Zatkane ucho woskowiną – jak usunąć czop woskowinowy?

Fot. Hero Images / Getty Images

Ucho zatkane woskowiną to bardzo powszechny problem. Większość przypadków udaje się leczyć preparatami rozpuszczającymi woskowinę w domowych warunkach. Jeśli jednak pojawią się objawy w postaci uczucia zatkania ucha przez czop woskowinowy, zaburzeń słuchu i bólu, należy skonsultować się z lekarzem.

Woskowina uszna stanowi naturalną wydzielinę zewnętrznego przewodu słuchowego. Zawiera m.in. złuszczone komórki nabłonka przewodu słuchowego zewnętrznego. Chroni ucho zewnętrzne, jednak prawidłowo powinna samoistnie wypływać na zewnątrz. Gromadzi się u każdego człowieka, nie dając objawów niepokojących. Jednak zdarza się, że zatyka ucho, tworząc tzw. czop woskowinowy, który już daje objawy, a wręcz powikłania, jak np. ubytek słuchu. Mogą pojawić się też ból i zawroty głowy. Czop stanowi utrudnienie w badaniu kanału słuchowego zewnętrznego. Dostępne są różne metody leczenia czopa woskowinowego i usunięcia nadmiaru woskowiny z ucha. Dobór postępowania zależy od wielu czynników.

Zobaczcie, co szkodzi naszym uszom najbardziej:

Zobacz film: Co szkodzi naszym uszom? Źródło: 36,6

Zatkane ucho woskowiną – czy jest to częsty problem?

Ucho zatkane woskowiną to problem dotyczący sporego odsetka zarówno dzieci, jak i dorosłych w stanie zdrowia. Wiele osób radzi sobie z nadmiarem woskowiny w uchu domowymi sposobami, wykorzystując apteczne środki rozrzedzające woskowinę uszną, i nie zgłasza się do lekarza. Woskowina w uchu stanowi dość duży kłopot osób w starszym wieku. Jej gromadzeniu się szczególnie sprzyjają zniekształcenia anatomiczne, stosowane aparaty słuchowe, waciki, zatyczki do uszu, które stanowią barierę dla naturalnego wypływu woskowiny z ucha i zwiększają ryzyko wytworzenia się czopa woskowinowego.

Objawy wywołane woskowiną w uchu

Woskowina w uchu, gdy gromadzi się w nadmiernej ilości, powoduje po prostu mechaniczne zatkanie ucha. Czasami dotyczy to tylko jednego ucha, a czasem obydwu. Siłą rzeczy upośledza słuch, powoduje znaczny dyskomfort. Zatkane ucho woskowiną może powodować także niespecyficzne objawy, jak kaszel czy bóle głowy. Kaszel, a nawet zaburzenia rytmu serca mogą pojawić się szczególnie przy próbie oczyszczenia ucha z woskowiny. Wynika to przede wszystkim z faktu, że przewód słuchowy zewnętrzny unerwiony jest przez gałązkę nerwu błędnego, który unerwia również inne narządy i układy. Dlatego też jego podrażnienie może wywołać w rzadkich przypadkach objawy niespecyficzne.

Wykrycie czopa woskowinowego

Czop woskowinowy jest widoczny na pierwszy rzut oka dla lekarza, szczególnie jeśli użyje do badania tzw. otoskopu, czyli wyspecjalizowanego przyrządu pozwalającego w powiększeniu i przy odpowiednim oświetleniu obejrzeć przewód słuchowy. Zawsze należy też wykluczyć obecność ciała obcego (szczególnie u małych dzieci) i zapalenia ucha środkowego.

Powikłania czynnego usuwania woskowiny usznej

Ucho oczyszcza się samoistnie. Dlatego póki nie ma objawów, nie należy czyścić samodzielnie ucha, tym bardziej stosując radykalne metody. Usunięcie woskowiny usznej, czyli bariery ochronnej z ucha zewnętrznego, sprzyja pojawieniu się stanów zapalnych i szumu w uszach, uszkodzeniom błony bębenkowej, a nawet powikłaniom w postaci omdlenia czy zwolnienia akcji serca.

Metody usuwania woskowiny usznej

Istnieje kilka możliwości oczyszczenia ucha z woskowiny:

  • płukanie (irygacja) ucha z użyciem środka rozpuszczającego woskowinę lub bez tego środka,
  • wyłączne zastosowanie preparatu rozpuszczającego woskowinę uszną,
  • ręczne usunięcie woskowiny za pomocą haczyka, ssaka bądź pęsety.

Ostatni z wymienionych sposobów jest bardzo skuteczny. Ocenia się, że przy ręcznym usuwaniu czopa woskowinowego zmniejsza się ryzyko zakażenia, ponieważ nie tworzy się w uchu wilgotnego środowiska. Ta metoda jednak wiąże się z ryzykiem urazu przewodu słuchowego i uszkodzenia błony bębenkowej.

Płukanie uszu można przeprowadzić na wiele sposobów. Dostępne są w aptekach tzw. żanety, czyli specjalne strzykawki do płukania ucha. Jednak mogą przyczynić się do powstania urazu ucha, a płukanie jest długotrwałe. Można wykorzystać specjalne irygatory dentystyczne, jednak z użyciem końcówki zapobiegającej uderzeniu strumienia wody w błonę bębenkową. Nie wolno stosować tej metody w sytuacji np. podejrzenia perforacji błony bębenkowej, choroby ucha środkowego, w tym ostrych stanów zapalnych, po zabiegach operacyjnych w obrębie ucha.

Zobaczcie,dlaczego używanie patyczków do czyszczenia uszu może być niebezpieczne:

Zobacz film: Dlaczego używanie patyczków do czyszczenia uszu może być niebezpieczne? Źródło: 36,6

Wśród preparatów rozpuszczających woskowinę uszną można wymienić:

  • preparaty wodne – kondensat oleinianu polipeptydu trietanoloaminy, 10% dwuwęglanu sodu, soli fizjologicznej, dokuzanu sodu;
  • preparaty olejowe – olej arachidowy, migdałowy, oliwa z oliwek, oleje mineralne;
  • preparaty niewodne i nieolejowe – salicylan choliny, glicerol, nadtlenek mocznika.

Domowe sposoby oczyszczania ucha z woskowiny

Woskowinę z ucha można usunąć na wiele domowych sposobów. Wyżej wymienione środki rozpuszczające woskowinę uszną są dostępne bez recepty. Nie wolno stosować patyczków higienicznych, ponieważ prowadzą do utknięcia woskowiny w przewodzie słuchowym i zapalenia ucha. Świecowanie uszu nie jest również zalecaną metodą. Polega ono na włożeniu wydrążonej świecy do przewodu słuchowego, zapaleniu jej, gdy osoba leży na przeciwnym uchu. Ciepło i ssanie miałyby usuwać woskowinę, jednak przeprowadzone dotychczas próby kliniczne udowodniły, że świece nie wytwarzały ssania, a wręcz zwiększały ryzyko zatkania przewodu słuchowego.

Data aktualizacji: 13.12.2018,
Opublikowano: 11.04.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zapalenie ucha - domowe sposoby na ból. Jak leczyć naturalnie zapalenie ucha u dziecka i u dorosłego?

Ból ucha najczęściej jest spowodowany stanem zapalnym, który z kolei jest następstwem kataru, przeziębienia lub infekcji dróg oddechowych. Przed zgłoszeniem się do laryngologa warto spróbować domowych sposobów na zwalczanie dolegliwości.

Czytaj więcej
Powikłaniem po grypie może być ostre zapalenie ucha środkowego – ostrzegają eksperci

Niebezpieczne ostre zapalenie ucha środkowego może być powikłaniem po grypie – ostrzega prof. Piotr H. Skarżyński z Centrum Słuchu i Mowy w Kajetanach pod Warszawą. Najczęściej dochodzi do niego u dzieci, ale może się zdarzyć u dorosłych, szczególnie seniorów. Najlepszą ochroną jest szczepionka przeciwko grypie

Czytaj więcej
U laryngologa w czasie pandemii. "Nie sposób zbadać pacjenta zaglądając mu w gardło przez kamerkę"

Ból gardła czy ból uszu potrafi być czasami nie do wytrzymania. Niestety pandemia koronawirusa spowodowała, że dostęp do specjalistów jest dość ograniczony. Przychodnie lekarskie wprowadziły konsultacje online. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy domowe sposoby zawodzą i niezbędna jest wizyta w gabinecie lekarskim? Zapytaliśmy o to specjalistę chirurgii głowy i szyi, otolaryngologa – dr n. med. Michała Michalika.

Czytaj więcej
Szumy uszne - skąd się biorą i jak skutecznie je leczyć?

Szum uszny to każdy dźwięk, który słyszymy, a którego obiektywnie nie ma. Może przypominać szum morza, nastrajanie starego radia lub inne trzaski i piski. Może występować ciągle lub tylko w niektórych sytuacjach. Nie powoduje bólu, ale utrudnia koncentrację. Nasila się w ciszy, dlatego może być przyczyną zaburzenia zasypiania i snu. Szumy uszne nie są chorobą, ale dolegliwością o dość dużym stopniu dyskomfortu.

Czytaj więcej
CAPD, czyli centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego. Co jest charakterystyczne dla tej przypadłości?

Centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego (CAPD) to zaburzenia zmysłu słuchu spowodowane nieprawidłowościami na poziomie centralnego układu nerwowego. Ich istotą są trudności w słyszeniu dźwięków w hałaśliwym środowisku oraz niezdolność do ich prawidłowego różnicowania. 

Czytaj więcej
Czym jest audiometria impedancyjna? Wskazania do badania oraz interpretacja wyników

Zaburzenia w zakresie słuchu mogą być mierzone za pomocą metod subiektywnych (ocenianych przez osobę badaną) lub obiektywnych. Audiometria impedancyjna, należąca do tej drugiej kategorii, to powszechnie wykorzystywane w gabinetach audiologicznych badanie, które składa się z kilku etapów.

Czytaj więcej
Gronkowiec w uchu – przyczyny, objawy i leczenie zakażeń bakteryjnych

Gronkowiec złocisty należy do grupy bakterii rozprzestrzeniających się drogą kropelkową. Można się nim zarazić także poprzez styczność z przedmiotami używanymi przez nosiciela. Zakażenie nim wywołuje szereg jednostek chorobowych. Bakteria atakuje drogi oddechowe, skórę i narząd słuchu. Umiejscowienie się gronkowca w uchu manifestuje się bólem i obrzękiem małżowiny. 

Czytaj więcej
Audiologia – jedna z dziedzin otolaryngologii. Czym dokładnie zajmuje się lekarz audiolog?

Na całym świecie żyje ponad 42 miliony osób z upośledzeniem zmysłu słuchu, z czego około 12 milionów jest głuchych całkowicie. Mimo rozwoju nauki, wprowadzenia nowoczesnych technik obrazowych oraz nowych badań audiologicznych dla osób niedosłyszących liczba 

Czytaj więcej
Co to jest paracenteza? Jakie są wskazania do laryngologicznego nacięcia błony bębenkowej ucha?

Paracenteza należy do podstawowych zabiegów laryngologicznych. Wskazania do jej wykonania występują zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Może być wykonywana ze względów diagnostycznych lub terapeutycznych. Zabieg nie jest bolesny i zaliczany jest do bezpiecznych. Powikłania występują rzadko.

Czytaj więcej
Aparat słuchowy – na jakiej podstawie się go dobiera?

Aparat słuchowy jeszcze do niedawna kojarzył się większości ludzi z urządzeniem przeznaczonym dla osób starszych. Sytuacja ta jednak diametralnie się zmieniła, ponieważ aparatów słuchowych potrzebują coraz młodsi pacjenci.

Czytaj więcej