Zespół MELAS – charakterystyczne objawy, diagnostyka oraz leczenie

Fot. Terry Vine / Getty Images

Zespół MELAS to schorzenie będące jednym z rodzajów miopatii mitochondrialnej, która związana jest z deficytami energetycznymi komórek. Oprócz uszkodzenia mięśni w jej przebiegu występują objawy kwasicy mleczanowej, encefalopatii oraz incydenty udaropodobne. Chorobę można odziedziczyć jedynie po linii matczynej.

Objawy zespołu MELAS ujawniają się w różnym wieku, a ich charakter oraz nasilenie zależą od przypadku. Zaostrzają się podczas infekcji oraz zabiegów operacyjnych. Diagnozę stawia się stosunkowo rzadko, nie istnieje leczenie przyczynowe. Terapia skupia się głównie na niwelowaniu dolegliwości oraz rehabilitacji.

Co to jest zespół MELAS?

Zespół MELAS, na który składają się encefalomiopatia z kwasicą mleczanową oraz epizody udaropodobne (ang. mitochondrial encephalomyopathy, lactic acidosis and stroke-like epizodes), to jedno z częstszych schorzeń mitochondrialnych obejmujących wiele układów w ludzkim ciele. Uwarunkowane jest mutacjami w obrębie mitochondrialnego materiału genetycznego. Chorobę dziedziczy się jedynie po linii matczynej. Jej objawy pojawiają się w 80% w dzieciństwie, choć opisano pierwsze oznaki choroby także u osób dorosłych.

Przyczyna zachorowania na zespół MELAS leży w genach. Naukowcy odkryli już kilkanaście mutacji mitochondrialnego DNA, które mogą doprowadzić do powstania zespołu MELAS. W ich wyniku dochodzi do braku lub niedoboru białek niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania łańcucha oddechowego w komórkach różnych tkanek, co skutkuje powstaniem mniejszej ilości energii, która jest niewystarczająca do przeżycia. Z tego powodu komórki mające mutację mitochondrialnego DNA przestają funkcjonować, a następnie obumierają. Zaburzenia są najbardziej widoczne w tkankach, które potrzebują dużych ilości energii do prawidłowego wykonywania swoich zadań (nerwowa oraz mięśniowa), co powoduje szereg objawów.

W diagnostyce choroby MELAS wykorzystuje się szereg badań mających wykluczyć inne rozpoznania i doprowadzić do ostatecznej diagnozy, którą można uzyskać jedynie za pomocą badań genetycznych mitochondrialnego DNA. Zaburzenie wykrywa się często dopiero pośmiertnie. Niestety ostateczne rozpoznanie bardzo rzadko stawiane jest za życia, szacuje się, że liczba zdiagnozowanych przypadków jest znacznie mniejsza niż rzeczywista liczba chorych. Badania wykorzystywane w weryfikacji przyczyn objawów to: badanie biochemiczne krwi oraz płynu mózgowo-rdzeniowego, badania obrazowe mózgowia, elektroencefalografia mózgu (EEG), konsultacja neurologiczna oraz okulistyczna. Diagnostykę powinno wykonywać się szczególnie u osób, u których z nieznanego powodu wystąpił udar mózgu przed 40 rokiem życia.

Zobaczcie także, jak rozpoznać udar:

Zobacz film: Jak rozpoznać udar? Źródło: 36,6

Objawy zespołu MELAS

Dolegliwości związane z zespołem MELAS we wczesnym stadium mogą nie zostać zauważone przez pacjenta. Pogłębiają się w miarę trwania choroby. Ponadto objawy są bardzo indywidualne, a każdy przypadek jest wyjątkowy.

Do stałych cech zespołu MELAS należą:

  • epizody przypominające udar, występujące przed 40 rokiem życia, na ogół niesymetryczne, widoczne w badaniach obrazowych,
  • niedowidzenie połowicze lub ślepota korowa,
  • uszkodzenie mózgu (encefalopatia) występujące wraz z napadami padaczkowymi oraz pogłębiającym się otępieniem,
  • kwasica mleczanowa i związane z nią objawy: nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka, duszność, obniżenie temperatury ciała, majaczenie, śpiączka oraz obecność kwasu mlekowego w płynie mózgowo-rdzeniowym,
  • uszkodzenie mięśni – miopatia mitochondrialna objawiająca się osłabieniem mięśni, z obecnością postrzępionych, czerwonych włókien mięśniowych (RRF),
  • powtarzające się bóle głowy przypominające migrenę.

Inne objawy, mniej specyficzne dla choroby MELAS, które mogą się również pojawić w jej przebiegu, to: niedoczynność przytarczyc, cukrzyca, uszkodzenie nerek i nerwów, głuchota, niski wzrost, zaparcia oraz uszkodzenie mięśnia sercowego.

Zespół MELAS ma tendencję do zaostrzeń w przypadku pojawienia się infekcji z wysoką gorączką oraz w trakcie operacji chirurgicznych będących znacznym stresem dla organizmu, ze względu na zwiększone zapotrzebowanie energetyczne w takich stanach. Objawy mogą ustępować w miarę zdrowienia oraz po zabiegach.

Leczenie MELAS

Zespół MELAS jest chorobą genetyczną, nie opracowano jeszcze leczenia przyczynowego. Terapia opiera się głównie na łagodzeniu objawów oraz ponownym usprawnianiu pacjenta. W leczeniu miopatii mitochondrialnej, encefalopatii oraz innych objawów występujących w przebiegu choroby można również zastosować witaminy z grupy antyoksydantów (E, A, C) w dużych dawkach oraz koenzym Q. Należy dbać o zmniejszenie narażenia na czynniki zaostrzające przebieg choroby.

Bibliografia:

1. Błaszczyk B. Zespół MELAS – prezentacja przypadku. Studia Medyczne Akademii Świętokrzyskiej. Tom 6. Kielce 2007

Data aktualizacji: 04.03.2019,
Opublikowano: 04.03.2019 r.

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Ewa 01.08.2019r.

Tą chorobę stwierdzono u braci mojej mamy.Obaj są po udarach.Teraz reszta rodzeństwa musi się przebadać.

Asia 14.03.2019r.

Artykuł dużo wyjaśnia

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Anemia sierpowata (niedokrwistość sierpowatokrwinkowa): przyczyny, objawy i leczenie

Anemia sierpowata jest chorobą wynikającą z mutacji punktowej w genie kodującym łańcuch hemoglobiny krwinek czerwonych. Wśród objawów występują: bladość skóry, bóle brzucha, opuchlizna stóp i dłoni, a także uszkodzenia serca i płuc! Anemia sierpowata jest chorobą dziedziczną, na którą cierpią nawet noworodki!

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów. Doskonale smakuje, pobudza, dodaje energii, a także poprawia działanie całego organizmu. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kawy przypominamy dlaczego warto pić kawę. 

Czytaj więcej