Zespół Schinzela-Giediona jako zespół wad genetycznych – objawy

Fot: Adam Gault / gettyimages.com

Zespół wad genetycznych Schinzela-Giediona bardzo źle rokuje. Niewiele dzieci dożywa okresu starszego dzieciństwa. Przyczyną jest mutacja genetyczna powstająca na nowo. Nie da się określić czynnika zwiększającego ryzyko wystąpienia tej choroby.

Zespół Schinzela-Giediona to zespół wad genetycznych wywołanych mutacją w genie SETBP1 w lotus 18q12.3. Jest to choroba autosomalnie dominująca, czyli wystarczy pojedynczy zmutowany gen, by doszło do ekspresji choroby. Oznacza to również, że wystąpienie choroby nie ma związku z płcią dziecka. Schorzenie to nie jest pojedynczym objawem. To cały zespół powikłań wynikających z zaistnienia danej mutacji. Są to mnogie malformacje (tzw. zniekształcenia), charakterystyczny wygląd twarzy, upośledzenie umysłowe, a także wady narządów i układów wewnętrznych organizmu.

Czym jest zespół Schinzela-Giediona i jakie daje objawy?

Jak wcześniej wspomniano, zespół Schinzela-Giediona jest zespołem wrodzonych wad genetycznych powodujących ciężkie upośledzenie umysłowe, jak również znaczne nieprawidłowości rozwojowe narządów wewnętrznych, co przekłada się na ciężki przebieg choroby i złe rokowanie. Objawy są bardzo zróżnicowane właśnie ze względu na mnogość uszkodzonych narządów, natomiast dość charakterystyczny jest wygląd twarzy dotkniętych schorzeniem dzieci. Niestety większość chorych nie dożywa starszego dzieciństwa.

Dzieci z zespołem Schinzela-Giediona mają częściowo cofniętą środkową część twarzy ku tyłowi, wybrzuszone czoło, szeroko rozstawione oczy, krótki i zadarty nosek, szerokie usta z dużym językiem, nisko osadzone uszy, krótką szyję, patologicznie poszerzone szwy międzyczaszkowe, również dość częsty jest brak zdolności do wydzielania łez. Czasami zdarza się, że dzieci z zespołem Schinzela-Giediona mają nadmierne owłosienie, które jednak dość szybko samoistnie zanika niedługo po urodzeniu.

Istotnym zaburzeniem u dzieci z zespołem Schinzela-Giediona jest opóźnienie umysłowe, jak również nieprawidłowości w rozwoju układu nerwowego. To z kolei przekłada się na problemy z karmieniem, niedorozwój takich zmysłów, jak wzrok czy słuch. U dzieci tych występuje tendencja do pojawiania się drgawek pochodzenia ośrodkowego. Zdecydowanie częściej niż u innych dzieci występuje bezdech senny.

Uszkodzenia narządów w zespole Schinzela-Giediona

Poza wymienionymi objawami dostrzegalnymi w wyglądzie zewnętrznym dzieci, jak i ich zachowaniu oraz rozwoju, należy zwrócić szczególną uwagę na nieprawidłowy rozwój narządów wewnętrznych. Szczególne wady rozwojowe obejmują tak ważne narządy, jak serce oraz nerki. Bardzo często nieprawidłowo rozwinięte są także narządy płciowe. Jeśli chodzi o wady serca, mogą one objąć wszystkie struktury tego narządu, czyli zastawki serca, przegrodę międzyprzedsionkową czy przegrodę międzykomorową. U dzieci z zespołem Schinzela-Giediona występuje tendencja do tworzenia się wodonercza, czyli nagromadzenia moczu w nerce bądź obu nerkach. Narządy płciowe mogą być niedorozwinięte. Nierzadko obserwuje się spodziectwo u chłopców, czyli ujście cewki moczowej zamiast u szczytu, na spodzie penisa. Jak już wcześniej wspomniano, obserwuje się także patologiczne poszerzenie szwów między kośćmi pokrywy czaszki, co świadczy o patologii układu kostno-stawowego. Kości w zespole Schinzela-Giediona mają tendencję do nieprawidłowego kształtu i grubości. Dzieci mają hipoplastyczne paliczki rąk, czyli skrócone dystalne części paliczków. Często całe kończyny są nieproporcjonalnie krótkie, a stopy mają zazwyczaj nieprawidłowe ułożenie.

Należy podkreślić, że dzieci z zespołem Schinzela-Giediona są narażone na większe ryzyko wystąpienia nowotworów neuroepitelialnych.

Dlaczego dochodzi do wystąpienia zespołu wad genetycznych Schinzela-Giediona?

Zespół Schinzela-Giediona jest zespołem wad genetycznych wynikającym z mutacji w genie SETBP1. Uznaje się, że są to mutacje powstające na nowo. Nie obserwuje się rodzinnych przypadków tego zespołu, tym bardziej, że szanse przeżycia dziecka do wieku dorosłego i przekazania wadliwego genu kolejnym pokoleniom są niewielkie. Mutacja genetyczna ma charakter autosomalny dominujący, co oznacza, że pojawia się zarówno u chłopców, jak i u dziewczynek. Wystarczy jeden wadliwy gen do rozwoju pełnoobjawowej choroby. Na daną chwilę nie jest łatwo wyjaśnić zależności pomiędzy mutacją a tak nasilonymi objawami zespołu Schinzela-Giediona. Gen SETBP1 posiada swego rodzaju instrukcje dla tworzenia się białka, które przyłącza się do niektórych regionów łańcucha DNA, by zwiększyć ekspresję genów. Największą aktywność białka SETBP1 obserwuje się w układzie nerwowym, choć znajduje się ono w całym ciele. Uznaje się, że białko to wpływa na procesy rozwojowe przed urodzeniem dziecka.

Czy można leczyć zespół Schinzela-Giediona?

Zespół Schinzela-Giediona jest zespołem wad genetycznych rozwijającym się jeszcze w życiu płodowym. Nie ma dokładnych danych co do czynników mogących wpłynąć na wystąpienie tej choroby. Nie ma również żadnego leku do wdrożenia po urodzeniu dziecka i zdiagnozowaniu danego zespołu celem leczenia przyczynowego. Leczenie dzieci z zespołem Schinzela-Giediona jest leczeniem wyłącznie objawowym. Rozważa się zabiegi operacyjne, np. odbarczenie nerki czy zabiegi kardiologiczne.

Choroby rzadkie - co trzeba o nich wiedzieć?

Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

1. A. Hoischen i in., De novo mutations of SETBP1 cause Schinzel-Giedion syndrome, Nat Genet. 2010 Jun;42(6):483-5.

Data aktualizacji: 23.07.2021,
Opublikowano: 24.07.2021 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej