Zielony stolec u dziecka i dorosłych. Co oznacza?

Fot: Annie Engel / gettyimages.com

Zielony kolor stolca może być obserwowany u noworodków i niemowląt w stanach fizjologii. Jego przyczynę może stanowić nieukształtowana w pełni flora bakteryjna przewodu pokarmowego. Pokarm czy niektóre mleka modyfikowane również mogą wywołać zielony kolor stolca.

Kolor stolca jest jednym z wykładników stanu przewodu pokarmowego. Najczęściej zwraca się uwagę na konsystencję stolca, a konkretnie na wystąpienie np. zaparć lub biegunki. Należy jednak pamiętać, że wiele chorób nie zmienia konsystencji stolca czy rytmu wypróżnień, a jedynie jego kolor. Prawidłowy stolec jest ciemnobrązowy, brązowy lub żółtobrązowy. Jakikolwiek inny – odbarwiony, zielony, czarny – powinien skłonić do obserwacji organizmu. Może być to przypadkowy incydent wywołany spożytym pokarmem, ale również objaw poważnej choroby.

Zielony stolec u dziecka

Szczególnie u małych dzieci załatwiających się w pieluchę, każda zmiana koloru stolca budzi niepokój. Na szczęście pojawienie się zielonego stolca u dziecka zazwyczaj nie świadczy o chorobie. Należy pamiętać, że zabarwienie może wynikać z przyspieszenia pasażu treści pokarmowej przez jelita lub zmian we florze bakteryjnej w przewodzie pokarmowym. Jest to bardzo częste szczególnie u niemowląt w pierwszych miesiącach życia, kiedy przewód pokarmowy ulega kolonizacji przez bakterie. Dziecko karmione sztucznie mlekiem zawierającym hydrolizat białek również może oddawać stolec o zielonkawej barwie. Jeśli nie ma żadnych innych niepokojących objawów, sam zielony kolor stolca nie powinien martwić.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy? Źródło: 36,6.

Jeśli zielony stolec u dziecka jest jednostkowym wypadkiem, absolutnie nie może stanowić podstawy do diety eliminacyjnej. Dodatkowe objawy niepokojące u dziecka, jak krew czy śluz w stolcu, zmiany skórne, biegunka lub zaparcia, mogą skłaniać ku rozpoznaniu nietolerancji pokarmowych. Najlepiej jednak w pierwszej kolejności skonsultować się z pediatrą. U dzieci nie można zapominać o pokarmowej przyczynie zielonego stolca. Słodycze w postaci lizaków, żelków i kolorowych napoi zawierają barwniki, które mogą zmienić barwę stolca i moczu.

Zielony stolec u dorosłych

Zielony stolec może wynikać z zawartej w nim żółci. Żółć magazynowana jest w pęcherzyku żółciowym i przechodzi do treści pokarmowej na wysokości dwunastnicy. Co prawda odpowiada za brązowe zabarwienie stolca, jednak zanim stanie się brązowa, ma kolor zielony.

Zbyt szybkie przejście treści przez przewód pokarmowy powoduje, że barwa nie ulega zmianie. Przyspieszony pasaż jelitowy towarzyszy biegunce zarówno w przebiegu infekcji, jak i w przypadku stosowania środków przeczyszczających. Objawem świadczącym o przyspieszeniu pasażu jelitowego lub zaburzeniach trawienia mogą być (poza zielonym kolorem stolca) również resztki niestrawionego pokarmu obecne w stolcu.

Zmiana koloru stolca na zielony uwarunkowana jest odpowiednim składem flory jelitowej przewodu pokarmowego. Po stosowaniu antybiotyków może dojść do zaburzeń w zakresie fizjologicznej flory bakteryjnej przewodu pokarmowego, a tym samym do zmiany koloru stolca. Niekiedy zdarza się to w przebiegu infekcji jelitowych, np. zatrucia Salmonellą.  Zawsze należy wziąć pod uwagę obecność nietolerancji i alergii pokarmowych. Częste jest, że ujawniają się dopiero u dorosłych, a nie u dzieci. Należy brać je pod uwagę, jeśli nagle zacznie się oddawać zielony stolec.

Podobnie jak u dzieci, nie wolno zapominać o wpływie pokarmów i barwników pokarmowych na kolor stolca. Część z nich wydalana jest przez układ moczowy, a część przez przewód pokarmowy, czego skutkiem jest zmiana zabarwienia stolca. Przykładowo zielony stolec mogą wywołać zielone warzywa zjedzone w bardzo dużej ilości. U kobiet w ciąży również może pojawić się zielony stolec. Powinien być wówczas bacznie obserwowany. W zaawansowanej ciąży dochodzi często do zaburzeń pasażu jelitowego, może pojawić się biegunka, co sprzyja pojawieniu się zielonego koloru stolca. Jeśli jednak kolor ten utrzymuje się dłużej niż 2 dni, należy skonsultować się z lekarzem.

Diagnostyka zielonego stolca

Jeśli zielony kolor stolca utrzymuje się co najmniej 2 dni, a dodatkowo towarzyszą mu objawy w postaci np. gorączki i biegunki, warto wykonać badania ogólne i bakteriologiczne kału. Czasami konieczne jest przeprowadzenie przez gastrologa badań czynnościowych, np. testu nietolerancji laktozy, czy też badania czynności zewnątrzwydzielniczej trzustki.

Zaburzenia wchłaniania i trawienia wymagają szerokiego panelu badań pozwalających na wykrycie niedoborów pokarmowych oraz przeciwciał we krwi, które towarzyszą nietolerancjom pokarmowym. Ciemnozielony stolec u dorosłego zawsze powinien być zróżnicowany ze stolcem czarnym, który jest oznaką krwawienia z przewodu pokarmowego, a tym samym objawem poważnych schorzeń.

Zobacz film: Salmonella. Jak ją rozpoznać? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Data aktualizacji: 10.05.2018,
Opublikowano: 10.05.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej