Zmęczenie, senność, rozbicie – to tylko początek infekcji czy rewolucja w życiu?

Fot: stokkete / stock.adobe.com

Osłabienie, senność i zmęczenie są sygnałem ostrzegawczym. W ten sposób najczęściej objawia się infekcja. Jeżeli dodatkowo występują mdłości, bóle głowy i brzucha, wrażliwość i bolesność piersi, podwyższona temperatura ciała oraz brak miesiączki, symptomy te mogą oznaczać ciążę .

W przypadku, gdy brak sił jest chroniczny i towarzyszą mu również trudności z zasypianiem, wówczas warto zgłosić się do lekarza. Przewlekłe zmęczenie, apatia czy problemy z koncentracją mogą świadczyć o chorobie.

Jesteś senna - może jesteś w ciąży?

W przypadku, gdy doszło do zapłodnienia w organizmie uruchamia się cykl przemian hormonalnych, które mogą dawać symptomy przypominające przeziębienie. Powodem takiego samopoczucia jest m. in. gwałtowny wzrost poziomu progesteronu (jednego z hormonów płciowych). Ponadto praca całego ciała ulega przeorganizowaniu i początkowo musi się ono przystosować do nowej sytuacji, którą jest ciąża. Wyczerpanie i senność to naturalne objawy – organizm zaczyna odżywiać nie jedną a dwie osoby. Dlatego szczególnie w czasie pierwszych trzech miesięcy kobieta może nie tylko czuć się permanentnie zmęczona, ale również rozdrażniona, jej nastrój często ulega też drastycznym wahaniom. Pierwszym objawom ciąży często towarzyszą: katar, kaszel i gorączka. Zanim zacznie się stosować jakiekolwiek leki, najpierw trzeba ustalić, czy nie doszło do zapłodnienia. Szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży przyjmowanie środków przeciwbólowych czy przeciwgorączkowych może mieć poważny wpływ na rozwijający się płód.

Senność i ciągłe zmęczenie to naturalny stan ciężarnej, który powinien złagodnieć pod koniec drugiego miesiąca. Ważne jednak jest, by wszystkie niepokojące i nietypowe objawy konsultować z lekarzem

Należy również pamiętać, że ciąża nie musi manifestować się w ten sposób. U każdej kobiety proces ten przebiega inaczej.

Zmęczenie i ogólne rozbicie – jesienne przesilenie a może dieta?

Spadek formy często obserwowany jest w okresie jesienno-zimowym. Wzmożona podatność na infekcje w tym czasie spowodowana jest m. in. obniżeniem temperatury powietrza oraz brakiem słońca. Niedobór witaminy D3, czyli witaminy, która produkowana jest w organizmie w wyniku działania promieni UV często powoduje zmniejszenie witalności. Warto wtedy udać się do lekarza i wykonać podstawowe badania. Należy też pamiętać, że restrykcyjne diety odchudzające mogą być przyczyną senności, ciągłego zmęczenia oraz uczucia zimna. Niedostateczna podaż składników odżywczych w jadłospisie znacząco wpływa na ogólne samopoczucie i utrudnia codzienne funkcjonowanie.

Senność a choroba

Brak energii to symptom, który często bywa bagatelizowany, przy czym warto być świadomym, że wpływ na złe samopoczucie może mieć szereg czynników, które wynikają z rozwijającej się w organizmie choroby np. anemii, niedoczynności tarczycy (w tym zespołu Hashimoto) czy depresji.

Zobacz film: Co powinieneś wiedzieć, zanim pójdziesz na zwolnienie lekarskie? Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 14.12.2017,
Opublikowano: 13.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej