Zapalenie żył powierzchownych i głębokich: objawy, przyczyny, leczenie

Fot: Robert Przybysz / fotolia.com

Zapalenie żył objawy może dawać słabe lub w ogóle, ale często występują one w miarę rozwoju stanu zapalnego. Zwykle są to ból, obrzęk i zaczerwienienie skóry w miejscu, w którego okolicy powstał stan zapalny żyły. W tym rejonie skóra może być gorąca, a czasem też może wydawać się twarda.

Żyły to naczynia krwionośne, którymi w organizmie przepływa odtlenowana krew z dwutlenkiem węgla. Zjawisko zapalenia żył dotyczy przeważnie nóg, rzadziej rąk. Stan zapalny może wytworzyć się w żyle, jeśli w naczyniu znajdują się zakrzepy. Zakrzepy zaburzają prawidłowy przepływ krwi w żyłach i mogą powodować żylaki. Zapalenie żył głębokich i powierzchownych dotyczy żył odpowiednio pod powięzią i nad powięzią.

Zobacz film: Przyczyny powstawania żylaków. Źródło: 36,6

Zapalenie żył powierzchownych: objawy, przyczyny, leczenie

Zapalenie żył objawy daje po powstaniu, a czasem dopiero po rozszerzeniu się stanu zapalnego. Okolice żył, w których trwa stan zapalny, są czerwone, obrzęknięte i bolą. Pozostałe objawy zapalenia żył powierzchownych to:

  • zgrubienia wyczuwalne dotykowo w miejscach przebiegu żył z zapaleniem,
  • uczucie, że dotknięta stanem zapalnym żyła jest twarda,
  • miejscowo kończyna dolna lub górna może być cieplejsza niż reszta ciała.

Najczęściej zapalenie żył powierzchownych dotyczy żył nóg, rzadziej kończyn górnych. Sporadycznie zapalenie powstaje w zdrowych naczyniach, przeważnie tworzy się w naczyniach z żylakami. Zapalenie żył w ręce najczęściej zdarza się po cewnikowaniu żyły (zapalenie żyły po wenflonie) i po zabiegach czy badaniach, w których naruszono żyły powierzchowne. Inne potencjalne przyczyny zapalenia żył powierzchownych to:

  • infekcja bakteryjna, np. paciorkowcami lub gronkowcami,
  • częste przegrzewanie nóg, np. wielogodzinne opalanie ich na słońcu,
  • częste gorące kąpiele nóg z żylakami.

Do czynników ryzyka wystąpienia zmian żylakowych i zapalenia żył należą natomiast:
  • częste zakładanie nogi na nogę,
  • częste siedzenie na nogach lub w pozycji kucznej,
  • zabiegi operacyjne na żyłach,
  • odwodnienie,
  • wiek ponad 40 lat,
  • spędzanie dużej ilości czasu siedząc lub stojąc,
  • ciąża i połóg,
  • zażywanie doustne antykoncepcji hormonalnej lub hormonalnej terapii zastępczej (stosowanej niekiedy do łagodzenia skutków menopauzy).

Zdarzają się przypadki samoistnego zakrzepowego zapalenia żył powierzchownych. Z kolei nawracające zapalenie żył powierzchownych czasem występuje jako wczesny (zwiastujący) objawy choroby nowotworowej, w tym choroby Behçeta i zakrzepowo-zarostowego zapalenia naczyń.

Leczenie domowe zapalenia żył powierzchownych w nodze polega na zapobieganiu powstawania żylaków i ich rozwoju. Należy unikać gorących kąpieli i wielogodzinnego stania lub siedzenia, a także siedzenia z założonymi nogami. Warto też zakupić rajstopy lub getry uciskowe, które mogą ułatwiać przepływ krwi w kończynach dolnych.

Czasem stan zapalny znika samoistnie, ale zwykle leczenie zapalenia żył (również prowadzone w domu) polega na stosowaniu miejscowym leków przeciwzapalanych oraz z heparyną. W niektórych przypadkach leki przeciwzapalne należy stosować także doustnie.

Zobacz film: Diagnostyka żylaków. Źródło: 36,6

Zapalenie żył głębokich w nodze i żylna choroba zakrzepowo-zatorowa

Zakrzepowe zapalenie żył głębokich rozwija się z zapalenia żył powierzchownych i może prowadzić do żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Zapalenie żył w nodze najczęściej rozwija się w żyłach zlokalizowanych w łydkach. Może przebiegać na samym początku bezobjawowo, ale po pewnym czasie w miarę rozwoju objawia się:

  • bólem i tkliwością dotykową nogi,
  • opuchlizną nogi, zwłaszcza w okolicy kostki,
  • zaczerwienieniem i rozgrzaniem miejsca zapalenia,
  • bólem łydki i okolicy pod kolanem w trakcie grzbietowego zgięcia stopy i przy wyprostowanym kolanie.
  • Zakrzepowe zapalenie żył głębokich czasami powoduje również gorączkę i tachykardię (przyspieszone bicie serca).

Przyczyny zapalenia żył głębokich to m.in.:

  • zapalenie żył powierzchownych,
  • zbyt duża krzepliwość krwi powodująca zakrzepy,
  • żylaki.

Na zapalenie żył głębokich narażone są głównie kobiety po sześćdziesiątce, ale nie jest to jedyna grupa, u której ta choroba występuje. Powstawaniu stanu zapalnego żył głębokich sprzyjają te same czynniki co w przypadku zapalenia żył powierzchownych.

Stosowane na zapalenie żył głębokich leki zawierają najczęściej heparynę. Leki przeciwzakrzepowe włączane są do terapii wówczas, gdy ryzyko wystąpienia zakrzepicy (żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej) jest duże.

Zapalenie żył kończyn dolnych w zaawansowanym stadium wymaga leczenia operacyjnego lub wykrycia zatoru i jego rozpuszczenia. Po wyeliminowaniu skrzepliny zaleca się stosowanie uciskowych rajstop, podkolanówek czy pończoch przez całą dobę oraz unoszenie chorej nogi nieco ponad tułów.

Zakrzepica, której rozwojowi sprzyja zapalenie żył, może prowadzić do powstania zatorów w płucach, w mózgu albo w innych ważnych narządach i w konsekwencji do śpiączki, a nawet do śmierci.

Zobacz film: Zabieg laserowego zamykania żył. Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 14.03.2018,
Opublikowano: 29.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (3)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Boli 27.02.2021r.

Napuchta mi reka prawa koto tokcia i pobolewa co to jest

Stefania 14.11.2018r.

Po nawracającej wielokrotnie róży kończyny dolnej A przy tym wysokiej gorączce izakrzepowym zapaleniu żył moją nogą jest czerwono - sina grubsza od drugiej i stale opuchnięte mimo już na stałe przepisywanych lekarstw czy kiedys mi to zniknie chyba nie.

Jan58 17.08.2018r.

Moja żona ma duzy problem z żylakami. Stosowała kiedyś maść z kasztanowca, troche pomogło, ale na krótko. Później nosiła pończochy uciskajace. Efekt tez był taki sobie. Później okazało się ma jednak zakrzepice i czeka ja operacja, na ktora jak to w Polsce musi długo czekać.

Zobacz wszystkie 3 komentarzy
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Anemia sierpowata (niedokrwistość sierpowatokrwinkowa): przyczyny, objawy i leczenie

Anemia sierpowata jest chorobą wynikającą z mutacji punktowej w genie kodującym łańcuch hemoglobiny krwinek czerwonych. Wśród objawów występują: bladość skóry, bóle brzucha, opuchlizna stóp i dłoni, a także uszkodzenia serca i płuc! Anemia sierpowata jest chorobą dziedziczną, na którą cierpią nawet noworodki!

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów. Doskonale smakuje, pobudza, dodaje energii, a także poprawia działanie całego organizmu. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kawy przypominamy dlaczego warto pić kawę. 

Czytaj więcej