Zapalenie wyrostka robaczkowego: leczenie antybiotykami zamiast operacji 

Fot: Science Photo Library / gettyimages.com

Zapalenie wyrostka robaczkowego to sytuacja, która - zdaniem wielu lekarzy - wymaga natychmiastowej interwencji chirurga i usunięcie wyrostka. Tymczasem badania pokazują, że operacja wcale nie jest konieczna i chorobę można skutecznie leczyć antybiotykami.

Do takich wniosków doszli m.in. naukowcy z Boston Medical Center. Placówka i pracujący w mniej lekarze znaleźli się w grupie 25 szpitali, które porównywały skuteczność antybiotykoterapii z apendektomią, czyli wycięciem wyrostka robaczkowego. Swoje wnioski opublikowali w magazynie New England Journal of Medicine.

Jak antybiotyk leczy zapalenie wyrostka?

W badaniu wzięło udział ponad 1 552 pacjentów. Uczestniczy zostali losowo przydzieleni na tych, którzy przejdą operację lub będą leczeni antybiotykami. Z obserwacji badaczy, jasno wynika, że obie metody są  równie skuteczne w leczeniu zapalenia wyrostka robaczkowego. Analiza wykazała, że niezależnie od sposobu leczenia dolegliwości utrzymywały się tyle samo. Mimo że pacjenci, którzy przyjmowali antybiotyki szybciej i częściej wracali na ostry dyżur, to z powodu zapalenia nie musieli rezygnować z pracy czy zajęć szkolnych. Co ciekawe, tylko u 3 na 10 pacjentów leczonych antybiotykiem konieczny był zabieg wycięcia wyrostka robaczkowego.

Do podobnych wniosków doszli autorzy analizy opublikowanej w magazynie JAMA. Badacze przez pięć lat przyglądali się grupie 257 pacjentów z nieskomplikowanym zapaleniem wyrostka robaczkowego. Uczestniczy badania początkowo przez trzy dni dostawali antybiotyk dożylnie, a przez kolejne siedem przyjmowali lek doustnie. Okazało się, że antybiotyki zmniejszyło prawdopodobieństwo nawrotu choroby o niemal 40 proc. To kolejny dowód, że na to, że w niektórych przypadkach antybiotyk może być lepszym rozwiązaniem niż operacja.

Zapalenie wyrostka robaczkowego - objawy

Pierwszym objawem sugerującym zapalenie wyrostka robaczkowego jest ból brzucha. Najczęściej lokalizuje się on w okolicy pępka lub w nadbrzuszu. Dodatkowo u chorych pojawiają wie wymioty, nudności, a nawet niewielka gorączka.

Wraz z postępem stanu zapalnego ból przemieszcza się w okolice prawego podbrzusza. Jest on na tyle silny, że jedyną znośną dla chorego pozycją jest ta na plecach ze zgiętymi kolanami lub na boku z podkurczonymi nogami.

Co wywołuje zapalenie wyrostka robaczkowego?

Do zapalenia wyrostka robaczkowego najczęściej prowadzi mechaniczna niedrożność. Zamknięcie ujścia wyrostka do kątnicy przez masy kałowe, pasożyty, powiększony lokalny węzeł chłonny, pestkę lub inne ciało obce powoduje zastój treści i rozwój objawów zapalnych. Początkowo dotyczą one śluzówki wyrostka, później rozszerzają się na całą ścianę, powodując jej osłabienie. Pod wpływem zbierających się w wyrostku wydzieliny śluzowej i wysięku zapalnego dochodzi w nim do wzrostu ciśnienia, ucisku na naczynia krwionośne i zaburzenia ukrwienia ściany. Prowadzi to do jej martwicy, a nawet pęknięcia.

Dlaczego boli brzuch? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Kiedy ból brzucha powinien zaniepokoić? Źródło: x-news

Data aktualizacji: 06.10.2020,
Opublikowano: 06.10.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej