Zespół Alporta, czyli niewydolność nerek u dzieci – objawy i leczenie

Fot: Dr_Microbe / gettyimages.com

Objawy chorób nerek u dzieci mogą być różne. Jeśli chodzi o zespół Alporta, szybkość narastania niewydolności nerek u dzieci zależy od typu schorzenia i rodzaju dziedziczenia. Nie ma przyczynowego sposobu leczenia niewydolności nerek, jednak skuteczne są leczenie nerkozastępcze i przeszczep.

Zespół Alporta jest uwarunkowaną genetycznie, wrodzoną chorobą nerek. Jednak poza nerkami w schorzeniu tym dochodzi również do uszkodzenia słuchu oraz wzroku. Podstawą choroby jest zaburzenie polegające na nieprawidłowej budowie kolagenu typu IV. Tenże kolagen jest bardzo istotny w prawidłowej budowie struktur wchodzących w skład nerki, oka czy ucha, stąd też właśnie te narządy ulegają uszkodzeniu po wystąpieniu określonej mutacji genetycznej. Choroby nerek u dzieci są stosunkowo częste. Jednak zespół Alporta należy do rzadkich chorób. Zdecydowanie cięższy przebieg choroby ma miejsce u chłopców.

Przyczyny zespołu Alporta i mechanizm zmian chorobowych

W zależności od sposobu dziedziczenia, zespół Alporta ma 3 różne odmiany. Najczęstszy jest zespół Alporta wynikający z mutacji genetycznej na chromosomie X. Ze względu na to, że dziewczynki mają dwa chromosomy X, choroba najczęściej przebiega u nich łagodnie, choć oczywiście nie należy wykluczyć zwiększonego ryzyka niewydolności nerek u dziecka. Zdecydowanie cięższy przebieg jest u chłopców, którzy mają wyłącznie jeden, notabene wadliwy, chromosom X. U tych dzieci zawsze dochodzi do niewydolności nerek. Znaczny odsetek młodych dorosłych wymaga leczenia nerkozastępczego, czyli cyklu dializ (za pomocą specjalnej aparatury krew jest filtrowana tak, jakby przepływała przez zdrowe nerki).

Zespół Alporta może zostać odziedziczony również autosomalnie recesywnie bądź dominująco. W pierwszym dziecko musi otrzymać wadliwy gen od obojga rodziców, by doszło do wystąpienia objawów klinicznych. Choroba jest rzadsza, narażone są zarówno dziewczynki, jak i chłopcy, i już w młodym wieku występuje u nich niewydolność nerek. W przypadku dziedziczenia autosomalnie dominującego wystarczy, by jeden z rodziców przekazał dziecku wadliwy gen, by pojawiły się objawy kliniczne. Ta odmiana choroby charakteryzuje się zdecydowanie wolniejszym postępem, występuje zarówno u chłopców, jak i u dziewcząt. Ta grupa chorych najpóźniej wymaga włączenia leczenia nerkozastępczego.

Zobacz film i dowiedź się co może oznaczać podwyższona kreatynina:

Zobacz film: Podwyższona kreatynina. Źródło: 36,6.

Niewydolność nerek związana z zespołem Alporta jest konsekwencją zmian w postaci włóknienia kłębuszków nerkowych. Uszkodzeniu ulegają też cewki nerkowe. Zmiany te w konsekwencji prowadzą do postępującej niewydolności nerek. Kolagen typu IV, którego nieprawidłowa budowa przyczynia się do tych zmian, nie tylko znajduje się w nerkach, ale również w uchu wewnętrznym oraz narządzie wzroku. To z kolei przyczynia się do innych patologii związanych z zespołem Alporta, a mianowicie utraty słuchu czy wzroku.

Objawy niewydolności nerek i inne objawy zespołu Alporta

Główną patologią związaną z zespołem Alporta jest niewydolność nerek. W zależności od typu choroby, różny jest czas rozwoju niewydolności tego narządu. Choroby nerek u dzieci dają różne objawy, uzależnione od stopnia zaawansowania choroby:

  • wzrost poziomu krwinek czerwonych we krwi (krwinkomocz lub krwiomocz),
  • obecność białka w moczu,
  • wzrost poziomu kreatyniny we krwi,
  • obrzęki.

Wraz z postępem choroby dołączają się nadciśnienie tętnicze i niedokrwistość, a także wiele innych powikłań narastającej niewydolności nerek. W zespole Alporta dochodzi również do postępującej utraty słuchu i wzroku.

Rozpoznanie i leczenie zespołu Alporta

Rozpoznanie choroby nerek u dzieci opiera się przede wszystkim na badaniu ogólnym moczu oraz badaniu krwi pod kątem poziomu kreatyniny i mocznika. Współistnienie zaburzeń słuchu, wzroku i niewydolności nerek skłania ku wstępnemu rozpoznaniu niewydolności nerek. Przydatne są badanie ultrasonograficzne oraz biopsja nerki. Konieczne w momencie podejrzenia zespołu Alporta są badania okulistyczne i słuchu.

Nie ma przyczynowego leczenia zespołu Alporta. Jedyną możliwością terapeutyczną jest wdrożenie leczenia zapobiegającego zbyt szybkiemu postępowi choroby. Konieczna jest stała opieka w poradni nefrologicznej, okulistycznej czy audiologicznej. Niewskazane jest stosowanie leków mogących pogorszyć funkcje nerek. U chorych, u których dojdzie do zaawansowanej niewydolności nerek, konieczne jest wdrożenie leczenia nerkozastępczego, czyli dializ, a także wykonanie przeszczepu nerki.

Co zrobić, by nerki były zdrowe i działały bez zarzutu? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Jak dbać o nerki? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Data aktualizacji: 08.11.2018,
Opublikowano: 08.11.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej