Zespół policystycznych jajników – dieta, leczenie naturalne, farmakologia i diagnostyka

Fot: milanmarkovic78 / fotolia.com

Przy zespole policystycznych jajników, czyli wielotorbielowatości, leczenie naturalne polega na zmianie diety, a jeśli zmiana nawyków żywieniowych nie pomaga, trzeba przyjmować hormony. PCOS powoduje trudności z zajściem w ciążę i utrzymaniem jej, ale większości kobiet pomaga podawanie leków stymulujących owulację.

Zespół policystycznych jajników jest problemem kobiet w wieku 25–45 lat. Schorzenie to nie ustępuje mimo zażywania leków, zanikają tylko jego objawy, trzeba więc leczyć policystyczne jajniki do końca życia.

Co to jest zespół policystycznych jajników?

Wielotorbielowatość, czyli zespół policystycznych jajników (PCOS) to często diagnozowane zaburzenie endykronologiczne, które wiąże się z nadmierną produkcją męskich hormonów płciowych – androgenów – oraz nieprawidłowym przebiegiem owulacji, a nawet jej brakiem. Jajniki pokryte są przez drobne, niezanikające pęcherze. W pierwszej fazie cyklu nie zostaje wyłoniony pęcherzyk dominujący (Graafa), z którego powinna być uwolniona komórka jajowa.

Zobacz film: Zespół policystycznych jajników. Źródło: 36,6

Zespół policystycznych jajników – przyczyny i objawy

Przyczyny zespołu policystycznych jajników nie są znane. Wiele wskazuje na to, że choroba może mieć podłoże genetyczne. PCOS objawia się podwyższoną wagą ciała, nieregularnym miesiączkowaniem, występowaniem trądziku na twarzy, a często także na szyi i ramionach, owłosieniem typu męskiego (hirsutyzmem), łysieniem skóry głowy pozostawiającym zakola, podwyższonym poziomem cukru we krwi, a także trudnościami z zajściem w ciążę. Kobiety z PCOS miewają miesiączki co kilka miesięcy lub nawet raz na kilka lat. Krwawienie, nawet jeśli się pojawi, nie musi oznaczać, że wystąpiło też jajeczkowanie. O policystycznych jajnikach można mówić wtedy, gdy są powiększone i pokryte co najmniej 12 małymi (o średnicy nie większej niż 9 mm) pęcherzykami.

Zespół policystycznych jajników – badania diagnostyczne

Aby stwierdzić występowanie torbieli na jajnikach, trzeba wykonać USG przezpochwowe lub przezodbytnicze. Konieczne jest także przeprowadzenie analizy krwi na obecność hormonów wydzielanych przez przysadkę mózgową (TSH i FSH) oraz określenie poziomu LH, testosteronu, prolaktyny i glukozy (OGTT). Ważne są dni cyklu, kiedy wykonuje się oznaczenia: FSH, LH i testosteron bada się w 1–3 dzień cyklu, a progesteron, prolaktynę w 20–22 dzień cyklu.

Zobacz także: Torbiel na jajniku – przyczyny, objawy, leczenie i szansa na zajście ciążę

Zespół policystycznych jajników – jak leczyć, co jeść?

Niezwykle istotną rolę w leczeniu zespołu policystycznych jajników odgrywa dieta. U wielu chorych z otyłością brzuszną unormowanie wagi ciała prowadzi do samoistnego pojawienia się owulacji, ponieważ redukcja tkanki tłuszczowej normuje wydzielanie estrogenów. Dieta przy policystycznych jajnikach powinna być uboga w cukry proste (zarówno słodycze, jak i produkty mączne) oraz nasycone kwasy tłuszczowe (tłuste mięso i nabiał). Można je zastąpić:

  • błonnikiem, którego bogatym źródłem są pełnoziarniste produkty zbożowe, czyli ciemne pieczywo i makarony,
  • nienasyconymi kwasami tłuszczowymi, np. omega-3 i omega-6, pochodzącymi przed wszystkim z olejów roślinnych (lnianego, słonecznikowego, sojowego), ryb i alg morskich.

Jeśli przy policystycznych jajnikach dieta nie przynosi poprawy, może okazać się konieczne wprowadzenie leczenia farmakologicznego. Trzeba poddać się hormonoterapii (przyjmować antykoncepcję hormonalną), która oprócz tego, że niweluje objawy PCOS, zmniejsza także ryzyko raka trzonu macicy. Na ten nowotwór kobiety z zespołem policystycznych jajników są szczególnie narażone. W niektórych przypadkach – przy nieprawidłowym OGTT i jeśli schorzeniem towarzyszącym jest cukrzyca typu II – lekarz może zalecić zażywanie leków stabilizujących poziom cukru we krwi. Zespół policystycznych jajników należy do schorzeń nieuleczalnych, ale od tego, czy uda się zahamować jego objawy, zależy komfort kobiety, która zmaga się z wieloma problemami, jak gęste, czarne włosy na ciele i twarzy oraz pojawianie się łysiny na głowie.

Zespół policystycznych jajników a ciąża

Kobiety z zespołem policystycznych jajników mogą zajść w ciążę i urodzić zdrowe dziecko. Muszą tylko być pod opieką ginekologa-endokrynologa, który podejmie odpowiednią terapię, a w razie konieczności zaleci wykonanie operacji lub zabiegu z użyciem lasera (drillingu jajnika).

Zobacz także: Laparoskopia torbieli jajnika – zalety laparoskopii ginekologicznej i możliwe powikłania

Leczenie policystycznych jajników metodą farmakologiczną w przypadku, gdy pacjentka stara się o potomstwo, wygląda nieco inaczej niż u chorych, które nie planują mieć dzieci. Podaje się leki stymulujące owulację (np. klomifen), a kiedy uda się wywołać jajeczkowanie – progesteron. Hormon ten reguluje cykl, jeśli nie dojdzie do zapłodnienia. Policystyczne jajniki sprawiają, że ryzyko poronień wzrasta, ponieważ mogą się pojawić dodatkowe zaburzenia hormonalne. Dlatego bardzo ważne jest stałe monitorowanie poziomu progesteronu, który w razie niedoboru można podać w pierwszym trymestrze ciąży. Mimo zespołu policystycznych jajników zdarza się jednak ciąża samoistna – wówczas szanse na jej utrzymanie są większe.

Data aktualizacji: 18.12.2017,
Opublikowano: 22.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Brak snu – skutki, przyczyny. Jak sobie radzić z bezsennością?

Brak snu jest dość powszechnym problemem, z niektórych szacunków wynika, że dotyczy nawet co trzeciego dorosłego człowieka. Jego skutki mogą być bardzo poważne, zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Przeprowadzone na zwierzętach eksperymenty wykazały, że bezsenność prowadzi do śmierci.

Czytaj więcej