Zastrzyki przeciwzakrzepowe – jak długo należy je brać i kiedy można je zastąpić tabletkami przeciwzakrzepowymi?

Fot: milanmarkovic78 / fotolia.com

Zastrzyki przeciwzakrzepowe pozwalają zapobiegać zakrzepicy i udarom mózgu. Ich skuteczność zależy jednak od wielu czynników, jak przyjmowane leki czy niektóre choroby, a nawet stosowana ziołoterapia.

Leki przeciwzakrzepowe w zastrzykach, inaczej antykoagulanty, prowadzą do spowolnienia bądź całkowitego zatrzymania procesu krzepnięcia krwi. W grupie leków przeciwzakrzepowych znajdują się głównie heparyny o różnych właściwościach.

Jak długo brać zastrzyki przeciwzakrzepowe?

Leczenie przeciwzakrzepowe uzależnione jest od przyczyny, która powoduje wady układu krzepnięcia bądź zwiększa ryzyko tego typu zaburzeń. Przykładowo profilaktyka przeciwzakrzepowa po operacyjnym zabiegu ortopedycznym powinna być prowadzona tak długo, jak wymagana jest nieruchomość lub jej ograniczenie. Podobne zalecenia dotyczą okresów rehabilitacji po złamaniach kończyn, które wymagają ograniczenia ruchu.

Choroba nowotworowa także jest wskazaniem do przyjmowania zastrzyków przeciwzakrzepowych, niezależnie od zabiegu, operacji i wymaganego okresu unieruchomienia. Leki powinny być przyjmowane przez cały okres leczenia, ponieważ rak jest częstą przyczyną choroby zakrzepowo-zatorowej.

Jeżeli w trakcie rehabilitacji osoba po urazie lub operacji zaczyna wprowadzać nawet ograniczony ruch, może po konsultacji z lekarzem zamienić zastrzyki przeciwzakrzepowe na mniej inwazyjne leki doustne.

Zastrzyki przeciwzakrzepowe a alkohol

Picie alkoholu podczas przyjmowania zastrzyków przeciwzakrzepowych nie jest jeszcze dokładnie opisane w literaturze medycznej i tak naprawdę uzależnione jest od substancji czynnej danego leku. Dopuszcza się spożycie minimalnych ilości alkoholu dziennie, ale większość lekarzy uprzedza osoby stosujące ten rodzaj terapii, że jego nadużycie może zwiększać ryzyko powikłań krwotocznych, np. przez ewentualne uszkodzenia wątroby lub możliwość wystąpienia krwawienia z przewodu pokarmowego.

Podejmując terapię przeciwzakrzepową, należy zawsze zapoznać się z ulotką dołączoną do leków i możliwymi działaniami niepożądanymi.

Zobacz film: Czy można pić alkohol po lekach? Źródło: 36,6

Jak zrobić zastrzyk przeciwzakrzepowy?

Zastrzyki przeciwzakrzepowe w brzuch wykonuje się zazwyczaj samemu w domu (np. przy złamaniu kończyny dolnej). Przed wkłuciem należy pamiętać o wypuszczeniu pęcherzyka powietrza ze strzykawki. Aby poprawnie wykonać zastrzyk, należy złapać jedną ręką fałd skóry po prawej lub lewej stronie pępka i prostopadle do brzucha wbić igłę. Jest ona krótka i cienka, co minimalizuje ból i zapobiega ryzyku jej zbyt głębokiego wbicia (należy ją wbić do oporu). Po wkłuciu, które dla większości osób jest najtrudniejsze, trzeba powoli wstrzyknąć całą zawartość strzykawki, a następnie wyciągnąć igłę, puścić fałd skóry i przyłożyć gazik, który teoretycznie przeciwdziała powstawaniu siniaków. W większości przypadków i tak powstaje mały siniak, nie oznacza to jednak, że zastrzyk został źle wykonany.

Zastrzyki przeciwzakrzepowe w ciąży i po cesarskim cięciu

Zastrzyki przeciwzakrzepowe są stosowane u ciężarnych w ramach profilaktyki, ale także w leczeniu choroby zakrzepowo-zatorowej, terapii żylnej czy zatorowości tętnic. Z jednej strony substancje czynne muszą być bezpieczne dla płodu, a z drugiej u kobiet ciężarnych zmniejsza się wrażliwość organizmu na leki o działaniu przeciwzakrzepowym. Dlatego dawki przyjmowanych leków muszą być dopasowane indywidualnie i zmieniane wraz z kolejnymi okresami ciąży.

Bardzo często kobiety po cesarskim cięciu zastanawiają się, czy powinny stosować zastrzyki przeciwzakrzepowe w ramach profilaktyki. Nie w każdym przypadku są one konieczne – decyzja należy do lekarza. Jeżeli uzna on, że są wskazania do terapii, przyjmowanie leków może trwać do 6 tygodni po porodzie. U większości kobiet zastrzyki przeciwzakrzepowe wykonywane są jeszcze podczas pobytu w szpitalu i kontynuacja nie jest konieczna.

Zastrzyki przeciwzakrzepowe – skutki uboczne i przeciwwskazania

Niepożądane objawy po zastrzykach przeciwzakrzepowych dotyczą głównie krwawień i dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Można zaobserwować zmianę koloru stolca na ciemniejszą na skutek zawartej w nim krwi. Często symptomami towarzyszącymi są nudności, wymioty, biegunka i zaburzenia pracy wątroby. Niektórzy mężczyźni mogą odczuwać bolesny i utrzymujący się wzwód członka (tzw. priapizm).

Przeciwwskazaniem do stosowania zastrzyków przeciwzakrzepowych są np. niektóre nowotwory, a także nieuregulowane nadciśnienie.

Należy pamiętać, że działanie leków przeciwzakrzepowych mogą obniżać inne substancje, tj.: aspiryna, paracetamol, omeprazol (lek na zgagę stosowany również w terapii wrzodów żołądka), ranitydyna czy famotydyna. Możliwe interakcje należy skonsultować z lekarzem.

Zobacz film: Tętniak mózgu - przyczyny, rodzaje, objawy i sposoby leczenia tętniak mózgu. Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 06.05.2020,
Opublikowano: 25.10.2017 r.

Komentarze (6)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Kasia 29.03.2021r.

Po pierwszej dawce pojawiły się olbymie, czerwone do bordowych, opchniete place z wysypką i bardzo swędziały. Sięgały brzucha przez biodro włącznie z pośladkiem. Pojawiły się na goleniach i wew. łokci. Lekarz doradził żebym wzięła wapno ale korzyści z brania uważał za większe niż ryzyko. Wzięłam wapno i nic nie przeszło. Następnego dnia wzięłam mniej niż połowę dawki - zabrało mnie pogotowie. Lekarz powiedział, że zgłosi mój przypadek, nie zrobił tego.

Redakcja serwisu 23.10.2018r.

Trudno za pomocą zdjęcia dokładnie zobrazować prawidłowe wkłucie. Technikę powinna pokazać pielęgniarka. Zawsze jednak, przed jakimkolwiek zastrzykiem, wypuszcza się nagromadzone przy naciąganiu leku powietrze.

Andrzej 13.10.2018r.

W artykule jest napisane Przed wkłuciem należy pamiętać o wypuszczeniu pęcherzyka powietrza ze strzykawki a w ulotce piszą żeby nie usuwać powietrza ze strzykawki.

Danka 24.08.2018r.

GosiaK są zastrzyki i nawet pomagają :) wiem bo od lat mam problemy z zakrzepicą i właściwie cyklicznie musze robić sobie zastrzyki. Niestety wiem też cos w temacie opisanych przez autora skutków ubocznych mogę potwierdzić to że kolor stolca jest inny. po pierwszych zastrzykach miałam nudności.

GosiaK 24.08.2018r.

Szczerze mówiąc pierwszy raz słyszę o tym, że jest cos takiego jak zastrzyki przeciwzakrzepowe, tabletki tak ale zastrzyki czuję się mądrzejsza – dzięki za taki temat

Dds 11.05.2018r.

Moze jakies zdjecia ? Bo dla poczatkujacego te palce trojkaty kciuki to czarna magia ..

Zobacz wszystkie 6 komentarzy
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Anemia sierpowata (niedokrwistość sierpowatokrwinkowa): przyczyny, objawy i leczenie

Anemia sierpowata jest chorobą wynikającą z mutacji punktowej w genie kodującym łańcuch hemoglobiny krwinek czerwonych. Wśród objawów występują: bladość skóry, bóle brzucha, opuchlizna stóp i dłoni, a także uszkodzenia serca i płuc! Anemia sierpowata jest chorobą dziedziczną, na którą cierpią nawet noworodki!

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów. Doskonale smakuje, pobudza, dodaje energii, a także poprawia działanie całego organizmu. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kawy przypominamy dlaczego warto pić kawę. 

Czytaj więcej