Zapalenie przydatków dotyka około 2% kobiet, głównie tych młodszych i aktywnych seksualnie, po 20. roku życia. Leczenie zapalenia przydatków o ostrym przebiegu wymaga hospitalizacji.
Jakie objawy wywołuje zapalenie przydatków?
Zapalenie przydatków może mieć charakter ostry lub przewlekły. Przy ostrej infekcji charakterystyczne jest to, że ból (nazywany często bólem jajników) występuje nagle. Odczuwany jest w podbrzuszu i bardzo często promieniuje do pachwin. Zwykle zlokalizowany jest po jednej ze stron i nasila się podczas stosunku seksualnego, a także w trakcie wizyt w toalecie. Charakterystyczne objawy zapalenia przydatków to ogólne zmęczenie i słabość organizmu, a także nudności i wymioty. Infekcja zawsze wymaga konsultacji z lekarzem, a przy ostrym przebiegu – hospitalizacji. Zlekceważona bądź leczona niewłaściwie może doprowadzić nawet do zapalenia otrzewnej, a w późniejszym czasie do poważniejszych konsekwencji ginekologicznych.
Zapalenie przydatków przybiera także formę przewlekłą. Objawy wówczas nie są gwałtowne, ale uciążliwe i ciągłe – powodują dyskomfort i ból i nasilają się w czasie miesiączki.
Zapalenie przydatków – leczenie. Czy wskazane jest leczenie domowymi sposobami?
Ostra infekcja wymaga konsultacji lekarskiej, która najczęściej kończy się skierowaniem na leczenie. Leczenie zapalenia przydatków trwa od tygodnia do dziesięciu dni i polega na podawaniu antybiotyków, leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.
W stanach, które nie wymagają hospitalizacji, terapia również polega na wygaszeniu infekcji za pomocą antybiotyków i łagodzeniu objawów bólowych. Dobre efekty daje kuracja lekami zawierającymi ibuprofen lub paracetamol, ale należy pamiętać, aby uważnie czytać ulotkę i przestrzegać zasad ich stosowania. Leczenie zapalenia przydatków domowymi sposobami może pełnić jedynie formę uzupełniającą dla leczenia prowadzonego przez lekarza. Wymaga „wyleżenia” choroby, aby nie dopuścić do dodatkowego przeziębienia organizmu. Infekcja może doprowadzić do wielu groźnych powikłań, np. ropnia jajnikowo-jajowodowego. Niewskazane jest leczenie bez konsultacji z ginekologiem, ponieważ choroba może mieć niebezpieczne dla zdrowia następstwa. Powikłania zapalenia przydatków to m.in. ciąża pozamaciczna i zwiększone ryzyko niepłodności.
Zapalenie przydatków – przyczyny
Zapalenie przydatków może się rozwinąć jako skutek innej infekcji w organizmie, kiedy stan zapalny szerzy się od jednej zainfekowanej struktury tkanek do drugiej, np. w przypadku zapalenia wyrostka robaczkowego.
Zazwyczaj jednak przyczyną zapalenia przydatków są drobnoustroje (m.in. bakterie beztlenowe, chlamydie, gronkowce, dwoinki rzeżączki czy paciorkowce), które dostają się do organizmu kobiety przez pochwę, szyjkę i jamę macicy. Zakażenia znacznie częściej przytrafiają się po porodzie, zabiegach ginekologicznych, rozszerzeniu szyjki macicy i zabiegu łyżeczkowania, w okresie krwawień menstruacyjnych oraz po wszelkich zabiegach w obrębie macicy.
Jak działa kobiecy układ rozrodczy? Odpowiedź znajdziesz w filmie:
Zapalenie przydatków w ciąży
Organizm kobiety w ciąży przechodzi wiele zmian w związku z zapłodnieniem i rozwijającym się zarodkiem. Zmiany hormonalne wpływają na środowisko pochwy kobiety, które staje się podatne na wszelkiego rodzaju infekcje i zakażenia. Jednak jeżeli w trakcie ciąży wystąpi ból podbrzusza, zawsze wymagana jest konsultacja z lekarzem. Żadnego bólu nie można traktować w tym stanie jako “fizjologicznego”. Ostry ból w podbrzuszu nie zawsze jest wynikiem zapalenia przydatków, może być też jednym z pierwszych symptomów poronienia (zwłaszcza w pierwszym etapie ciąży) lub przedwczesnego porodu (w ostatnim trymestrze). Ważne jest, aby ciężarna obserwowała swój organizm i informowała lekarza o wszelkich objawach dodatkowych, takich jak gorączka. W trakcie wizyty kontrolnej warto sprawdzić stan jajników i jajowodów za pomocą badania USG i wymazu, które rozwieją ewentualne podejrzenie zapalenia przydatków w ciąży.
Zapalenie przydatków a zajście w ciążę
Nieleczone zapalenie przydatków może skutkować pojawieniem się zrostów w jajowodzie i usztywnieniem jego błony, przez co wzrasta ryzyko ciąży pozamacicznej, a nawet niepłodności. Aby temu zapobiec, należy regularnie poddawać się kontroli ginekologicznej. Przeciwdziałanie powikłaniom wiąże się także z koniecznością przeprowadzenia zalecanej przez lekarza kuracji bez jej przerywania, nawet jeśli objawy ustąpią. Ponadto jeżeli w jajnikach zostały zdiagnozowane jakiekolwiek nieprawidłowości, kobiety powinny raz do roku wykonywać USG ginekologiczne.
Bibliografia:
- Bręborowicz G.H. (red.), Położnictwo i ginekologia,. Tom 2, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2008.