Zasadowica oddechowa – przyczyny, objawy i leczenie

Fot: Thomas Northcut / gettyimages.com

Zasadowica oddechowa, podobnie jak inne zaburzenia gospodarki kwasowo-zasadowej, jest stanem zagrożenia życia. Wynika ze spadku prężności dwutlenku węgla i przebiega z kompensacyjnym spadkiem poziomu wodorowęglanów dla wyrównania pH płynów ustrojowych.

Stałe stężenie jonów wodorowych we krwi i płynach ustrojowych zapewnia właściwy przebieg procesów enzymatycznych, co z kolei warunkuje prawidłową pracę narządów wewnętrznych i wszystkich pojedynczych komórek ciała człowieka. Stały poziom jonów wodorowych, czyli stały poziom pH krwi, warunkują przede wszystkim nerki oraz płuca. W ciągu doby człowiek wytwarza do 20 moli gazowego dwutlenku węgla, wydalanego na zewnątrz w procesie oddychania, oraz około 1 mmol jonu wodorowego w postaci nielotnej przez nerki. Według tego dzieli się zaburzenia gospodarki kwasowo-zasadowej na kwasicę i zasadowicę oddechową i nieoddechową (metaboliczną).

Badania wykonywane w celu rozpoznania zasadowicy oddechowej

Aby ocenić równowagę kwasowo-zasadową organizmu, należy wyznaczyć 3 parametry, a mianowicie:

  • stężenie jonów wodorowych, czyli pH krwi, które wyznacza się z krwi tętniczej. Na zasadowicę wskazuje pH krwi powyżej 7,45. Prawidłowy wynik pH (7,35–7,45) nie oznacza jednak braku zaburzeń metabolicznych, ponieważ zasadowica może występować w formie wyrównanej, kiedy dochodzi do zaburzenia w zakresie poziomu innych parametrów, natomiast pH jest wyrównane;
  • stężenie wodorowęglanów (HCO3-);
  • ciśnienie parcjalne dwutlenku węgla (pCO2), czyli najlepszego parametru do oceny równowagi kwasowo-zasadowej organizmu, uwarunkowanej przez układ oddechowy.

Zobacz film: Jak dbać o nerki? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Zasadowica oddechowa – przyczyny

Zasadowica oddechowa wynika ze wzrostu pH krwi powyżej 7,45. Wynika ze spadku poziomu jonów wodorowych we krwi, co jest spowodowane przez hiperwentylację (nadmiernie przyspieszony i głęboki oddech). Hiperwentylacja prowadzi do spadku poziomu dwutlenku węgla, czyli tzw. hipokapni. Przyczynami tych procesów są m.in.:

  • zmiany i choroby ośrodkowego układu nerwowego,
  • pobudzenie ośrodkowego układu nerwowego poprzez niektóre leki, toksyny,
  • silne bodźce nerwowe, wyziębienie, ból czy stres,
  • niedodma,
  • odma prężna,
  • zatorowość płucna,
  • wstrząs.

Wyniki laboratoryjne w zasadowicy oddechowej

Kiedy spada poziom dwutlenku węgla, w różnym czasie rozwija się zasadowica oddechowa. Wzrasta pH, co objawia się niewyrównaną zasadowicą oddechową (wzrost pH, spadek pCO2, prawidłowy poziom wodorowęglanów). Nerki zaczynają kompensować to zaburzenie poprzez zwiększenie wydalania wodorowęglanów i zmniejszenie procesów zasadotwórczych, co w efekcie pozwala na wyrównanie pH płynów ustrojowych. W efekcie w badaniach laboratoryjnych pH jest w normie, jednak poziom pCO2 i wodorowęglanów jest obniżony.

Objawy zasadowicy oddechowej

W zależności od nasilenia zasadowicy, adekwatne są objawy kliniczne obejmujące przede wszystkim zaburzenia świadomości. Niedobór dwutlenku węgla i hiperwentylacja stymulują obkurczenie naczyń krwionośnych ośrodkowego układu nerwowego, a tym samym upośledzenie przepływu przez te naczynia i objawy neurologiczne. Pojawiają się zaburzenia mowy i inne objawy świadczące o upośledzeniu funkcji ośrodkowego układu nerwowego.

Ponadto w przebiegu zasadowicy spotykana jest tendencja do hipokaliemii, czyli spadku poziomu potasu we krwi, a także spadku poziomu wapnia zjonizowanego, co objawia się tężyczką.

Leczenie zasadowicy oddechowej

W miarę możliwości wdraża się leczenie przyczynowe. W czasie napadu hiperwentylacji można wykorzystać różne metody uspokajające, w tym stosowanie leków działających depresyjnie na układ oddechowy.

Zobacz film: Budowa i funkcje układu oddechowego. Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 23.06.2018,
Opublikowano: 22.06.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej