Zespół złego wchłaniania – jak się objawia? Czy da się go leczyć?

Fot.: Natali_Mis / Getty Imags

Zespół złego wchłaniania może dotyczyć dzieci i dorosłych. Często określany jest również zespołem upośledzonego wchłaniania i oznacza, że organizm nie przyswaja prawidłowo substancji niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania. Prowadzi do niedożywienia, które wyniszcza organizm.

Zespół złego wchłaniania, czyli ZZW, to zaburzenie przyswajania substancji odżywczych przez błonę jelita cienkiego. W zdrowym organizmie białka, węglowodany i tłuszcze rozkładane przez enzymy zostają wchłonięte przez jelito cienkie (wraz z witaminami i składnikami mineralnymi). Jeżeli proces ten zostaje zaburzony, mamy do czynienia z ZZW.

Zespół złego wchłaniania – przyczyny

Upośledzone wchłanianie może być spowodowane przez niedobór lub brak enzymów trawiennych (ZZW wtórny), ponieważ przyjęte pożywienie nie jest odpowiednio przygotowane do dalszych procesów trawiennych, które powinny zachodzić w zdrowym organizmie. Równie często choroba następuje na skutek nieprawidłowego funkcjonowania błony śluzowej jelita cienkiego, co jest określane jako pierwotny zespół złego wchłaniania.

Brak enzymów trawiennych często wynika z wad wrodzonych organizmu – dochodzi do niewystarczającego wytwarzania się np. laktazy, niezbędnej do prawidłowego rozkładania laktozy. Niedobór enzymów jest też konsekwencją chorób narządów odpowiedzialnych za ich wytwarzanie, np. zapalenia trzustki lub wątroby.

Z kolei wady w prawidłowym funkcjonowaniu błony śluzowej jelita cienkiego powodowane są przede wszystkim przez infekcje i stany chorobowe, np.: celiakię, zespół krótkiego jelita, infekcje wirusowe, bakteryjne i grzybicze, a także chorobę Leśniowskiego-Crohna, choroby pasożytnicze czy alergie pokarmowe. Może wystąpić także na skutek spożywania niektórych leków (np. neomycyny, niesteroidowych leków przeciwzapalnych, preparatów żelaza, leków przeczyszczających, kolchicyny czy metotreksatu), naświetlania w chorobach nowotworowych, a także jako powikłanie resekcji żołądka lub częściowego usunięcia jelita. Zaburzenia wchłaniania mogą być też wynikiem nadmiernego spożywania alkoholu.

Jakie objawy wywołuje zespół złego wchłaniania?

Objawy zespołu złego wchłaniania wynikają z braku substancji, której przyswajanie jest zaburzone. Generalnie osoby z ZZW charakteryzują się niską masą ciała, nadmiernym osłabieniem i przewlekłym zmęczeniem. Jeżeli jelito cienkie ma problem z wchłanianiem:

  • białka, to poza utratą masy ciała występują obrzęki, osłabienie odporności i zaburzony zostaje proces wzrostu u dzieci;
  • tłuszczy, wyniki badań mogą wykazać braki witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, a ponadto charakterystyczna jest biegunka tłuszczowa;
  • węglowodanów, upośledzone wchłanianie tych substancji prowadzi do wzdęć, biegunek, bólów brzucha oraz nadmiernego gromadzenia się gazów;
  • witamin z grupy B, pojawiają się problemy ze strony układu nerwowego (np. osłabienie pamięci, zmiany nastrojów, a nawet ataki drgawkowe); ponadto pojawiają się zmiany skórne, a także zapalenia jamy ustnej czy charakterystyczne zajady;
  • witaminy A, może nastąpić zbytnie wysychanie spojówek, zmętnienie, a nawet owrzodzenie rogówki; następuje światłowstręt oraz ogólne pogorszenie kondycji skóry; do tego pojawia się dystrofia paznokci i znaczne osłabienie struktury włosa.

Zespół złego wchłaniania wapnia i witaminy D objawia się bólami kostnymi, tężyczką i krzywicą u dzieci. Niedobory witaminy K mogą prowadzić do skazy krwotocznej, a witaminy C do szkorbutu. Braki żelaza i kwasu foliowego prowadzą natomiast do anemii.

Zespół złego wchłaniania – objawy u dzieci

Zespół złego wchłanianiau dzieci> może spowodować znaczne braki w prawidłowym przybieraniu na wadze i doprowadzić do upośledzenia wzrostu. Konieczna jest wtedy konsultacja z pediatrą i wykonanie niezbędnych badań, ponieważ zachodzi ryzyko, że większość składników dostarczanych z pożywieniem wydalana jest z kałem. W takich przypadkach wymagana jest specjalistyczna dieta i regularna kontrola wagi i wzrostu dziecka za pomocą tzw. siatek centylowych.

Zespół złego wchłaniania – leczenie

Leczenie zespołu złego wchłaniania uzależnione jest od jego przyczyny – pierwotnej lub wtórnej. W przypadku niedoborów enzymów konieczne jest stosowanie odpowiedniej diety, np. bezmlecznej przy niedoborach laktazy lub bezglutenowej, jeżeli przyczyną jest choroba trzewna. W niektórych przypadkach niezbędne jest podawanie określonych enzymów, np. trzustkowych przy przewlekłym zapaleniu tego organu.

Schorzenie Leśniowskiego-Crohna wymaga podania leków przeciwzapalnych, a zakażenia oznaczają konieczność przyjęcia substancji leczniczych eliminujących np. pasożyty, które powodują infekcję lub stan zapalny. Niedobór poszczególnych witamin wiąże się z koniecznością przyjmowania zawierających je preparatów w zwiększonej dawce i przez dłuższy czas.

Jeżeli dokuczające objawy sugerują zespół upośledzonego wchłaniania, konieczne jest wykonanie testów krwi, moczu, kału lub innych badań specjalistycznych, jak np. test na zaburzenia wchłaniania białek, tłuszczów, węglowodanów czy soli żółciowych.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 08.11.2019,
Opublikowano: 15.02.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej