Zatrucie gazem – jak je rozpoznać i jak udzielić pomocy? Kiedy może do niego dojść?

Fot: Ralf Geithe / gettyimages.com

Tlenek węgla, czyli czad, nie bez powodu nazywany jest cichym zabójcą. Jest on bezbarwny i bezwonny, dlatego najczęściej nie mamy świadomości jego działania. Niewielkie stężenie gazu może jednak doprowadzić do poważnych i groźnych powikłań, a nawet do śmierci. Jak się uchronić przed zatruciem gazem?

Czad nie ma ani zapachu, ani smaku. Dlatego też osoba narażona na jego szkodliwe działanie nie zdaje sobie nawet z tego sprawy. Zaczadzenie jest najczęściej spotykanym zatruciem gazowym. W Polsce z powodu zatrucia czadem co roku umiera kilkadziesiąt osób, a najwięcej zatruć zdarza się w okresie zimowym. Jak można rozpoznać zatrucie gazem i jak udzielić pomocy osobie, która się nim zatruła?

Zatrucie gazem – jak do niego dochodzi?

Poza produkcją przemysłową czad może powstawać podczas spalania gazu lub paliw płynnych. Jest on bezwonny, bezbarwny i lżejszy od powietrza. W mieszkaniach tlenek węgla powstaje głównie w kuchni i łazience. Miejsca, które mogą przyczyniać się do powstania niebezpiecznego czadu to przede wszystkim kuchenki gazowe, piece gazowe oraz węglowe, piecyki i kominki. W przypadku, gdy instalacja jest nieszczelna, domownicy mogą być cały czas narażeni na śmiertelne działanie „cichego zabójcy”. W przypadku, gdy okna w domu są szczelnie zamknięte i czad nie ma się gdzie ulatniać, bardzo łatwo o zatrucie ze skutkiem śmiertelnym. Dlatego warto poznać objawy zaczadzenia, by być w stanie pomóc zatrutej osobie.

Objawy zatrucia gazem

Istnieje kilka objawów, które mogą wskazywać na zatrucie tlenkiem węgla. Zaczadzona osoba odczuwa dużą senność, ma zawroty i silne bóle głowy. Dodatkowo pojawiają się zaburzenia widzenia i słyszenia, odczuwanie duszności, nudności, nieznośny szum w uszach. Zaczadzenie powoduje też drgawki, utratę przytomności, a w najgorszym wypadku zgon.

Rozpoznanie zatrucia gazem

Jak rozpoznać zatrucie tlenkiem węgla? Jeśli widzimy nieprzytomnego człowieka, najpierw zwróćmy uwagę na otoczenie. Jeśli jest to łazienka z piecykiem gazowym, kuchnia z kuchenką gazową lub garaż nieopodal włączonego samochodu, to możemy być niemal pewni, że doszło do zaczadzenia. Jeśli zaś osoba jest przytomna, może mieć duże trudności z oddychaniem.

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o układzie oddechowym:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu oddechowego. Źródło: 36,6.

Jak pomóc osobie, która zatruła się gazem?

Ruszając na ratunek, przede wszystkim powinniśmy się upewnić, że i nam nie grozi niebezpieczeństwo zatrucia gazem. Jeśli u nas również dojdzie do zaczadzenia, nie tylko nie pomożemy drugiej osobie, ale również sami narazimy się na utratę zdrowia, a nawet życia. Dlatego też powinniśmy przede wszystkim zadbać, by nie narażać się na wdychanie śmiertelnie niebezpiecznego czadu. Widząc osobę zatrutą czadem, nie możemy też wpadać w panikę, bo może to przynieść więcej szkody niż pożytku. Jeśli mocno się stresujemy, dajmy sobie chwilę na skupienie myśli i uspokojenie się.

Żeby pomóc zaczadzonej osobie i uniknąć własnego zatrucia, powinniśmy przede wszystkim wpuścić świeże powietrze do pomieszczenia, w którym się znajdujemy. Zrobimy to poprzez otworzenie wszystkich możliwych okien i drzwi. Dzięki temu gaz się ulotni, a my będziemy mogli udzielić pierwszej pomocy. Jeśli tylko jesteśmy w stanie, powinniśmy przenieść poszkodowaną osobę w bezpieczne miejsce, gdzie nie ulatnia się tlenek węgla.

Jedną z pierwszych czynności, które powinniśmy wykonać podczas udzielania pomocy jest sprawdzenie oddechu nieprzytomnej osoby. Jeśli go nie wyczuwamy, należy jak najszybciej wykonać resuscytację. W przypadku, gdy oddech zaczadzonej osoby jest wyczuwalny, możemy od razu sięgnąć po telefon i wezwać pomoc. Pogotowie wezwiemy, dzwoniąc na numer 112 lub 999. Powinniśmy zwięźle i szybko poinformować dyspozytora o zatruciu tlenkiem węgla, jego objawach i okolicznościach. Nie należy też zapomnieć o dokładnym podaniu adresu oraz naszego imienia i nazwiska.

Jak leczy się zatrucie czadem?

W szpitalu lekarze mogą dzięki specjalnemu badaniu potwierdzić, czy doszło do zatrucia tlenkiem węgla. Zaczadzonej osobie podaje się do wdychania czysty tlen, który ma zastąpić cząsteczki tlenku węgla znajdujące się w drogach oddechowych. Pacjent może być też umieszczony w specjalnej komorze hiperbarycznej, która pomaga wyleczyć nawet pacjentów w bardzo ciężkim stanie klinicznym. Osoby, które zatruły się tlenkiem węgla mogą w przyszłości cierpieć na liczne powikłania. Wśród najczęstszych dolegliwości można wymienić zaniki pamięci, zaburzenia mowy, uszkodzenie węchu i wzroku.

Jak zapobiegać zatruciu gazem?

Żeby zapobiec zaczadzeniu, powinniśmy pamiętać o regularnych przeglądach kominowych i kontrolach piecyków oraz kuchenek gazowych. Nie powinniśmy też nigdy zakrywać kratek wentylacyjnych w takich pomieszczeniach jak garaż, kuchnia i łazienka. Pamiętajmy o regularnym wietrzeniu tych miejsc. Najlepiej zaopatrzyć się też w czujnik czadu, który niezwłocznie poinformuje nas ostrzegawczym dźwiękiem, jeśli wykryje ulatniający się tlenek węgla. Koszt takiego urządzenia to ok. 100 zł.

Data aktualizacji: 07.02.2019,
Opublikowano: 07.02.2019 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Fonex 30.06.2021r.

Tak jak zostało to wspomniane w artykule, do zatrucia tlenkiem węgla może dojść kiedy w domu mamy np. nieszczelne okna i to utrudnia cyrkulację powietrza w pomieszczeniach. Do tego dochodzi na przykład niesprawna technicznie instalacja grzewcza, która wymaga przeglądu – nieszczęście gotowe. W takim wypadku najlepiej umówić się z fachowcem i również zamontować czujnik czadu, który powiadomi nas o niebezpieczeństwie.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej