Lekarze ostrzegają, by nie lekceważyć trądziku pojawiającego się na plecach. Jak się okazuje, może on zwiastować choroby jelit, w tym także nowotwory układu pokarmowego.
Kiedy na naszym ciele pojawiają się jakiekolwiek zmiany skórne w pierwszej chwili pukamy do drzwi dermatologa. Zresztą słusznie. Tyle tylko, że warto mieć na względzie iż różnego rodzaju wykwity (krostki, trądzik, pęcherzyki czy owrzodzenia) mogą być związane z chorobami układu pokarmowego. W związku z tym należy skorzystać nie tylko z porady dermatologicznej, lecz także gastrologicznej.
Eksperci zdradzają, że stan naszej skóry wiele mówi o kondycji naszego zdrowia. Wiedziałeś bowiem, że wiele chorób internistycznych można rozpoznać po kolorze i stanie skóry? Czerwoną, alarmową lampką mogą być dla nas zasinienia, zażółcenia lub bladość skóry. W wielu przypadkach zmiany skórne mogą dawać nam informacje o chorobie, nawet kilka miesięcy przed tym, aż da ona oczywiste dla siebie objawy.
- Wśród chorób układu pokarmowego, którym najczęściej towarzyszą zmiany skórne, wymienić należy przede wszystkim nieswoiste zapalne choroby jelit, czyli chorobę Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego – tłumaczy dr n. med. Irena Walecka, kierownik Kliniki Dermatologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.
Dodajmy, że przy zapaleniach jelit najczęściej mamy do czynienia z rumieniem. Jeśli jednak problemem naszego organizmu jest złe wchłanianie, na skórze uwidoczni się to najprawdopodobniej pod postacią nadżerki. Z kolei zakażenie układu pokarmowego zdradzi trądzik różowaty.
Zobacz film: Dlaczego jelita mają tak ogromny wpływ na organizm człowieka?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Autor:
Joanna Andrzejewska
Data aktualizacji: 14.04.2020,
Opublikowano: 14.04.2020 r.
SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy.
Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.
COVID-19 może wywoływać u pacjentów szereg powikłań. U osób, które przechodziły infekcję, pojawiają się problemy z układem krążenia, oddechowych, czy neurologicznym. Najnowsze badania pokazują, że zakażenie koronawirusem może zaburzać pracę układu pokarmowego, a także przyczynić się do rozwoju półpaśca.
Chrzan pospolity ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest stosowany m.in. podczas przeziębienia i grypy, w chorobach reumatologicznych, nowotworowych i układu trawienia. Jest wykorzystywany także w kuchni i kosmetyce. Można go spotkać zarówno jako roślinę dziko rosnącą, jak również uprawną – w Polsce, Europie i Azji
Wrzody odbytu to rzadka choroba, która dotyczy głównie osób młodych. Objawy mogą początkowo przypominać hemoroidy. Jednak w wielu przypadkach schorzenie przebiega bez żadnych dolegliwości. Wrzody odbytu zawsze wymagają konsultacji lekarskiej i wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Uwypuklenie się zawartości jamy brzusznej przez naturalny otwór ciała, jakim jest pępek, to przepuklina pępkowa. Operację wykonuje się u dzieci w przypadku dużych zmian, które nie ulegają samoistnemu cofnięciu, oraz u dorosłych.
Bóle brzucha należą do najczęstszych dolegliwości pediatrycznych. Mogą być spowodowane nadwrażliwością pokarmową, czynnikami psychogennymi, zapaleniem wyrostka robaczkowego, alergią bądź być symptomami wielu przewlekłych chorób.
Przetoka okołoodbytnicza to patologiczny, wąski, niegojący się kanał, który łączy powierzchnię skóry w okolicy odbytu ze światłem kanału odbytu lub odbytnicy. Istnieje wiele możliwych przyczyn jej powstawania, a najczęstsza to stan zapalny gruczołów okołoodbytowych.
Zrosty na jelitach (zrosty pooperacyjne) są nieprawidłowymi wytworami łączącymi tkanki oraz narządy. To jedne z najczęstszych powikłań zabiegów przeprowadzanych na jamie brzusznej oraz miednicy. Szacuje się, że mogą powstawać nawet u 90% pacjentów.
Operacja Hartmanna to zabieg polegający na usunięciu zmian chorobowych z częścią jelita grubego oraz na zamknięciu kikuta odbytnicy i wyłonieniu stomii. Wskazania do zabiegu obejmują powikłania raka jelita grubego, a także choroby uchyłkowej esicy.