Zobacz zapis czatu o reumatoidalnym zapaleniu stawów. Na pytania odpowiadała prof. dr. hab. Brygida Kwiatkowska

Fot. Kadr z filmu 36,6, sezon 4, odcinek 5.

Reumatoidalne zapalenie stawów to choroba autoimmunologiczna. Schorzenie sprawia, że w obrębie stawów nieustannie toczy się proces zapalny, który je zniekształca oraz uszkadza. Mimo że choroba mocno uprzykrza życie i bardzo utrudnia funkcjonowanie, to można z nią skutecznie walczyć. Jak rozpoznać pierwsze objawy reumatoidalnego zapalenia stawów? Jak skutecznie z nim walczyć?

Na te i na inne Wasze pytania odpowiedziała prof. Brygida Kwiatkowska, ekspert programu 36,6 °C, reumatolog, internista, kierownik Kliniki Wczesnego Zapalenia Stawów w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji.

Reumatoidalne zapalenie stawów atakuje przede wszystkim tkankę łączną i prowadzi do nieswoistego zapalenia stawów. Dlaczego tak się dzieje? Nauka nie potrafi udzielić na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Wiadomo jedynie, że RZS może być aktywowane przez infekcję, np. w wyniku paradontozy. Czynnikiem wyzwalającym może być też palenie tytoniu. Mimo że choroba znacznie częściej diagnozowana jest u kobiet w wieku 30-50 lat, to tak naprawdę może się pojawić u każdego bez względu na płeć czy wiek.

To tylko ból stawów czy już RZS?

Choroba rozwija się powoli, a pierwsze objawy są mało dokuczliwe – najczęściej jest to poranna sztywność , która ustępuje po około godzinie i rozruchu – dlatego pacjenci zazwyczaj je bagatelizują. Do lekarza zgłaszają się dopiero wtedy, gdy stawy stają się obrzęknięte i zaczynają utrudniać wykonywanie codziennych czynności.

W przypadku młodych pacjentów pierwsze objawy choroby mogą dotyczyć pojedynczych stawów, co może być bagatelizowane i kojarzone z ich aktywnością fizyczną. Objawom tym może towarzyszyć zmęczenie i stany podgorączkowe.

Choroba w pierwszej kolejności atakuje drobne stawy, tj. ręce i stopy. W zależności od tego, gdzie toczy się proces zapalny u pacjentów obserwuje się:

  • przy zajęciu stawów rąk pojawiają się trudności z ich zaciśnięciem w pięść, czy odkręceniem butelki z wodą;
  • przy zajęciu stawów stóp– chorzy mają problemy z chodzeniem w godzinach rannych, w początkowym okresie bóle kojarzone są ze zbyt niewygodnym obuwiem;
  • dość wcześnie dochodzi do zmian w odcinku szyjnym kręgosłupa , które mogą powodować ból szyi lub barków;
  • u części chorych początek choroby może być nietypowy i objawiać się obrzękiem innych stawów, np. kolanowych.

Rozwój medycyny daje chorym nowe możliwości. Jedną z nich jest nowoczesna szczepionka na reumatoidalne zapalenie stawów:

Zobacz film: Szczepionka na reumatoidalne zapalenie stawów. Źródło: 36,6

Choroba to nie wyrok. Można z nią skutecznie walczyć

Rozpoznanie reumatoidalnego zapalenia stawów to nie wyrok i schorzenie można bardzo skutecznie leczyć. Jednak każdy chory musi sobie zdawać sprawę, że powodzenie terapii zależy od tego kiedy trafi on do lekarza. Im wcześniej RZS zostanie rozpoznane, tym skuteczniejsze będzie leczenie. Jego podstawą są tzw. syntetyczne leki modyfikujące przebieg choroby.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne możne podawać wyłącznie w zaostrzeniach choroby. Leczenie standardowe obejmuje także rehabilitację.

Dużą szansą dla osób chorujących na reumatoidalne zapalenie stawów, u których syntetyczne leki modyfikujące przebieg choroby nie zadziałały jest leczenie biologiczne. Leki biologiczne, podane w początkowej fazie choroby, zapobiegają uszkodzeniom stawów i hamują postęp RZS. Mogą one wyciszyć chorobę nawet na kilkanaście miesięcy lub dłużej. Są podawane wyłącznie wtedy, kiedy po 8 miesiącach terapii nie ma efektów leczenia dwoma syntetycznymi lekami modyfikującymi przebieg choroby.

Drogi Użytkowniku serwisu zdrowie.tvn.pl pamiętaj, że jeśli zamieszczasz wypowiedź, zarówno w formie komentarza jak i wymiany zdań w trakcie czatu, zawierającą dotyczące Cię informacje, to tym samym upubliczniasz informacje mogące zawierać twoje dane osobowe w tym np. dane o Twoim stanie zdrowia.

Korzystanie z czatu odbywa się na zasadach określonych w regulaminie serwisu zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczenie usług drogą elektroniczną.

Czat z ekspertem ma charakter edukacyjny i nie zastępuje wizyty u lekarza. Jeśli masz jakiekolwiek pytania i wątpliwości związane ze swoim stanem zdrowia, omów je ze swoim lekarzem.



Data aktualizacji: 12.10.2018,
Opublikowano: 02.10.2018 r.

Komentarze (5)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

aleksandra 06.10.2018r.

Słaby przykład Pani pokazanej w programie, bardziej adekwatne byłoby pokazanie osób młodych, z agresywnym RZS, dla których podniesienie kubka, odkręcenie butelki lub zejście ze schodów stanowi ogromny wysiłek. Według mnie to nie obrazuje prawdziwego przebiegu tej choroby. Moja sztywność poranna trwała cały dzień, ból nie ustępował po najsilniejszych lekach, dopiero po wyczerpaniu wszystkich leków modyfikujących zostałam włączona do leczenia biologicznego, które pomogło wyciszyć chorobę. Niestety przydzielane jest ono na max 18 m-cy i po odstawieniu leku jest gwałtowny powrót choroby. Już 3 raz będę miała zabierane leczenie, które mi pomaga, bo takie są chore przepisy. Po odstawieniu enbleru z tygodnia na tydzień staje się kaleką i już nigdy nie powracam do stanu sprzed odstawienia leku. Zdenerwował mnie spłycony obraz tej choroby, 12 tygodni czeka się na wizytę do reumatologa, który musi zlecić badania, aby zdiagnozować pacjenta, a na kolejną wizytę znowu czeka się kilka m-cy.

Agata 06.10.2018r.

Witam
Po badaniach wykazało u mnie dodatni antygen GKS-b27
Czy na tym etapie powinnam coś zrobić?

sylwia 06.10.2018r.

walczę od 4 lat gdy są rzuty jest okropnie.Jestem z tych osób które nie moga stosować mtx czuję się fatalnie

MAGAD 06.10.2018r.

WALCZĘ Z TĄ CHOROBĄ OD 30 LAT ,NIESTETY NIE WYGRAŁAM JEST CORAZ GORZEJ ORGANIZM WYNISZCZONY PRZEZ LEKI ,JEŚLI CHODZI O LEKI BIOLOGICZNE NIE JEST ŁATWO SIĘ ZAKWALIFIKOWAĆ LEKARZE RACZEJ DAJ TYM PACJENTOM CO MAJĄ Z NICH KORZYŚCI TO ZN. CI CO LECZĄ SIĘ PRYWATNIE JA NOE MAM SZANS BO RENTA ZA NISKA

Gosia J. 06.10.2018r.

Można z tą chorobą walczyć jak na to pozwoli. Mój przypadek pokazuje, że niestety ona czasem wygrywa.

Zobacz wszystkie 5 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej