Zespół Alagille’a – jakie jest rokowanie w tej mutacji?

Fot: francis bonami / stock.adobe.com

Zespół Alagille’a to poważne schorzenie genetyczne, w którego przebiegu najistotniejsze znaczenie mają wady kardiologiczne i uszkodzenie wątroby. Dziecko wymaga szczególnej opieki pediatrycznej i wielospecjalistycznej.

Zespół Alagille’a to efekt mutacji genetycznej. Istotnymi wskazaniami do podejrzenia schorzenia u nowonarodzonego dziecka są: przedłużająca się, patologicznie nasilona, żółtaczka, współistnienie wad serca, anomalie szkieletowe. W przypadku zespołu Alagille’a nie zawsze u noworodka można wysunąć podejrzenie wady genetycznej po cechach dysmorficznych twarzy. Zmiany nasilają się i uwydatniają dopiero z wiekiem. Pewne rozpoznanie choroby może nastąpić wyłącznie po wykonaniu badań genetycznych. Rokowanie w zespole Alagille’a jest indywidualnie zmienne, ponieważ u każdego dziecka inna jest liczba współistniejących wad, a wiążące się z nią powikłania są zmienne.

Przyczyny zespołu Alagille’a

Podłożem zespołu Alagille’a jest mutacja genetyczna w genie JAG1 na krótkim ramieniu chromosomu 20. Nie jest to jeden określony rodzaj mutacji w genie, lecz może dojść do różnego typu uszkodzeń w tym obszarze. To z kolei przekłada się na zmienną ekspresję wady genetycznej u poszczególnych osób. Jednak należy pamiętać, że wystąpienie jakiejkolwiek mutacji w JAG1 powoduje objawy. To, że różni się ich nasilenie, liczba objętych narządów czy stopień powikłań, nie oznacza, że choroba może mieć bezobjawowy przebieg. Najczęściej mutacja w genie JAG1 powstaje de novo, czyli nie jest dziedziczona. Zawsze jednak przy stwierdzeniu wady konieczne jest wykonanie badań genetycznych u rodziców dziecka celem wykluczenia możliwości przekazania wadliwego genu kolejnym potomkom. Dziedziczenie zespołu Alagille’a jest niezmiernie rzadkie. Wystarczy jeden chory rodzic, by ryzyko przekazania choroby wynosiło 50%. Nie jest to choroba sprzężona z płcią, w związku z tym płeć dziecka nie ma wpływu na ryzyko jej wystąpienia. Zespół Alagille’a dziedziczy się w sposób autosomalny dominujący.

Jeśli para, w której przynajmniej jeden rodzic ma mutację w zakresie genu JAG1, decyduje się na potomstwo, może skorzystać z diagnostyki prenatalnej celem wykrycia mutacji. Konieczna do tego jest amniopunkcja, czyli inwazyjne badanie prenatalne, obarczone ryzykiem powikłań w przebiegu ciąży.

Zespół Alagille’a – jakie daje objawy?

Objawy zespołu Alagille’a nieco różnią się w zależności od grupy wiekowej. U noworodków bardzo istotnym objawem jest przedłużająca się, nasilona żółtaczka. Nie tylko wysoki jest poziom bilirubiny we krwi, ale również podwyższone są wszystkie parametry wątrobowe. Na podstawie wyników laboratoryjnych lekarz potrafi rozpoznać zaburzony odpływ żółci z dróg żółciowych. Nie każde dziecko z zespołem Alagille’a ma zagrażające życiu złożone wady serca, jak np. tetralogia Fallota. Najczęściej obserwuje się zwężenie zastawki pnia płucnego, rzadziej inne patologie w obrębie serca. Neonatolog podczas badania noworodka może usłyszeć szmer nad sercem, dostrzec patologiczne zasinienie skóry. Przy podejrzeniu jakichkolwiek nieprawidłowości w zakresie pracy serca wykonuje się badanie ultrasonograficzne, pozwalające dokładnie określić wszystkie struktury serca.

Część dzieci posiada anomalie w zakresie układu kostno-szkieletowego. Mogą to być wady, takie jak patologiczne zrosty kręgów, rozszczep kręgosłupa czy kręgi w kształcie motyla. U niemowląt poddanych badaniu okulistycznemu wykrywa się przesunięcie granicy między rogówką a twardówką do przedniej komory oka. W ciągu następnych miesięcy i lat uwidaczniają się kolejne patologie, generujące powikłania. Żółtaczka przyczynia się do powstania świądu, co wywołuje u dziecka nasilony niepokój. Wątroba ulega stopniowemu powiększeniu, drogi żółciowe są niedorozwinięte. Obserwuje się u dzieci zmiany skórne w postaci żółtych guzków podskórnych (żółtaków), takie jak u starszych ludzi w związku z wysokim poziomem cholesterolu. Stopniowo dochodzi do niewydolności wątroby, nerek. Dzieci często mają niedobór wzrostu. Z czasem dochodzą zmiany dysmorficzne twarzy, szczególnie zauważalna jest żuchwa wyraźnie wysunięta do przodu.

Po rozpoznaniu zespołu Alagille’a dzieci muszą być pod szczególną opieką pediatryczną. Konieczne jest wczesne wyłapanie niedoborów wzrostu i masy ciała oraz wdrożenie rehabilitacji ruchowej i intensywne wspomaganie rozwoju dziecka. Kiedy kończy ono pół roku, poszerza się badania diagnostyczne o obrazowanie dróg żółciowych. Duże znaczenie ma opieka kardiologiczna, gastrologiczna, okulistyczna i neurologiczna.

Zobacz wideo: Co trzeba wiedzieć o chorobach rzadkich?

Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

1. B. M. Kamath, K. B. Schwarz, N. Hadzić, Alagille syndrome and liver transplantation. J Pediatr Gastroenterol Nutr, 2010; 50(1): 11–15.

Data aktualizacji: 29.01.2022,
Opublikowano: 29.01.2022 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej