Choroba okluzyjna - jedno z najczęściej występujących i jednocześnie najrzadziej diagnozowanych schorzeń stomatologicznych. Sprawdź, co mówi o nim ekspert

Getty Images

Przeskakiwanie szczęki, ból promieniujący do pleców, problemy z pełnym otwarciem ust. I choć brzmi to jak zły sen, dla wielu niestety objawy te okazują się rzeczywistością. A odpowiedzialne jest za to nieprawidłowe działanie stawu skroniowo - żuchwowego. Czym grozi ta dysfunkcja i jak ją leczyć? Zapytaliśmy eksperta - stomatologa Wojciecha Gadzińskiego.

Choć jest bardzo często spotykana, bardzo rzadko się ją diagnozuje. Choroba okluzyjna, bo to o niej mowa, dotyczy problemów ze stawami skroniowo - żuchwowymi. Jakie są jej objawy? Chodzi przede wszystkim o silny, promieniujący ból w okolicy szczęki, przeskakiwanie lub też trzaski w szczęce, zgrzytanie zębami, bóle mięśni szczęki – odczuwane głównie po jedzeniu czy dyskomfort podczas otwierania szeroko ust.

Przeczytaj też: Żuchwa – jak jest zbudowana? Czy boląca żuchwa zawsze oznacza problem stomatologiczny?

Choroba okluzyjna – przyczyny

„Najczęstsze przyczyny to braki zębowe, destrukcja zębów spowodowana jakimiś urazami, rozległe i w dużej ilości wypełnienia stomatologiczne, wykonane być może z nieidealną precyzją. Nie wyrżnięte prawidłowo zęby ósme. Poza tym jeszcze kwestia psychologiczna, czyli stres i zaburzenia psychogenne – tłumaczy stomatolog Wojciech Gadziński.

Jak wygląda leczenie dysfunkcji stawu skroniowo – żuchwowego?

Choroba okluzyjna podlega leczeniu na wielu płaszczyznach. Niemniej pierwszym przystankiem będzie w tym przypadku odwiedzenie gabinetu stomatologicznego, gdzie dentysta powinien przeprowadzić wnikliwy i szczegółowy wywiad. Ważne jest bowiem najpierw zlikwidowanie przyczyny problemu. Dodajmy, że gdy mowa o leczeniu dysfunkcji tego rodzaju stawu, może być konieczna wymiana wypełnień. Bardzo często będzie tutaj potrzebna także pomoc ortodonty. Doraźnie można stosować również szyny relaksacyjne zakładane na zęby, które na pierwszym etapie spowodują ulżenie w bólu.

Przeczytaj też: Jak rozluźnić mięśnie żuchwy i przestać zgrzytać zębami?

Dlaczego tak trudno diagnozuje się chorobę okluzyjną?

Można zauważyć problem związany z pewną powierzchownością badań niektórych lekarzy. Pewnie wynika to też z problemów na poziomie edukacji. Na studiach bardzo niewiele jest o tym mówione. Poza tym jest to zagadnienie bardzo trudne, ponieważ obejmuje bardzo wiele dziedzin. Jest to więc kwestia leczenia zachowawczego, ortodontycznego, protetycznego, chirurgicznego. To są dziedziny, które muszą ze sobą ściśle współpracować, żeby w tym zagadnieniu jednoznacznie pomóc pacjentowi – dodaje nasz ekspert.

Czym grozi nieleczenie ?

Bagatelizowanie tego problemu będzie prowadziło wyłącznie do pogorszenia się stanu chorobowego. Konsekwencje staną się więc coraz bardziej poważne. Ponadto warto mieć na uwadze, że poza bólem będzie się też nasilało napięcie mięśniowe czy destrukcja zębów. Dodajmy również, że problem z jednym stawem może generować w przyszłości problemy z kolejnymi.

Nasz układ w ciele jest ze sobą w pewien sposób powiązany. Dlatego też problemy w stawach skroniowo – żuchwowych są czasami konsekwencją niewłaściwej postawy, wad kręgosłupa czy napięcia mięśni – wyjaśnia stomatolog.

Przeczytaj też: Szczękościsk częściowy lub całkowity – jak się go pozbyć? Ćwiczenia redukujące ograniczoną ruchomość stawu

Choroba okluzyjna - jak można sobie samemu pomóc?

Można zastosować ćwiczenia polegające na przesuwaniu żuchwy po zębach ku przodowi do kontaktu tete a tete przednich zębów. Można tez zastosować powolne otwieranie i zamykanie żuchwy. Należy jednak pamiętać, że tego typu zestawy ćwiczeń to propozycja relaksu dla mięśni. Mogą one więc ulżyć w bólu, ale nie zniwelują problemu.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj całej naszej rozmowy.

Źródło: Zdrowie

Data aktualizacji: 07.07.2020,
Opublikowano: 07.07.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej