#ZglosTo i chroń dzieci przed szkodliwymi treściami w internecie

Zobacz także: Co to są patotreści? Źródło: Zdrowie

W internecie można znaleźć wszystko. To właśnie w sieci szukamy informacji, sprawdzamy wiadomości. Niestety internet jest też pełen treści, które w ogóle nie powinny się tam znaleźć. Kampania społeczna #zglosTo ma zachęcić do reagowania i "oczyszczania" sieci z takich niepokojących materiałów.

Badania pokazują, że nawet 85 proc. Polaków ma kontakt z patotreściami, ale nic z tym nie robi i nigdzie tego nie zgłasza. 76 proc. dorosłych badanych spotkało się w ciągu ostatniego roku z mową nienawiści i hejtem w sieci, 71 proc. z treściami wulgarnymi i przemocowymi, 52 proc. miało kontakt z cyberprzemocą (groźby, straszenie i szantażowanie), a 40 proc. z nielegalną pornografią. Ale patotreści to także materiały ukazujące przemoc, promujące narkotyki, pijaństwo, samookaleczenie czy samobójstwo. Z takimi treściami - niestety - stykają się także dzieci.

Dlaczego dzieci oglądają patotreści?

Zdaniem Marty Wojtas, psychologa z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, dziećmi kieruje przede wszystkim ciekawość. Szacuje się, że aż 80 proc. młodych ludzi słyszało o tym, że w sieci można znaleźć tego rodzaju materiały.

Bardzo często chcą się po prostu przekonać, co to jest, skoro inni o tym mówią. Ciekawość jest zdecydowanie dominującym czynnikiem - mówi specjalistka.

Trzeba jednak podkreślić, że problemem nie jest tylko dziecięca ciekawość, a podejście rodziców do tego, co dziecko ogląda w internecie. Wielu rodziców ma świadomość zagrożenia, ale równie duża grupa dorosłych zupełnie nie kontroluje tego, co dziecko ogląda w sieci.

Z badań przeprowadzonych w zeszłym roku, jak i na potrzeby kampanii #zglosTo wynika, że z blisko połową młodych ludzi nikt nie rozmawiał o zagrożeniach, na które mogą natknąć się w sieci. To bardzo niepokojące dane - mówi psycholog.

Czy patotreści zmieniają zachowanie dziecka?

Młode osoby uczą się przede wszystkim przez modelowanie. Kontakt z patotreściami może sprawić, że dziecko nabierze przekonania, że na agresji, przemocy czy seksualizacji można zarobić. Bardzo często w młodych ludziach wykształca się pewna znieczulica na zachowania, które w społeczeństwie nie są akceptowane. Zatem jak reagować, kiedy widzimy, że z dzieckiem dzieje się coś złego?

Rodzice powinni przede wszystkim zrozumieć, jak wielką rolę w życiu dziecka odgrywa internet. Ogromna część młodych ludzi potrzebuje autorytetu i bardzo często znajduje go właśnie w sieci. Taka wiedza powinna stanowić punkt wyjścia i skłonić do zastanowienia się co z tym zrobić. To także powinno sprowokować do rozmowy z dzieckiem o tym, że nie wszystko, co znajduje się w sieci, jest dla niego dobre - mówi psycholog.

#zglosTo - co to za kampania?

Wiedza i świadomość zagrożenia powinna sprowokować dorosłych także do zgłaszania niepokojących treści. Jak to zrobić? Wystarczy wejść na platformę - zglos.to

Na stronie w kilku prostych krokach można dowiedzieć się gdzie i jak skutecznie zgłosić szkodliwe, przemocowe treści napotkane w sieci. Jak to działa? Po odpowiedzi na cztery pytania zamknięte, system generuje najlepszy sposób reakcji - od prawie gotowych formularzy, dzięki którym można zgłosić zdarzenie do prokuratury, poprzez linki do zgłaszania na platformie, na której doszło do zdarzenia, po porady, aby porozmawiać z dorosłym, któremu się ufa, w przypadku osób nieletnich.

Organizatorami kampania są Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę oraz Rzecznik Praw Obywatelskich.

Zobacz także: In vitro - szansa na bycie rodzicem

Data aktualizacji: 01.05.2020,
Opublikowano: 30.04.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej