Zespół kociego krzyku: charakterystyka, przyczyny, objawy, leczenie choroby

Fot: sergeevspb / stock.adobe.com

Zespół kociego krzyku to rzadka choroba genetyczna. Według statystyk diagnozuje się ją raz na 15-50 tysięcy urodzeń. W Polsce żyje około 50-60 dzieci z tym rozpoznaniem. Charakterystycznym objawem jest odgłos płaczu dziecka, który przypomina dźwięk miauczenia kota. Jakie są inne oznaki choroby?

Zespół kociego krzyku to choroba genetyczna występująca również pod szeregiem innych nazw: zespół miauczenia kota, zespół Lejeune'a (od nazwiska lekarza, który po raz pierwszy opisał tę jednostkę chorobową), zespół monosomii 5p, zespół Cri du Chat itp.

Syndrom należy do chorób rzadkich. Objawem kociego krzyku jest przede wszystkim zespół dysmorfii (wad budowy) twarzy i ciała, a także ujawniająca się z wiekiem niepełnosprawność intelektualna i motoryczna. Schorzenie występuje z częstotliwością 1:15 000 do 1:50 000 urodzeń. Choroba jest nieuleczalna, ale podjęcie odpowiedniego leczenia może złagodzić jej objawy i poprawić komfort życia dziecka.

Syndrom kociego krzyku - co to jest?

Zespół kociego krzyku to rzadka i nieuleczalna choroba genetyczna, która spowodowana jest delecją (nieprawidłowością polegającą na częściowej utracie materiału genetycznego) krótkiego ramienia chromosomu 5. Wówczas uszkodzone zostają białka, które biorą udział w procesach rozwoju mózgu. Mutacja pojawia się zazwyczaj samoistnie - dokładne przyczyny jej powstania nie są znane. Wada genetyczna nie jest zależna od wieku, stanu zdrowia czy trybu życia rodziców. Odpowiadają za nią losowe zmiany, jakie zachodzą na etapie wykształcania się i podziału komórek rozrodczych: plemnika i komórki jajowej. Ze względu na losowość mutacji nie występuje ona dziedzicznie.

Zespół kociego krzyku: objawy

Do charakterystycznych objawów choroby kociego krzyku należą nieprawidłowości w budowie ciała i twarzy, między innymi:

  • małogłowie (mała głowa w stosunku do reszty ciała);
  • okrągła, asymetryczna twarz;
  • mała żuchwa (mikrognacja) ;
  • zmarszczka nakątna oka (pionowy fałd skórny pokrywający obydwa wewnętrzne kąty oka);
  • wyraźnie widoczne guzy czołowe;
  • krótka rynienka podnosowa;
  • mała, cofnięta broda;
  • nisko osadzone małżowiny uszne;
  • charakterystyczna budowa nosa (płaska i szeroka nasada oraz krótki grzbiet);
  • hiperteloryzm oczny - szeroko rozstawione oczy.

W wieku niemowlęcym objawom towarzyszy wspomniany już koci krzyk (charakterystyczny odgłos płaczu związany z nieprawidłową budową krtani i nagłośni), a także problemy ze strony układu pokarmowego: niedostatecznie wykształcony odruch ssania i połykania (który jest przyczyną niechęci do jedzenia), mały przyrost wagi, ślinotok i zaparcia.

Dziecko cierpiące na chorobę kociego krzyku wykazuje również opóźniony rozwój intelektualny i motoryczny. Zazwyczaj pojawiają się duże trudności komunikacyjne - nie rozwija się prawidłowa mowa: dziecko komunikuje jedynie niewerbalnie.

Zespół kociego krzyku: diagnoza i leczenie

Pierwsze oznaki wskazujące na możliwość wystąpienia choroby mogą być zaobserwowane już na etapie ciąży: zespół można wykryć poprzez badania prenatalne (specjalistyczne testy NIFTY, czyli nieinwazyjne genetyczne testy prenatalne), a niektóre nieprawidłowości w budowie ciała dziecka dają się zauważyć podczas badania USG (ultrasonografii). Choroba kociego krzyku ze względu na charakterystyczny odgłos płaczu dziecka na ogół nie pozostawia wątpliwości podczas rozpoznania. Jednak pewną i wiarygodną diagnozę można postawić dopiero po wykonaniu badania kariotypu (analizy i oznaczenia składu chromosomów). Badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne, bowiem skład chromosomów oznacza się laboratoryjne, na podstawie próbki krwi pobranej z żyły. Czas oczekiwania na wynik wynosi kilka dni - tyle bowiem potrzebują białe krwinki, aby uzyskać odpowiedni stopień rozkładu i ukazać układ chromosomów.

Choroba jest nieuleczalna - terapia polega przede wszystkim na łagodzeniu objawów schorzenia i rehabilitacji. Chore dziecko wykazuje najczęściej trudności z siedzeniem, chodzeniem, poruszaniem - celem rehabilitacji jest ograniczenie deficytów ruchowych i nauka podstawowych czynności. Dla dzieci z syndromem kociego krzyku zalecana jest także delfinoterapia, która daje na ogół bardzo dobre efekty. Prawidłowa rehabilitacja i pomoc pedagogiczna zwiększa szansę na osiągnięcie przez chore dziecko względnej samodzielności (np. umiejętności samodzielnego jedzenia posiłków, ubierania się, korzystania z toalety).

Zespół kociego krzyku: choroby towarzyszące i długość życia

Syndromowi kociego krzyku bardzo często towarzyszą inne choroby somatyczne, m.in.:

  • wady serca;
  • wady nerek;
  • wady układu moczowo-płciowego (np. macica dwurożna u dziewczynek, małe jądra u chłopców itp.);
  • zmiany kostno-stawowe (np. koślawość kończyn, nadmierna ruchomość stawów itp.);
  • rozszczep kręgosłupa;
  • rozszczep wargi i podniebienia;
  • problemy dermatologiczne (np. naczyniaki); 
  • problemy ortopedyczne (np. płaskostopie, zrośnięcie palców, dysplazja bioder).

W przypadku regularnej i prawidłowo prowadzonej rehabilitacji dziecko dotknięte syndromem kociego krzyku ma szansę dożyć wieku dorosłego. Mały pacjent powinien być objęty opieką specjalistów: fizjoterapeuty, psychologa, logopedy, a często także kardiologa i ortopedy (zależnie od schorzeń towarzyszących zespołowi kociego krzyku).

Zobacz film: Badania genetyczne. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 27.12.2017,
Opublikowano: 06.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej