Zerwanie więzadła pobocznego kolana – przyczyny, objawy i leczenie

Fot: gilaxia / gettyimages.com

Kończyny dolne w trakcie chodzenia i biegania obciążone są całym ciężarem ciała, dlatego naprężenia i siły działające na struktury stawu kolanowego są bardzo duże. Z tego powodu uszkodzenia, takie jak zerwanie więzadła pobocznego, wymagają specjalistycznego leczenia i skutecznej rehabilitacji.

Zerwanie więzadła pobocznego to sygnał do rozpoczęcia terapii. Nieleczony uraz grozi niestabilnością kolana i rozwojem zmian zwyrodnieniowych, które mogą być przyczyną dodatkowych dolegliwości. Współczesna metody leczenia umożliwiają powrót do normalnego życia, a nawet do wyczynowego uprawiania sportu.

Budowa stawu kolanowego i rola więzadeł

Staw kolanowy tworzą dwie kości: udowa i piszczelowa. Skomplikowana struktura elementów pomocniczych umożliwia wykonywanie zarówno ruchów zgięcia i prostowania, jak i (przy zgięciu kończyny) rotacji wewnętrznej i bocznej stopy. Jest to możliwe dzięki obecności w stawie łąkotek (chrzęstnych struktur zlokalizowanych pomiędzy powierzchniami stawowymi) oraz bardzo rozwiniętemu mechanizmowi stabilizującemu. W jego skład wchodzą więzadła krzyżowe, więzadła poboczne (przyśrodkowe i boczne) oraz reszta elementów torebki stawowej. Więzadła są mocnymi pasmami łącznotkankowymi, które zapobiegają nadmiernej ruchomości w stawie i odpowiednio ograniczają ruchy w określonych płaszczyznach. Więzadła poboczne stabilizują kolano w płaszczyźnie bocznej – nie pozwalają na znaczące odchylenie (wygięcie) kończyny w bok albo ku środkowi.

Więzadła poboczne – urazy

Urazy więzadeł pobocznych związane są z dynamicznymi przeciążeniami wynikającymi np. z nagłej zmiany kierunku ruchu, nieprawidłowego postawienia stopy na podłożu, nadmiernego obciążenia stawu (np. podczas dźwigania ciężkich przedmiotów albo jazdy na nartach, rolkach lub łyżwach), które nie może być skompensowane siłą mięśni uda. Przyczyną urazu może też być kolizja z inną osobą lub przedmiotem, dlatego bardzo często spotyka się go u sportowców, m.in. futbolistów, rugbistów czy koszykarzy. Przy sile działającej w poprzek osi kończyny (z boku) dochodzi do naciągnięcia, naderwania lub całkowitego zerwania więzadła pobocznego. Z urazem tym mogą wiązać się inne powikłania, jak np. pęknięcie łąkotki (w przypadku więzadła bocznego – przyśrodkowej i odwrotnie), zerwanie któregoś z więzadeł krzyżowych albo rozerwanie torebki stawowej.

Objawy zerwania więzadła pobocznego

Zerwanie ma najczęściej charakter gwałtowny, choć może być też wynikiem powtarzających się przeciążeń i mikrourazów. Zdarzeniu towarzyszą:

  • ostry ból,
  • brak stabilności stawu w postaci „uciekania” kolana w stronę przeciwną do miejsca zerwania więzadła (np. przy uszkodzeniu więzadła przyśrodkowego kolano w pozycji stojącej ma tendencję do przemieszczania się w bok),
  • pojawienie się rozszerzającego się krwiaka w okolicy kolana.

Zerwanie więzadła pobocznego – postępowanie

Chory nie powinien chodzić. Należy ułożyć go w pozycji półleżącej lub leżącej, z uniesioną i podpartą na całej długości nogą. Kolano powinno znajdować się w lekkim zgięciu (co zwykle zapewnia zmniejszenie dolegliwości bólowych), należy pod nie podłożyć zwinięty ręcznik lub inny miękki przedmiot.

Zmniejszeniu natężenia bólu służy też (choćby prowizoryczne) unieruchomienie kończyny.

Aby zmniejszyć obrzęk (i często pojawiające się w takich sytuacjach krwawienie dostawowe lub podskórne), chorą okolicę należy obłożyć lodem lub schłodzić w inny sposób.

Chorego powinno się możliwie szybko przetransportować do szpitala.

Zerwane więzadło poboczne – leczenie

Podstawową zasadą postępowania jest wczesna diagnostyka i leczenie operacyjne. Stosowana dawniej strategia oczekiwania, aż ustąpią objawy zapalne i aż wchłonie się krwiak wewnątrztorebkowy, została odrzucona, ponieważ wysięk zapalny i krew w obrębie stawu (szczególnie unieruchomionego) szybko się organizują, powodując powstawanie zmian zwyrodnieniowych. Pogarsza to późne wyniki leczenia, obniża sprawność kolana i jest przyczyną dolegliwości, które z wiekiem coraz bardziej się nasilają.

Metodę leczenia określa się na podstawie badań diagnostycznych, takich jak ultrasonografia, tomografia lub magnetyczny rezonans jądrowy oraz artroskopia.

Artroskopia to zabieg diagnostyczny lub leczniczy, wykonywany przy użyciu urządzenia pozwalającego na oglądanie wnętrza stawu za pomocą specjalnego, wprowadzonego przez małe nacięcie, układu optycznego. Obraz o dużej rozdzielczości jest widoczny na ekranie monitora, pozwala na określenie stanu więzadeł i podjęcie (specjalnymi mikronarzędziami) odpowiedniego leczenia. Zerwane więzadło może być zszyte, w niektórych przypadkach wzmocnione dodatkowym, elastycznym implantem w postaci taśmy albo (gdy stopień zniszczenia tkanek jest bardzo duży) całkowicie zastąpione sztucznym elementem. Jednocześnie z rekonstrukcją więzadła można wykonać zabieg na uszkodzonych łąkotkach lub zszyć torebkę stawową.

Zobacz film: Kolano biegacza - przyczyny i jak sobie z nim radzić? Źródło: 36,6

Rehabilitacja w zerwaniu więzadeł pobocznych

Rehabilitacja pooperacyjna obejmuje:

  • wczesne uruchomienie kolana (ruchy bierne, później ćwiczenia własne chorego w odciążeniu i pod ciężarem ciała),
  • w późniejszej fazie – wzmacnianie siły mięśni zapewniających większą stabilność stawu kolanowego, by nie dopuścić do powtórnego urazu.


Data aktualizacji: 04.12.2018,
Opublikowano: 23.02.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

Czytaj więcej
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Czytaj więcej