Zawiść – czym jest, jak się objawia i jak sobie z nią radzić?

Fot. Mixmike / Getty Images

Zawiść to uczucie silnej niechęci, a nawet wrogości wobec osoby, której się czegoś zazdrości. Stanowi ona swego rodzaju mechanizm obronny w obliczu frustracji, ale nie jest konstruktywna. O ile zazdrość może motywować do zdobycia pożądanych cech czy rzeczy, zawiść jest zwykle niszcząca.

Spośród ludzkich uczuć zawiść jest jednym z najbardziej pierwotnych. Można zatem stwierdzić, że jej przeżywanie jest naturalne i nieuniknione. Jednocześnie jednak zawiść wiąże się z przykrymi odczuciami, więc ludzie uczą się radzić sobie z nią na różne sposoby. Negatywne emocje można przepracować, a nawet wynieść z nich pewne korzyści. Często jednak zostają one skierowane przeciwko osobie, wobec której czuje się zawiść, a zarazem są destruktywne dla człowieka, który jej doświadcza.

Co to jest zawiść?

Zawiść to uczucie, jakie może powstać na skutek porównywania się z innymi ludźmi. Pojawia się wówczas, gdy jednostka ma poczucie, że zasób jej własnych cech czy dóbr nie dorównuje jakością (albo ilością) temu, który posiada inna osoba. Istnieje cienka granica pomiędzy zawiścią a zazdrością. Ta druga wywołuje dyskomfort, żal, frustrację, czasem poczucie niższości, ale nie budzi niechęci wobec człowieka, który stanowi punkt odniesienia. Często zazdrość staje się motywacją do osiągania pożądanych cech czy dóbr. Gdy jednak jednostka – mniej lub bardziej świadomie – nie dostrzega szans, by innym dorównać, jej frustracja może przerodzić się w zawiść. Towarzyszą jej uczucia powiązane z zazdrością, ale też takie emocje, jak rozdrażnienie, złość, gniew, niechęć, nienawiść. Ludzka zawiść nie popycha do rozwoju, lecz do deprecjonowania, a nawet niszczenia tego, co u innych uznaje się za wartościowe.

Zawiść w pracy, w rodzinie, wśród znajomych… Skąd się bierze?

Psychologia uznaje zawiść za jedno z pierwszych uczuć, jakich doświadcza człowiek. Niemowlę najprawdopodobniej odczuwa ją już w pierwszych miesiącach życia, kiedy zaczyna identyfikować matkę jako źródło potrzebnych mu rzeczy – pokarmu, opieki, czułości. Zgodnie z teoriami psychologów, pozbawienie tych wartości (gdy matka oddala się na chwilę) budzi w dziecku nie tylko widoczny niepokój i frustrację, ale także złość, agresję. Podobne emocje i zachowania obserwować można u dzieci w wieku przedszkolnym. Maluchy potrafią zniszczyć zabawkę kolegi, jeśli ten nie chce się nią podzielić. Innym obliczem dziecięcej zawiści może być niechęć do pożyczania własnych zabawek, nawet jeśli z nich w danej chwili nie korzystają. W procesie socjalizacji dzieci uczą się kontrolować pierwotne emocje. Jeśli odbiorą wychowanie, dzięki któremu będą zdolne do refleksji nad swoimi uczuciami i nauczą się je asertywnie wyrażać, naturalnie pojawiające się zazdrość czy frustracja staną się dla nich źródłem samorozwoju.

Polecamy: Radość życia – czym jest i co zrobić, by jej doświadczać?

Zawiść – objawy

Zawiść objawiać się może na różne sposoby, w zależności od stylu, w jakim jednostka radzi sobie zwykle z negatywnymi uczuciami. Osoby zawistne mogą:

  • czerpać satysfakcję z niepowodzeń innych ludzi i odbierać im prawo do posiadania dóbr będących przedmiotem zazdrości,
  • czynnie dążyć do pozbawienia innych ludzi dóbr, których samemu nie potrafi się posiąść,
  • obwiniać innych za własne braki i niepowodzenia, znajdując dla nich w ten sposób „racjonalne” uzasadnienie,
  • mieć problem z wyrażeniem podziwu dla innych ludzi, deprecjonować ich cechy czy rzeczy, których w gruncie rzeczy pożądają,
  • zaprzeczać potrzebie posiadania dóbr, których pragną (do tego stopnia, by nie chcieć ich przyjąć, gdy staną się osiągalne),
  • życzyć sobie, by nikt inny nie posiadał dóbr, jakimi sami dysponują, i niechętnie się nimi dzielić.

Polecamy: Introspekcja – wgląd w siebie jako metoda samopoznania

Jak radzić sobie z zawiścią?

Podstawową umiejętnością niezbędną do pokonania zawiści, jest odróżnianie rzeczy, które można poprawić, od tych, których zmienić nie jest się w stanie. Wbrew pozorom nie jest to łatwa sztuka i nie każdy wkracza z nią w dorosłe życie. Kiedy niewystarczająca okazuje się autorefleksja, czytanie inspirujących książek czy odwoływanie się do autorytetów, warto skorzystać z treningów służących rozwojowi osobistemu. Mając świadomość własnych możliwości i ograniczeń, można podjąć działania, które otwierają drogi ku pożądanym dobrom i cechom, uwalniając od niezdrowej zawiści.

W obliczu sytuacji, na których zmianę nie sposób wpłynąć, uczucie zawiści często wystarczy zaakceptować i przeżywać je tak, jak żal związany z każdą stratą. Aby nie pogrążać się w destruktywnych emocjach, warto:

  • unikać porównań z innymi ludźmi i koncentrować się na pozytywnych aspektach swojego życia, tj. doceniać swoje zalety i osiągnięcia, zamiast zadręczać się brakami,
  • odwracać uwagę od przykrych emocji, angażując się w działania, które przynoszą radość,
  • opanować techniki radzenia sobie ze złością, gniewem, np. metody relaksacji.

Szczególnym przypadkiem jest zawiść patologiczna, która determinuje codzienną aktywność jednostki i jej życiowe wybory. Osoba taka zwykle poświęca wiele energii na deprecjonowanie osiągnięć innych ludzi czy wręcz krzywdzenie ich, a przy tym – w gruncie rzeczy – niszczy siebie i odbiera sobie szansę na rozwój. W takich przypadkach wskazana jest terapia, która ułatwia refleksję nad własnymi emocjami i uczy konstruktywnie sobie z nimi radzić. Pomocny okazać się może każdy z nurtów terapeutycznych.

Jak dobrać terapię do naszych oczekiwań? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Jaką wybrać terapię? Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 18.12.2018,
Opublikowano: 18.12.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej