Zespół kociego oka – jakie są główne objawy tej rzadkiej choroby genetycznej?

Fot. bernie_photo / Getty Images

Zespół kociego oka może mieć różny obraz kliniczny. Najczęściej objawia się rozszczepem tęczówki, zarośnięciem odbytu i obecnością wyrostków w okolicy przedusznej. Śmiertelność i rokowanie uzależnione jest od natężenia choroby, której ekspresja u poszczególnych chorych jest bardzo zmienna.

Zespół kociego oka to bardzo rzadka, uwarunkowana genetycznie choroba, występująca z częstotliwością 1 na 150 tysięcy urodzeń. Zespół ten ma bardzo zróżnicowany obraz kliniczny, choć przede wszystkim wśród objawów wymienia się mnogie wady oczu, jak rozszczep tęczówki, wady uszu, serca czy nerek. IQ mieści się zazwyczaj w granicach normy.

Zespół kociego oka – objawy kliniczne

Zespół kociego oka może dawać różne objawy o zmiennym nasileniu. Może zdarzyć się, że wada genetyczna nie da żadnych objawów, a będzie jedynie wykrywalna w badaniach genetycznych. Może jednak dawać pełen obraz kliniczny i obejmować wiele narządów i układów. Do głównych objawów zalicza się przede wszystkim wyrostki przeduszne, rozszczep tęczówki (u połowy chorych) i atrezję (zarośnięcie odbytu). Wady oczu w postaci rozszczepu tęczówki, siatkówki czy też naczyniówki. Zdarzają się również inne wady narządu wzroku, jednak dużo rzadziej. Bywa, że przy obecnych wyrostkach przedusznych, dziecko ma jedynie niewielkie małżowiny uszne, a nawet zarośnięty kanał zewnętrzny ucha. Ponadto, jak w większości schorzeń na tle genetycznym, należy wymienić wady w wyglądzie twarzy. Obejmują one skośne ustawienie szpar powiekowych, zmarszczkę nakątną, spłaszczony grzbiet nosa, bardzo szerokie rozstawienie szpar powiekowych, które ponadto są znacznie płytsze niż normalnie, małą żuchwę. 

Polecamy: Badania genetyczne z krwi lub ze śliny – na czym polegają?

Jako współistniejącą wadę wymienia się także rozszczep podniebienia, jednak w przypadku zespołu kociego oka jest to rzadko współistniejąca wada. Należy jednak liczyć się również z innymi współistniejącymi wadami w obrębie przewodu pokarmowego czy innych narządów i układów. Upośledzenie umysłowe może być od nieznacznego aż po ciężkie.

Po co i kiedy warto zrobić badania genetyczne? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Rozmowa z dr n. med. Katarzyną Wadowską – Jaszczyńską na temat badań genetycznych. Źródło: 36,6

Zespół kociego oka – podłoże genetyczne

Zespół kociego oka - to schorzenie genetyczne jest wynikiem mutacji polegającej na obecności dodatkowych chromosomów (tetrasomia 22pter-22q11). Zdarza się również mutacja w postaci mozaiki, jak również inne wady cytogenetyczne. Podłożem zespołu kociego oka może być również trisomia 22 czy triplikacja chromosomowa. Aby potwierdzić rozpoznanie, konieczne jest wykonanie badania cytogenetycznego. Badanie genetyczne można przeprowadzić już w życiu płodowym w ramach diagnostyki prenatalnej. Wada genetyczna, jaką jest zespół kociego oka, to wada powstająca najczęściej na nowo.

Warto wiedzieć: Choroby sprzężone z płcią – przykłady i diagnostyka

Zespół kociego oka – czy jest możliwe leczenie?

Wady uwarunkowane genetycznie nie są leczone przyczynowo, lecz w miarę rozwoju obrazu klinicznego danego zespołu wad, podejmuje się odpowiednie interwencje medyczne. Ze względu na zróżnicowanie objawów w przypadku zespołu kociego oka, różne jest też postępowanie. Najczęściej jednak terapia u dzieci z zespołem kociego oka to leczenie wielodyscyplinarne, obejmujące nadzór laryngologiczny, okulistyczny, chirurgiczny. Interwencje zabiegowe celem leczenia współistniejącego zarośnięcia odbytu czy różnego rodzaju wad serca są również częstym elementem terapii. Część chorych z tym zespołem żyje niewiele krócej niż reszta społeczeństwa. Śmiertelność wzrasta wraz z pojawieniem się poważnych, współistniejących wad przewodu pokarmowego czy serca.

Data aktualizacji: 10.02.2019,
Opublikowano: 08.02.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej