Zapalenie żołądka - typy, objawy, diagnoza i leczenie

Fot: staras / stock.adobe.com

Stan zapalny żołądka (nieżyt lub katar żołądka) to schorzenie polegające na zmianach i uszkodzeniach w obrębie błony śluzowej, która wyściela żołądek od wewnątrz. Jego przyczyną może być zakażenie bakteryjne, nadwrażliwość na niektóre leki, alkohol lub toksyny. Jakie są objawy zapalenia żołądka?

Zapalenie żołądka bywa potocznie nazywane nieżytem lub katarem żołądkowym.

Choroba ma różne rodzaje - często mówi się o zanikowym, nadżerkowym lub ostrym zapaleniu żołądka. Przypadłość daje zwykle typowe objawy przypominające zatrucie pokarmowe (ból żołądka, nudności, wymioty, biegunkę, zgagę itp.) Dolegliwości tych nie należy jednak lekceważyć - nieleczone zapalenie może doprowadzić między innymi do krwawienia z dróg pokarmowych oraz do rozległego owrzodzenia żołądka.

Zapalenie żołądka i dwunastnicy: przyczyny

Istnieje wiele przyczyn powstawania zapalenia błony śluzowej żołądka

Dolegliwość może pojawić się na skutek zakażenia bakteryjnego (w Polsce do 90% zapaleń powoduje zakażenie bakterią Helicobacter pylori) i działania czynników toksycznych (alkoholu, toksycznych związków chemicznych lub niektórych leków - choćby zwykłej aspiryny, która zawiera kwas acetylosalicylowy). 

Przyczynami bywają również: alergie pokarmowe, zatrucia (np. zepsutą żywnością skażoną laseczką jadu kiełbasianego lub trującymi grzybami), niewydolność nerek, a nawet przewlekły i bardzo silny stres

Do zapalenia żołądka w rzadkich przypadkach może dojść wskutek działania czynników immunologicznych - za sprawą nieprawidłowej produkcji przeciwciał przez organizm. Nie istnieją konkretne wytyczne dotyczące profilaktyki zapalenia żołądka i dwunastnicy. Ponieważ jednak jego główną przyczyną jest zakażenie Helicobacter pylori, w celu zminimalizowania ryzyka zaleca się przede wszystkim przestrzeganie zasad higieny.

Zapalenie żołądka: objawy

Do typowych objawów zapalenia błony śluzowej żołądka należą: uczucie pełności lub ból brzucha i nadbrzusza, nudności, wymioty, zgaga, zaparcia, a także ogólne osłabienie i złe samopoczucie. Mogą pojawić się również krwawienia z układu pokarmowego, objawiające się zazwyczaj w formie krwawych wymiotów lub tzw. smolistych stolców (o czarnym zabarwieniu, spowodowanym obecnością krwi). W przypadku ostrego zapalenia żołądka objawy te występują nagle i mają postać nasiloną. Często wówczas towarzyszy im gorączka.

Zapalenie żołądka: rodzaje

Zależnie od stopnia zaawansowania oraz nasilenia objawów wyróżnia się kilka typów zapalenia błony śluzowej żołądka:

  • zanikowe zapalenie błony śluzowej żołądka - na ogół ma postać przewlekłą, prowadzi do stopniowego zaniku błony śluzowej żołądka; może mieć podłoże autoimmunologiczne lub być spowodowane zakażeniem bakterią Helicobacter pylori;
  • nadżerkowe zapalenie żołądka - powoduje nadżerki (płaskie ubytki w błonie śluzowej żołądka); jeśli sięgają one głębszych warstw błony śluzowej, dolegliwość może powodować silny ból w nadbrzuszu oraz zgagę; nieleczone zapalenie nadżerkowe może doprowadzić do poważnych chorób żołądka;
  • wirusowe zapalenie żołądka - nie ma postaci przewlekłej: objawy trwają zwykle 1-2 dni, po czym ustępują.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36, 6

Zapalenie żołądka: diagnoza i leczenie

Nieżyt żołądka diagnozuje się głównie na podstawie opisywanych przez pacjenta objawów, jak również za pomocą badań specjalistycznych. Należy do nich gastroskopia, ewentualnie także prześwietlenie (RTG) górnego odcinka przewodu pokarmowego. Pomocniczo lekarz może zlecić badanie składu soku żołądkowego na zawartość kwasu solnego (pozwala to stwierdzić, czy wydzielanie kwasu nie zostało zaburzone). Zapalenie może bowiem przebiegać z bezkwaśnością, niedokwaśnością, nadkwaśnością lub kwaśnością prawidłową soku żołądkowego.

Leczenie zapalenia żołądka (nieżytu żołądka) dobierane jest przez lekarza, zależnie od postaci zapalenia i stopnia zaawansowania objawów. Przejściowe schorzenie o podłożu wirusowym nie wymaga zwykle specjalistycznej terapii, ustępuje samoistnie - proces ten można wspomagać, podając ogólnodostępne leki na nadkwasotę żołądka. 

W przypadku zaawansowanej postaci nadżerkowego zapalenia żołądka konieczne może być leczenie chirurgiczne (operacyjne), które polega na usunięciu krwawiącej części żołądka (w skrajnych wypadkach całości żołądka). 

Jeśli występują objawy przewlekłe, należy jak najszybciej skorzystać z porady specjalisty - nieleczone (lub leczone wyłącznie domowymi sposobami) zapalenie żołądka może doprowadzić do powstania poważniejszych schorzeń układu pokarmowego, a także zwiększyć ryzyko wystąpienia nowotworu aż o 20%. Ważne jest, aby podczas leczenia unikać używek (alkoholu, kawy, papierosów), przestrzegać odpowiedniej, lekkostrawnej diety oraz skonsultować z lekarzem przyjmowanie jakichkolwiek leków - wiele z nich, przyjmowanych na własną rękę, może bowiem wywołać silne podrażnienie śluzówki żołądka.

Data aktualizacji: 08.12.2018,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej