Zespół Dresslera – objawy, przyczyny, leczenie i powikłania

Fot: ipopba / gettyimages.com

Zespół Dresslera występuje u zaledwie kilku procent pacjentów, u których doszło do martwicy mięśnia sercowego. Jest to zespół o podłożu autoimmunologicznym, co oznacza, że organizm produkuje swoiste przeciwciała przeciwko komórkom mięśniowym serca.

Jednym z możliwych powikłań po zawale mięśnia sercowego jest zespół Dresslera. Do głównych objawów zespołu zaliczają się: zapalenie osierdzia, zapalenie opłucnej, wysięk w opłucnej, wzrost wskaźników stanu zapalnego, w tym leukocytoza (wzrost ilości białych krwinek) i podwyższony odczyn Biernackiego (OB), a także gorączka i zapalenie stawów. W odpowiedzi na wystąpienie ognisk martwicy w mięśniu sercowym pojawiają się swoiste przeciwciała antymiokardialne, czyli przeciwciała skierowane przeciwko komórkom mięśniowym serca.

Przyczyny zespołu Dresslera

Zespół Dresslera następuje po zawale serca, średnio od 2. do 6. tygodni od epizodu niedokrwienia mięśnia sercowego i zawału. Jednak nie są to sztywne ramy czasowe. Objawy mogą bowiem pojawić się już w pierwszym tygodniu po zawale bądź dopiero po kilku miesiącach. Rozpoznanie może być początkowo trudne. Zespół w przebiegu wykazuje objawy remisji i okresowych zaostrzeń. To właśnie zawał serca uznawany jest za przyczynę zespołu Dresslera, choć należy również brać pod uwagę inne czynniki uszkadzające mięsień sercowy, jak np. zabieg kardiochirurgiczny czy urazy.

Zobacz film: Co się dzieje z naszym sercem w trakcie zawału? Źródło: 36,6.

Głównym mechanizmem powstawania zespołu Dresslera jest reakcja autoimmunologiczna. Jest to reakcja organizmu na antygeny własnych komórek mięśnia sercowego i osierdzia. W efekcie dochodzi do uszkodzenia mięśnia sercowego, a nawet jego pęknięcia.

Objawy zespołu Dresslera

Wszystkie objawy zespołu Dresslera pojawiają się jednocześnie. Wiodącym objawem jest zapalenie osierdzia, wywołujące objawy bólowe. Ból może pojawiać się napadowo, promieniować do szyi, ramion, lewego barku. Ataki są dość silne, a ból potęgują kaszel, przełykanie, głęboki oddech. Ból słabnie w pozycji leżącej. Im więcej płynu pojawia się w jamie osierdzia, tym ból jest silniejszy.

Kolejnym elementem zespołu Dresslera jest zapalenie opłucnej. Objawia się ono bólem w klatce piersiowej nasilającym się podczas oddychania. Ponadto sam oddech jest utrudniony. Zmiany zarówno w osierdziu, jak i w opłucnej lekarz może wykryć już podczas osłuchiwania pacjenta we wstępnym badaniu przedmiotowym. Gorączka jest zmiennym objawem. Zdarzają się przypadki wysokiej temperatury bądź nawet w zakresie normy.

Zobacz film: Objawy zawału serca. Źródło: 36,6.

Rzadko rozwija się zapalenie płuc. Jeśli jednak do tego dojdzie, objawem jest kaszel, czasami z domieszką krwi. Do diagnostyki lekarz może wykorzystać badanie rentgenowskie (RTG). Nieczęstym symptomem jest zapalenie stawów, które może dodatkowo prowadzić do ich destrukcji. Ze względu na tworzące się kompleksy immunologiczne, które dalej odkładają się w różnych tkankach i narządach, zespół Dresslera może być również powikłany uszkodzeniem nerek bądź uszkodzeniem naczyń krwionośnych.

Leczenie i powikłania zespołu Dresslera

Jak w przypadku większości chorób autoimmunologicznych, tu również sprawdzają się niesteroidowe leki przeciwzapalne, np. ibuprofen czy indometacyna. Stosuje się również kortykosteroidy, np. prednizon, nie powinno się jednak przyjmować ich zbyt długo. Rzadkim powikłaniem zespołu Dresslera jest tamponada serca, czyli ograniczenie ruchomości serca w wyniku nagromadzenia się płynu w worku osierdziowym. W takim przypadku konieczne bywa nakłucie worka osierdziowego.

Zobacz film: Budowa i funkcje układu krążenia. Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 07.05.2018,
Opublikowano: 07.05.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej