Zapalenie przydatków – jak rozpoznać jego objawy? Skuteczne metody leczenia infekcji

Fot: Lydie stock / stock.adobe.com

Zapalenie przydatków, czyli jajowodów i jajników, jest przede wszystkim przypadłością kobiet aktywnych seksualnie, w wieku do 20–50 lat. Charakteryzuje się bólem w podbrzuszu, który może promieniować do pachwin.

Zapalenie przydatków dotyka około 2% kobiet, głównie tych młodszych i aktywnych seksualnie, po 20. roku życia. Leczenie zapalenia przydatków o ostrym przebiegu wymaga hospitalizacji.

Jakie objawy wywołuje zapalenie przydatków?

Zapalenie przydatków może mieć charakter ostry lub przewlekły. Przy ostrej infekcji charakterystyczne jest to, że ból (nazywany często bólem jajników) występuje nagle. Odczuwany jest w podbrzuszu i bardzo często promieniuje do pachwin. Zwykle zlokalizowany jest po jednej ze stron i nasila się podczas stosunku seksualnego, a także w trakcie wizyt w toalecie. Charakterystyczne objawy zapalenia przydatków to ogólne zmęczenie i słabość organizmu, a także nudności i wymioty. Infekcja zawsze wymaga konsultacji z lekarzem, a przy ostrym przebiegu – hospitalizacji. Zlekceważona bądź leczona niewłaściwie może doprowadzić nawet do zapalenia otrzewnej, a w późniejszym czasie do poważniejszych konsekwencji ginekologicznych.

Zapalenie przydatków przybiera także formę przewlekłą. Objawy wówczas nie są gwałtowne, ale uciążliwe i ciągłe – powodują dyskomfort i ból i nasilają się w czasie miesiączki.

Zapalenie przydatków – leczenie. Czy wskazane jest leczenie domowymi sposobami?

Ostra infekcja wymaga konsultacji lekarskiej, która najczęściej kończy się skierowaniem na leczenie. Leczenie zapalenia przydatków trwa od tygodnia do dziesięciu dni i polega na podawaniu antybiotyków, leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.

W stanach, które nie wymagają hospitalizacji, terapia również polega na wygaszeniu infekcji za pomocą antybiotyków i łagodzeniu objawów bólowych. Dobre efekty daje kuracja lekami zawierającymi ibuprofen lub paracetamol, ale należy pamiętać, aby uważnie czytać ulotkę i przestrzegać zasad ich stosowania. Leczenie zapalenia przydatków domowymi sposobami może pełnić jedynie formę uzupełniającą dla leczenia prowadzonego przez lekarza. Wymaga „wyleżenia” choroby, aby nie dopuścić do dodatkowego przeziębienia organizmu. Infekcja może doprowadzić do wielu groźnych powikłań, np. ropnia jajnikowo-jajowodowego. Niewskazane jest leczenie bez konsultacji z ginekologiem, ponieważ choroba może mieć niebezpieczne dla zdrowia następstwa. Powikłania zapalenia przydatków to m.in. ciąża pozamaciczna i zwiększone ryzyko niepłodności.

Zapalenie przydatków – przyczyny

Zapalenie przydatków może się rozwinąć jako skutek innej infekcji w organizmie, kiedy stan zapalny szerzy się od jednej zainfekowanej struktury tkanek do drugiej, np. w przypadku zapalenia wyrostka robaczkowego.

Zazwyczaj jednak przyczyną zapalenia przydatków są drobnoustroje (m.in. bakterie beztlenowe, chlamydie, gronkowce, dwoinki rzeżączki czy paciorkowce), które dostają się do organizmu kobiety przez pochwę, szyjkę i jamę macicy. Zakażenia znacznie częściej przytrafiają się po porodzie, zabiegach ginekologicznych, rozszerzeniu szyjki macicy i zabiegu łyżeczkowania, w okresie krwawień menstruacyjnych oraz po wszelkich zabiegach w obrębie macicy.

Jak działa kobiecy układ rozrodczy? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Budowa i funkcje żeńskiego układu rozrodczego. Źródło: 36,6.

Zapalenie przydatków w ciąży

Organizm kobiety w ciąży przechodzi wiele zmian w związku z zapłodnieniem i rozwijającym się zarodkiem. Zmiany hormonalne wpływają na środowisko pochwy kobiety, które staje się podatne na wszelkiego rodzaju infekcje i zakażenia. Jednak jeżeli w trakcie ciąży wystąpi ból podbrzusza, zawsze wymagana jest konsultacja z lekarzem. Żadnego bólu nie można traktować w tym stanie jako “fizjologicznego”. Ostry ból w podbrzuszu nie zawsze jest wynikiem zapalenia przydatków, może być też jednym z pierwszych symptomów poronienia (zwłaszcza w pierwszym etapie ciąży) lub przedwczesnego porodu (w ostatnim trymestrze). Ważne jest, aby ciężarna obserwowała swój organizm i informowała lekarza o wszelkich objawach dodatkowych, takich jak gorączka. W trakcie wizyty kontrolnej warto sprawdzić stan jajników i jajowodów za pomocą badania USG i wymazu, które rozwieją ewentualne podejrzenie zapalenia przydatków w ciąży.

Zapalenie przydatków a zajście w ciążę

Nieleczone zapalenie przydatków może skutkować pojawieniem się zrostów w jajowodzie i usztywnieniem jego błony, przez co wzrasta ryzyko ciąży pozamacicznej, a nawet niepłodności. Aby temu zapobiec, należy regularnie poddawać się kontroli ginekologicznej. Przeciwdziałanie powikłaniom wiąże się także z koniecznością przeprowadzenia zalecanej przez lekarza kuracji bez jej przerywania, nawet jeśli objawy ustąpią. Ponadto jeżeli w jajnikach zostały zdiagnozowane jakiekolwiek nieprawidłowości, kobiety powinny raz do roku wykonywać USG ginekologiczne.

Bibliografia:

  1. Bręborowicz G.H. (red.), Położnictwo i ginekologia,. Tom 2, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2008.
Data aktualizacji: 07.12.2018,
Opublikowano: 27.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej