Zmniejszenie żołądka – czy warto ryzykować? Plusy i minusy zabiegu resekcji żołądka

Fot: nito100 /

Zmniejszenie żołądka to zabieg, który pozwala na szybką redukcję masy ciała. Jest on wykonywany w ściśle określonych sytuacjach i nie należy traktować go jako alternatywy dla zdrowego trybu życia.

Coraz więcej otyłych osób pokłada duże nadzieje w zabiegu zmniejszenia żołądka. Warto jednak uświadomić sobie, że redukcja jego objętości może wywołać poważne powikłania i wiąże się z koniecznością trwałej zmiany sposobu odżywiania.

Laparoskopowe zmniejszenie żołądka

Redukcję objętości żołądka można przeprowadzić na kilka sposobów. Jednym z nich jest rękawowa resekcja żołądka, która polega na usunięciu ponad 80% narządu. Pozostaje więc jedynie jego niewielki fragment.

Zobacz film: Chirurgiczne zmniejszenie żołądka u osoby dorosłej. Źródło: 36, 6

Obwodową resekcję żołądka można przeprowadzić w sposób tradycyjny lub metodą laparoskopową, która należy do metod mniej inwazyjnych – pacjent szybciej wraca do codziennego życia.

Po operacji utworzenia bypassa żołądkowego trzeba zostać w szpitalu przez 2–3 dni, a przez kolejne 2–3 tygodnie należy się oszczędzać. U około 10% osób, które mają za sobą obwodową resekcję żołądka, dochodzi do powikłań. Na ogół są one niegroźne i obejmują zakażenia w miejscu nacięcia, trudności z trawieniem i krwawienie pooperacyjne. Poważne komplikacje dotyczą 1–5% osób. Najczęstsze z nich to zatorowość płucna, obfite krwawienie, infekcja o ciężkim przebiegu oraz przeciek jelita.

Operacyjne zmniejszenie żołądka – nie tylko bypass

Obwodowa resekcja żołądka to nie jedyna metoda zmniejszenia jego objętości. Efekt ten można uzyskać także za pomocą następujących zabiegów:

  • założenie opaski żołądkowej – druga pod względem popularności i najmniej inwazyjna metoda chirurgicznego leczenia otyłości; zabieg polega na umieszczeniu silikonowego pierścienia wokół górnej części żołądka w taki sposób, aby objętość tego narządu uległa redukcji; opaskę żołądkową można usunąć – zabieg jest odwracalny;
  • laparoskopowa rękawowa resekcja żołądka (mankietowa resekcja żołądka) – operacja zmniejszenia żołądka, która skutkuje trwałym usunięciem ponad połowy narządu i utworzeniem cienkiego „rękawa";

Jak wygląda leczenie otyłości? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Na czym polega balonikowanie żołądka? Źródło: Klinika urody.

  • pionowa gastroplastyka żołądka – połączenie resekcji żołądka z umieszczeniem opaski żołądkowej; ten typ operacji jest rzadko wykonywany ze względu na wysokie ryzyko powikłań i relatywnie niską skuteczność zabiegu.

Zmniejszenie żołądka – dieta

W pierwszym miesiącu po operacji można przyjmować tylko niewielkie ilości miękkich pokarmów i płynów. Z czasem jadłospis należy rozszerzać o produkty stałe, ale stopniowo i z umiarem. Pożywienie powinno być dokładnie przeżute, aby organizm miał czas poczuć sytość przed pojawieniem się dyskomfortu lub nudności. Warto ograniczać ilość soków owocowych i innych kalorycznych napojów w diecie – nadmiar kalorii nie sprzyja procesowi chudnięcia, nawet po zmniejszeniu żołądka. O szczegółowe wskazania dotyczące diety najlepiej zapytać lekarza.

Dobrym pomysłem jest ułożenie jadłospisu z pomocą dietetyka, który zadba o to, by zminimalizować ryzyko wystąpienia niedoboru składników odżywczych.

Zobacz film: Jak wygląda walka z otyłością? Źródło: Stylowy Magazyn.

Zmniejszenie żołądka – ile kosztuje?

Wskaźnik masy ciała BMI przekraczający 40 i zły stan zdrowia ściśle związany z nieprawidłową wagą to ważne wskazania do chirurgicznego leczenia otyłości. Jeśli wcześniejsze próby odchudzania nie powiodły się, a nadmierne obciążenie stawów wyklucza regularną aktywność fizyczną, która mogłaby wspomóc spadek masy ciała, warto rozważyć operację. To, ile kosztuje zmniejszenie żołądka, zależy od rodzaju zabiegu. Cena waha się od 12 do 25 tysięcy złotych.

Zmniejszenie żołądka – efekty

Spadek wagi po zabiegu bywa spektakularny. Poddające się mu osoby tracą nawet 60% zbędnych kilogramów, dzięki czemu udaje im się zredukować lub całkowicie wyeliminować problemy zdrowotne wynikające z otyłości.

Zmniejszenie żołądka – powikłania

Prawdopodobieństwo wystąpienia komplikacji po chirurgicznym zmniejszeniu żołądka jest mniejsze, gdy operacja była przeprowadzona przez doświadczonych specjalistów. Jednak nawet najlepszy chirurg nie zagwarantuje, że po obwodowej resekcji żołądka nie dojdzie z czasem do rozpadu opaski dzielącej narząd, jego rozciągnięcia lub przecieku jego zawartości do jamy brzusznej (kwas żołądkowy może wówczas uszkodzić narządy wewnętrzne).

Nie lada problem mogą stanowić niedobory żywieniowe, będące wynikiem ograniczonego wchłaniania składników pokarmowych. Należy liczyć się z ryzykiem wystąpienia między innymi niedokrwistości i osteoporozy.

Spadek wagi dzięki redukcji objętości żołądka jest wielce prawdopodobny, ale nie jest to łatwa, pozbawiona wyrzeczeń metoda odchudzania. Najpierw należy rozważyć naturalne sposoby polegające na wdrożeniu zdrowego jadłospisu i ćwiczeń. Dietę na zmniejszenie żołądka warto opracować z dietetykiem, aby mieć gwarancję, że nie dojdzie do niedoboru witamin i składników mineralnych.

Zobacz film: Otyłość olbrzymia - jak można ją leczyć? Źródło: Stylowy Magazyn.

Data aktualizacji: 03.07.2018,
Opublikowano: 26.02.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej