Zdrowy styl życia przedłuża życie, nawet u osób chorych przewlekle

Fot: Kathrin Ziegler / gettyimages.com

Rozsądna dieta, ruch, rezygnacja z używek to klucz do długowieczności. Najnowsze badania pokazują, że zdrowy styl życia, nawet u osób przewlekle chorych, może przedłużyć życie.

O tym, że styl życia przekłada się na jakość i długość życia wiedzą chyba już wszyscy. Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Leicester Real World Evidence Unit w Diabetes Research Center Uniwersytetu w Leicester dowodzą, że zdrowy styl życia przynosi korzyści także osobom, które zmagają się z co najmniej dwoma chorobami przewlekłymi.

Jak zdrowy styl życia wpływa na długość życia?

Naukowcy przeanalizowali stan zdrowia 93 736 dorosłych w średnim wieku. Wszyscy badani od dłuższego czasu zmagali się z co najmniej dwiema chorobami przewlekłymi (tj. nadciśnienie, astma, nowotwory, depresja, migrena, cukrzyca i dławica piersiowa).

Badacze, poza stanem zdrowia, wzięli pod uwagę styl życia uczestników, czyli stosowaną dietę, skłonność do używek (przede wszystkim papierosy i alkohol) oraz aktywność fizyczną. Co się okazało? Specjaliści dowiedli, że zdrowy styl życia przedłuża życie o 7,6 roku u kobiet i 6,3 roku u mężczyzn, w porównaniu z osobami, które stroniły od zdrowej diety czy ruchu. 

Zdaniem badaczy najwięcej korzyści daje niepalenie. Przeprowadzona przez nich analiza pokazała, że osoby, które w wieku 45 lat palą papierosy żyją nawet o 6 lat krócej. Natomiast regularne ćwiczenia fizyczne przedłużają życie od jednego do 2,5 roku. Co ciekawe, korzyści płynące ze stosowania zdrowej diety i rezygnacji z alkoholu były dużo mniejsze.

Czy kobiety żyją dłużej?

Badanie pokazało, że kobiety, które przestrzegają tylko części zasad zdrowego stylu życiu i tak żyją dłużej. Analiza wykazała, że panie żyły o 3,5 roku dłużej od tych kobiet, które w ogóle nie przejmowały się dietą i nie stroniły od papierosów czy alkoholu. W przypadku mężczyzn ta różnica wynosiła 1,5 roku.

Mimo że badacze wzięli pod uwagę takie czynniki, jak status społeczno-ekonomiczny, pochodzenie etniczne i wykonywany zawód, to jak podkreślają, badanie miało ono pewne ograniczenia. Ponad 95 proc. uczestników było rasy białej i byli bardziej zamożni niż ogólna populacja Wielkiej Brytanii.

Jakie choroby najczęściej występują u kobiet, a jakie u mężczyzn?

Najczęstszymi schorzeniami u mężczyzn były nadciśnienie, astma, nowotwory, cukrzyca i dławica piersiowa. Kobiety najczęściej chorowały na nadciśnienie, astmę, nowotwory, depresję i migrenę.

Jak powinna wyglądać zdrowa dieta? Dowiesz się tego z filmu:

Data aktualizacji: 23.09.2020,
Opublikowano: 23.09.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej