grupą pięciu małych mięśni, tworzącą najgłębszą warstwę mięśniową górnego odcinka kręgosłupa szyjnego. W skład mięśni podpotylicznych wchodzą: mięsień skośny głowy górny i dolny oraz mięsień prosty tylny mniejszy, większy i boczny.

Mięśnie podpotyliczne zlokalizowane są w okolicy kości potylicznej głowy, ich pracę można zaobserwować podczas wyprostu głowy. Mięśnie te rozciągają się od pierwszego i drugiego kręgu szyjnego wzdłuż ich wyrostków kolczystych i poprzecznych w kierunku podstawy kości potylicznej (z wyjątkiem dolnego mięśnia skośnego głowy).

Funkcje mięśni podpotylicznych

Główne funkcje mięśni podpotylicznych to stabilizacja i kontrola ruchów głowy oraz wsparcie zmysłu równowagi poprzez utrzymanie głowy w odpowiedniej pozycji.

Mięśnie podpotyliczne biorą czynny udział w wyproście górnego odcinka kręgosłupa szyjnego, czyli skłonie w tył, rotacji głowy po stronie pracującego mięśnia, czyli skręcie oraz retrakcji głowy, tj. cofnięciu głowy i utworzeniu linii prostej z kręgosłupem szyjnym.

Mięśnie wykonują ruch nawet w niewielkim zakresie, w czasie kiwania głową „na tak” i potrząsania „na nie”.

Znaczenie proprioceptywne mięśni podpotylicznych

Mięśnie podpotyliczne to mięśnie czucia głębokiego. Pod względem proprioreceptywności, tzn. zmysłu kinestetycznego, są jednymi z najbardziej unerwionych mięśni całego ciała, np. blisko 36 wrzecionek mięśniowo-nerwowych przypada na 1 g tkanki mięśniowej mięśni podpotylicznych, podczas gdy w przypadku mięśnia pośladkowego wielkiego jest to ok. 0,7 wrzecionek na 1 g).

Czucie głębokie, czyli poczucie orientacji ciała w przestrzeni, w znacznym stopniu uzależnione jest od impulsów płynących z mięśni podpotylicznych do ośrodkowego układu nerwowego, gdzie dostarczane są informacje o kącie ułożenia głowy oraz jej relacji z linią horyzontu.

Pod względem funkcjonalności, mięśnie podpotyliczne ściśle współpracują z mięśniami około ruchowymi i receptorami ucha wewnętrznego, przez co ich napięcie i praca bezpośrednio związane są z kierunkiem patrzenia.

Mięśnie podpotyliczne jak pod wpływem alkoholu

Eksperymenty prowadzone na mięśniach podpotylicznych dowodzą, że pod wpływem miejscowych środków znieczulających, wyłączających pracę mięśni podpotylicznych, człowiek zachowuje się niczym pod wpływem alkoholu, tzn. z trudnością utrzymuje równowagę, dodatkowo balansuje rękoma i zwiększa pole podparcia stóp dla zachowania pionu. Natomiast znieczulenie mięśni podpotylicznych po jednej stronie wzbudza wrażenie przechylania się w kierunku wyłączonych mięśni.

Mechanizm sterowania własnym ciałem za pośrednictwem mięśni podpotylicznych, utożsamia się ze spadaniem kota na cztery łapy. Aby zapobiec upadkowi, kot ustawia horyzontalnie wzrok, głowę i ucho środkowe, a z pomocą mięśni podpotylicznych odpowiednio steruje kręgosłupem i resztą ciała. Człowiek wykonuje podobny manewr, podążając za wzrokiem i ruchem głowy, mięśnie podpotyliczne stanowią łącznik z resztą gorsetu mięśni grzbietu.

Jak działa układ mięśniowy? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Układ mięśniowy - budowa i funkcje. Źródło: 36,6.

Zaburzenia pracy mięśni podpotylicznych

Długotrwałe napięcie i skrócenie mięśni podpotylicznych może prowadzić do szeregu dolegliwości i wywołania dyskomfortu funkcjonowania poprzez np.:

  • sztywność karku, ograniczenie swobodnego skłonu tułowia w przód lub zgięcia szyi;

W przebiegu zaburzeń pracy mięśni podpotylicznych obserwuje się nawet trzy- lub czterokrotnie zwiększone ryzyko wystąpienia dolegliwości bólowych w odcinku lędźwiowym lub rozwinięcie się zespołu posturalnego (zespołu skrzyżowania górnego).

Przyczyną przeciążenia mięśni podpotylicznych są głównie sytuacje silnego stresu, nieprawidłowa i długotrwała postawa podczas pracy czy nauki oraz codzienne czynności, np. prowadzenie samochodu czy niepoprawnie wykonywane ćwiczenia siłowe.

Rozluźnienie mięśni podpotylicznych i przykręgosłupowych na wysokości odcinka szyjnego, często są kluczem do rozwiązania problemów miejscowych, okolicy międzyłopatkowej a nawet leczenia wszelkich zespołów bólowych obręczy karku.

Bibliografia:

Sobotta J., Atlas Anatomii Człowieka Sobotta. Tom 3. Głowa, szyja i układ nerwowy, tłum. Woźniak W., Jędrzejewski K.S., Wydawnictwo Elsevier Urban & Partner.

Data aktualizacji: 08.02.2019,
Opublikowano: 08.02.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

Czytaj więcej
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Czytaj więcej