Zapalenie pęcherza – najczęstsza przyczyna bólu pęcherza i częstego oddawania moczu

Fot.: anetlanda / stock.adobe.com

Ból pęcherza spowodowany jest zwykle stanem zapalnym dróg moczowych. To powszechnie występująca przypadłość, z którą zmagała się niemalże połowa ludności. Kobiety są na nią znacznie bardziej podatne niż mężczyźni. Przyczyną bólu pęcherza może być też kamica dróg moczowych.

Domowe sposoby leczenia pęcherza i dróg moczowych mogą stanowić jedynie wsparcie leczenia właściwego, które w dużej mierze opiera się na antybiotykoterapii. Zakażeniu cewki moczowej sprzyja częste współżycie seksualne. Zapalenie pęcherza dotyka znacznie częściej kobiet, ponieważ cewka moczowa leży u nich w bezpośrednim sąsiedztwie odbytu, gdzie bytują różne drobnoustroje.

Co wiesz o zapaleniu pęcherza? Sprawdź swoją wiedzę

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Ból pęcherza moczowego – najczęstsze przyczyny

Za ból pęcherza moczowego odpowiada najczęściej zapalenie tego narządu. Zwykle jest to wynik infekcji bakteryjnej (wywołanej przeważnie pałeczką okrężnicy Escherichia coli i bakteriami z rodzaju Staphylococcus i Enterococcus). Rozwija się głównie w obrębie błony śluzowej pęcherza moczowego. W grupie podwyższonego ryzyka zapalenia są diabetycy, kobiety ciężarne, zażywające doustne środki antykoncepcyjne, ale i przechodzące menopauzę, gdyż dochodzi u nich do obniżenia poziomu estrogenów wpływających ochronnie na układ moczowy.

Ból pęcherza po stosunku to nierzadka przypadłość. Dotyczy zwłaszcza aktywnych seksualnie młodych kobiet. Powszechnie określana bywa jako „zapalenie pęcherza miodowego miesiąca”. Dlatego bardzo ważne jest zachowanie higieny osobistej, zwłaszcza przed zbliżeniem intymnym i po nim. Otarcia powstające w czasie stosunku sprzyjają przedostawaniu się drobnoustrojów do organizmu. Okolice intymne należy pielęgnować specjalnymi środkami, które pomagają utrzymać kwaśne pH niekorzystne dla rozwoju flory bakteryjnej.

Zobacz film: Zapalenie pęcherza moczowego - objawy, leczenie. Źródło: 36,6

Ból pęcherza – objawy towarzyszące

Oprócz na ból pęcherza przy oddawaniu moczu (tzw. dyzuria, której często towarzyszy uczucie pieczenia w cewce moczowej, czyli stranguria) chorzy skarżą się na krwiomocz, uczucie ciągłego parcia na pęcherz, nieprzyjemny zapach moczu, częstomocz i małe porcje oddawanego moczu, ból w dolnej części pleców, ból lub tkliwość uciskową w dole brzucha, uczucie zmęczenia, gorączkę i zmętnienie moczu.

Ból pęcherza w ciąży

Ból pęcherza spowodowany przez stan zapalny jest jedną z częstszych przypadłości okresu ciąży, dlatego przyszłe matki raz w miesiącu powinny wykonywać badanie ogólne moczu. Wynika przeważnie ze zmian fizjologicznych zachodzących wtedy w organizmie. Na zapalenie pęcherza moczowego cierpią zwłaszcza kobiety w trzecim trymestrze ciąży.

Częste bóle pęcherza u ciężarnej to konsekwencja znacznego poszerzenia dróg wyprowadzających mocz, zwolnienia przepływu moczu, ucisku moczowodu przez macicę, zmiany w składzie moczu, zmian hormonalnych, zmniejszenia napięcia cewki moczowej, i zalegania resztek moczu w pęcherzu.

Leczenie bólu pęcherza

Znaczne złagodzenie dolegliwości przynosi farmakoterapia. Jeśli za ból pęcherza odpowiada infekcja bakteryjna, konieczna jest przyjmowanie antybiotyków. Choremu zaleca się leki przeciwbólowe i rozkurczowe. Ogólnodostępne w aptece są preparaty łagodzące ból pęcherza, w składzie których znajdują się m.in. wyciąg z żurawiny, probiotyki, d-mannoza, mącznica lekarska i berberyna. Sprzyjają one utrzymaniu i przywróceniu prawidłowej flory bakteryjnej dróg moczowych. Środki z furaginą mogą być stosowane nawet przez kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o zapaleniu pęcherza moczowego: 

Zobacz film: Fakty i mity o zapaleniu pęcherza. Źródło: Agencja TVN.

Duże zastosowanie mają domowe sposoby na ból pęcherza moczowego. Uśmierzenie bólu przyniesie obfite nawadnianie organizmu, które sprzyjać będzie częstemu oddawaniu moczu i oczyszczaniu organizmu z czynników odpowiadających za schorzenie. Polecane jest spożywanie nawet 2–2,5 l płynów dziennie. Niewskazane jest picie mocnej herbaty, kawy, alkoholu i kwaśnych soków. Pozytywne działanie mają soda oczyszczona lub cytrynian potasu, które alkalizują mocz. Warto przyrządzić mieszankę z połowy łyżeczki sody i szklanki wody. Należy ją pić 2–3 razy dziennie w godzinnych odstępach. Spróbować można także kuracji, która polega na codziennym spożywaniu około 300 ml soku żurawinowego.

Pozytywne efekty przynosi suplementacja witaminą C w dawce 100 miligramów dziennie oraz spożywanie witaminy K. Farmaceutyki wspomaga się środkami ziołowymi o działaniu moczopędnym. Właściwości takie wykazują liście brzozy, ortosyfon (herbata z Jawy), korzeń pietruszki, lubczyk, waleriana, naowocnia fasoli, ziele rumianku, wierzbownica drobnokwiatowa, jałowiec pospolity, nawłoć pospolita, skrzyp polny, liście borówki brusznicy i znamiona kukurydzy. Zioła te wspomagają pracę pęcherza przez działanie silnie rozkurczowe na drogi moczowe. Mają właściwości przeciwzapalne. Zapobiegają także powstawaniu kamieni w układzie moczowym i regulują przemianę materii.

Korzystne efekty przynosi gorąca kąpiel z dodatkiem naparu z rumianku (około 1 l). Nie powinna trwać ona dłużej niż kwadrans. Innym przykładem jest nasiadówka z domieszką sosnowego igliwia. Do kąpieli dodaje się napar sporządzony z 0,5 kg igieł zalanych uprzednio wrzątkiem. Pomocne jest rozgrzewanie okolic podbrzusza termoforem lub ciepłym okładem.

Zobacz film: Czy krew w stolcu lub w moczu oznacza chorobę? Źródło: Bez recepty

Bibliografia:

1. Head K.A., Natural approaches to prevention and treatment of infections of the lower urinary tract, „ Alternative Medicine Review”, 2008, 13(3), s. 227–244.

2. Czekalski S., Zakażenie układu moczowego – ostre, nawracające, przewlekłe, powikłane, „Przewodnik Lekarski”, 2010, 2, s. 46–53.

3. Hryniewicz W., Holecki M., Rekomendacje diagnostyki, terapii i profilaktyki zakażeń układu moczowego u dorosłych, Warszawa, Narodowy Instytut Leków, 2015.

4. Kiliś-Pstrusińska K., Zakażenia układu moczowego, Warszawa, Eurosystem, 2012.

Data aktualizacji: 08.01.2020,
Opublikowano: 09.11.2017 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Linka 05.01.2018r.

Ten ból w podbrzuszu połączony z pieczeniem jest straszny. Ale już najgorsze jest bieganie do łazienki co kilka minut. W pracy to udręka. Dlatego szybko lepiej wziąć tabletki na zapalenie pęcherza i popijać je sokiem z naturalnej żurawiny bez dodatku cukru. Objawy szybko miną.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Hashimoto zobaczysz na twarzy. Po tych objawach rozpoznasz tę chorobę

Problemy z tarczycą, choć pojawiają się u obu płci, to znacznie częściej diagnozowane się u kobiet. Co ciekawe, pierwsze sygnały świadczące o tym, że gruczoł nie działa prawidłowo, da się zauważyć na twarzy. Na co zwrócić uwagę? 

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Budzą cię w nocy koszmary? Twój organizm chce ci coś powiedzieć

Sen służy odpoczynkowi i regeneracji. Niestety czasem zdarza się, że jest zakłócany przez koszmary. Skąd się biorą? Czy ich występowanie powinno nas niepokoić? 

Czytaj więcej
Brak witaminy D w organizmie. Jakie mogą być konsekwencje? 

Witamina D to jedna z ważniejszych substancji dla naszego organizmu. Jej niedobór może być groźny i powodować szereg problemów ze zdrowiem. Co się może stać, jeśli mamy zbyt mało tej witaminy?  

Czytaj więcej
Inercja senna. Bezwład i brak skupienia po przebudzeniu to jedne z objawów 

Inercja senna pojawia się tuż po przebudzenia. Objawia się uczuciem osłabienia i dezorientacji. Powoduje również opóźnienie reakcji. Czy stanowi zagrożenie dla zdrowia?  

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej