Zespół Kartagenera i pierwotna dyskineza rzęsek – profilaktyka i leczenie

Fot: decade3d / gettyimages.com

Zespół Kartagenera obejmuje upośledzenie funkcji nabłonka rzęskowego i nawracające zapalenie górnych dróg oddechowych i oskrzeli. Konieczna jest odpowiednia profilaktyka zakażeń górnych dróg oddechowych.

Zespół Kartagenera stanowi niemal połowę przypadków pierwotnej dyskinezy rzęsek. Obejmuje on triadę charakterystycznych dla niego objawów, a mianowicie: przewlekłe zapalenie zatok, rozstrzenie oskrzeli, a także przełożenie trzewi. To, co jest nieodłącznym elementem tego schorzenia, to nawracające infekcje dolnych dróg oddechowych. Wynikają one z dysfunkcji rzęsek będących elementem nabłonka rzęskowego. Patologia w zakresie rzęsek może polegać na ich unieruchomieniu, nieprawidłowym rozmieszczeniu czy nieodpowiednim kierunku, w którym są zwrócone, co powoduje, że nie mogą pełnić swoich funkcji.

Zespół Kartagenera

Zespół Kartagenera to uwarunkowany genetycznie zespół, którego główne objawy to rozstrzenie oskrzeli, przewlekłe zapalenie zatok i przełożenie trzewi. Podstawą zespołu jest dyskineza rzęsek. Około połowy przypadków pierwotnej dyskinezy rzęsek jest określane właśnie zespołem Kartagenera. Jest on dziedziczony od rodziców, którzy raczej są nosicielami zmutowanego genu i rzadko prezentują objawy choroby.

Zobacz film: Choroby rzadkie. Co trzeba o nich wiedzieć? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Prawidłowy nabłonek dróg oddechowych pokryty jest rzęskami. Ich właściwe rozmieszczenie, odpowiednio ukierunkowany ruch powodują, że bakterie, wirusy i inne drobnoustroje, a także wszelkie zanieczyszczenia czy ciała obce usuwane są z dróg oddechowych. Jeśli dochodzi do dysfunkcji tych struktur, doprowadza to do zalegania śluzu w drogach oddechowych i rozwoju przewlekłego stanu zapalnego. Ponadto rzęski to nie tylko element strukturalny nabłonka dróg oddechowych, ale również kanalików nasiennych, jajowodów i plemników. Tym samym zespół Kartagenera u mężczyzn powoduje niepłodność, a kobietom znacznie utrudnia zajście w ciążę.

Rozstrzenie oskrzeli i infekcje dróg oddechowych w zespole Kartagenera

Objawy ze strony zatok przynosowych, ucha, nosa, tchawicy, a także oskrzeli, czyli ze struktur mających nabłonek urzęsiony, często pojawiają się już u niemowląt. Dziecko ma przewlekły katar i kaszel. Bardzo często u noworodka rozpoznaje się zapalenie płuc.

Nawracające infekcje dróg oddechowych towarzyszą więc dziecku od urodzenia, predysponując do powstania rozstrzenia oskrzeli, czyli nieodwracalnego poszerzenia oskrzeli, co skutkuje zmniejszeniem czynnościowej pojemności płuc. U dzieci poniżej 4. roku życia rozstrzenie oskrzeli jest bardzo rzadkim zjawiskiem. Rozwija się później. Towarzyszy mu nawracające zapalenie dróg oddechowych. U dzieci najczęściej infekcje wywołane są przez Haemophilus influenzae, Streptococcus pneumoniae i Staphylococcus aureus. U dorosłych często spotykane są także zakażenia Pseudomonas aeruginosa i Nontuberculous mycobacterium.

Zatoki przynosowe również są miejscem nawracających infekcji, co skutkuje przewlekłym, ropnym katarem i tworzeniem się polipów w zatokach i w nosie. Uszkodzeniu ulega słuch, poprzez zaleganie wydzieliny w uchu środkowym, co powoduje destrukcję kosteczek słuchowych.

Zobacz film: Budowa i funkcje układu oddechowego. Źródło: 36,6.

Przełożenie trzewi w zespole Kartagenera

Jak sama nazwa wskazuje, objaw, jakim jest przełożenie trzewi w zespole Kartagenera, oznacza nieprawidłowe rozmieszczenie narządów w jamie brzusznej i klatce piersiowej. Tym samym serce jest po stronie prawej, wątroba po lewej itp.

Rozpoznanie zespołu Kartagenera

Przełożenie narządów jamy brzusznej powinno być rozpoznane nie tyle po urodzeniu, co tak naprawdę już podczas badań prenatalnych. Po urodzeniu rozwijają się objawy zespołu dyskinetycznych rzęsek. Nawracają mokry kaszel z odkrztuszaniem znacznej ilości wydzieliny, katar o charakterze ropnym i inne objawy infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych, oporne na leczenie. Szczegółową diagnostykę przeprowadza poradnia pulmonologiczna. Niezbędne jest również wykonanie badań genetycznych celem określenia mutacji wskazującej na zespół Kartagenera.

Rozpoznanie dyskinezy rzęsek można przeprowadzić poprzez wykonanie różnych testów, jak np. podanie do małżowiny nosa roztworu sacharyny. Jeśli rzęski funkcjonują prawidłowo, powinny przenieść do ust dziecka sacharynę do 20 minut. Nie jest to jednak idealny test.

Można wykonać pomiar tlenku azotu w powietrzu wydychanym przez nos – nieprawidłowy jest zbyt niski poziom. Ostatecznym badaniem diagnostycznym jest ocena nabłonka rzęskowego pod elektronowym mikroskopem. Aby je przeprowadzić, konieczne jest pobranie fragmentu błony z małżowiny nosa.

Leczenie zespołu Kartagenera

Na leczenie zespołu Kartagenera nakłada się współpraca kilku specjalistów, jak fizjoterapeuta, pulmonolog, laryngolog i oczywiście pediatra. Rodzice bądź opiekunowie mają trudne zadanie, ponieważ konieczna jest odpowiednia higiena dróg oddechowych.

Profilaktyka ma na celu zapobieganie przewlekłym i nawracającym zakażeniom dróg oddechowych. Konieczne jest oczyszczanie nosa, stosowanie inhalacji, które rozrzedzają wydzielinę w oskrzelach, ważna jest fizjoterapia. Dzieci starsze wspomagają się ćwiczeniami oddechowymi. Przewlekłe zapalenia zatok wymagają stałej opieki laryngologicznej. Czasami konieczne bywa założenie drenów wentylacyjnych do błon bębenkowych. Często niezbędna jest antybiotykoterapia z powodu pogarszania się funkcji oddechowych.

Jest to niestety choroba nieuleczalna, a więc terapia polega wyłącznie na łagodzeniu objawów, a nie na usuwaniu przyczyny choroby. Rehabilitacja i profilaktyka zakażeń dolnych dróg oddechowych zapobiegają zaburzeniom rozwojowym dziecka.

Zobacz film: Choroby rzadkie. Ile kosztuje leczenie? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Data aktualizacji: 09.05.2018,
Opublikowano: 08.05.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej