PTSD - przyczyny, objawy i leczenie syndromu stresu pourazowego

Fot: highwaystarz / stock.adobe.com

PTSD - ang. post-traumatic stress disorder (zespół stresu pourazowego) to zaburzenia psychiczne, które rozwijają się w następstwie przerażającego, zwykle zagrażającego życiu doświadczenia. Wyrażają się one w cierpieniu związanym z nieustannie powracającymi wspomnieniami traumatycznego przeżycia.

Sytuacje wywołujące stres wydarzają się na co dzień. Umiarkowane uczucie napięcia jest zjawiskiem naturalnym, a nawet pożądanym. Ułatwia sprawne funkcjonowanie, na przykład podejmowanie szybkich decyzji czy adekwatne reagowanie na niebezpieczeństwa. Każdy ma jednak granicę odporności na stres, której przekroczenie może poważnie odbić się na psychice, a nawet na fizycznym zdrowiu. Następuje to w przypadku zespołu stresu pourazowego, będącego formą reakcji na wydarzenia traumatyczne. Konsekwencją drastycznych przeżyć są symptomy chorobowe, które zwykle nie ustępują samoistnie i wymagają specjalistycznego leczenia.

Wydarzenia wywołujące PTSD

PTSD diagnozuje się u osób, które były świadkami lub uczestnikami wydarzeń obejmujących śmierć lub zagrażających życiu.

Sytuacjom tym z reguły towarzyszy intensywny lęk i uczucie bezsilności. Zespół stresu pourazowego dotyka ofiary przemocy - napaści, porwania, gwałtu, tortur, ataku terrorystycznego. Pojawia się także u osób, które przeżyły wypadek komunikacyjny, pożar czy klęskę żywiołową. Inne traumatyczne doświadczenia to śmierć bliskiej osoby (zwłaszcza nagła) czy zdiagnozowanie zagrażającej życiu choroby. Z badań wynika, że najczęściej zespół stresu pourazowego występuje u żołnierzy, którzy uczestniczyli w misjach wojskowych.

Objawy PTSD

Zespół stresu pourazowego przeważnie ujawnia się po okresie latencji, który trwa od kilku dni do kilku miesięcy po zdarzeniu. Objawy PTSD są wówczas ponownym przeżyciem urazu, a niekiedy pierwszą, opóźnioną reakcją na przebytą traumę.

Typowe objawy stresu pourazowego to:

  • ponowne przeżywanie traumatycznego wydarzenia,
  • unikanie okoliczności kojarzących się z urazem,
  • przewlekłe zaburzenia psychosomatyczne,
  • zaburzenia towarzyszące PTSD.

Osoba dotknięta zespołem stresu pourazowego ma nawracające, uporczywe wspomnienia (tzw. flashbacki) drastycznego zdarzenia,  w którym uczestniczyła. Często też śni koszmary o treści nawiązującej do przebytej traumy. Powracające natrętnie obrazy są tak rzeczywiste, że chory intensywnie cierpi, co nierzadko wiąże się z objawami wegetatywnymi, zupełnie jakby wspominane wydarzenie rozgrywało się ponownie. W chwili retrospekcji osoba z PTSD może wręcz nie rozróżniać realnych okoliczności i przeżywanego na nowo koszmaru.

Charakterystycznym objawem stresu pourazowego jest unikanie sytuacji, miejsc czy osób kojarzących się z traumatycznym doświadczeniem. Chory zwykle nie chce rozmawiać o przebytym urazie, ogranicza aktywności, które się z nim wiążą. Izoluje się od wszelkich bodźców przywołujących drastyczne wspomnienia, które często pokrywa psychogenną niepamięcią. W zetknięciu z okolicznościami skłaniającymi do reminiscencji osoba z PTSD doznaje silnego lęku.

Wśród licznych psychosomatycznych objawów stresu pourazowego wyróżnić można:

  • przewlekłe napięcie różnych grup mięśniowych,
  • bóle głowy,
  • zaburzenia snu,
  • problemy z koncentracją,
  • wzmożoną reaktywność na bodźce,
  • drażliwość, wybuchy gniewu,
  • niepokój, poczucie zagrożenia,
  • niezdolność do przeżywania przyjemności,
  • emocjonalne odrętwienie, 
  • poczucie braku perspektyw na przyszłość,
  • uczucie bezradności,
  • poczucie winy i wstydu,
  • unikanie kontaktów z innymi ludźmi,
  • myśli samobójcze.

Ludzie z zespołem stresu pourazowego często doświadczają innych zaburzeń psychicznych, m.in. depresji, obsesyjno-kompulsywnego jedzenia, lęku napadowego. Zdarza im się także nadużywać substancji psychoaktywnych.

Nie u każdej osoby, która przeżyła traumę, rozwija się zespół stresu pourazowego. By go zdiagnozować, należy stwierdzić utrzymywanie się wyżej wymienionych objawów przez co najmniej miesiąc. Co więcej, muszą one powodować istotne upośledzenie funkcjonowania chorego w różnych dziedzinach jego życia.

Leczenie PTSD - psychoterapia i farmakoterapia

Przebieg PTSD ma indywidualny charakter. W około 1/3 przypadków, przeciętnie w ciągu roku od zachorowania, dochodzi do samoistnego ustąpienia objawów. U reszty chorych symptomy utrzymują się w zmiennym stopniu nasilenia. Niepodjęcie leczenia może spowodować utrwalenie zaburzenia, a nawet powstanie trwałych zmian osobowości. Dlatego zespołu stresu pourazowego nie należy bagatelizować - warto jak najszybciej podjąć terapię.

Za skuteczną metodę leczenia PTSD uznaje się psychoterapię poznawczo-behawioralną, w której przeformułowuje się błędne interpretacje traumatycznych wydarzeń i ich następstw. Proponuje się również terapię ekspozycyjną, której celem jest redukcja lęku w procesie przywoływania w obecności terapeuty wspomnień drastycznego doświadczenia. W leczeniu PTSD wykorzystuje się często odwrażliwianie za pomocą ruchu gałek ocznych (EMDR). Jest to metoda, która, poprzez stymulację odpowiednich obszarów mózgu, pozwala na przetworzenie wspomnień na temat traumy i przeniesienie ich ze sfery emocji do sfery poznawczej.

W celu złagodzenia objawów stresu pourazowego (np. bezsenności, zaburzeń lękowych) leczenie wspiera się farmakoterapią. Choremu najczęściej podaje się leki przeciwdepresyjne.

Dzięki właściwej psychoterapii większość osób z PTSD powraca do normalnego życia.

Zobacz film: Depresja jako problem społeczny. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 30.08.2018,
Opublikowano: 29.08.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej