Zapalenie nerwu twarzowego – przyczyny, objawy i leczenie

Fot: Koldunova_Anna / gettyimages.com

Zapalenie nerwu twarzowego może być spowodowane przez czynnik infekcyjny (najczęściej wirusa opryszczki zwykłej HSV I), ucisk na nerw albo przez proces zapalny toczący się np. w uchu środkowym. Porażenie nerwu twarzowego, które jest jego głównym objawem, może wystąpić również samoistnie.

Zapalenie nerwu twarzowego to ostry proces, który powoduje zmiany w strukturze i działaniu nerwu twarzowego. Charakterystyczne objawy pozwalają na szybkie postawienie rozpoznania i zwykle ustępują samoistnie po kilku tygodniach. Po przebytej chorobie mogą pozostać trwałe ślady w postaci niedowładów, zaburzeń funkcjonowania ślinianek, gruczołów łzowych lub odczuwania smaków i dźwięków.

Nerw twarzowy – funkcja i przebieg

Nerwy twarzowe stanowią VII parę nerwów czaszkowych. Wychodzą one z czaszki przez wąskie kanały i rozdzielają się na wiele gałązek zaopatrujących ucho, mięśnie i powłoki twarzy, ślinianki, gruczoły łzowe oraz część języka. Większość włókien to włókna ruchowe, lecz część z nich ma charakter czuciowy albo należy do układu autonomicznego.

Przyczyny zapalenia nerwu twarzowego

Podstawowymi przyczynami zapalenia nerwu twarzowego są:

  • wtórne zapalenie wynikające z procesu toczącego się w pobliżu jego przebiegu (np. przy przewlekłym zapaleniu ucha środkowego),
  • ucisk na nerw wywierany przez ściany kanałów czaszki, przez które nerw ten przechodzi,
  • urazy czaszki.

Mechanizm rozwoju zapalenia związany jest z powstaniem obrzęku nerwu, upośledzeniem krążenia cytoplazmy w włóknach nerwowych i zaburzeniem ich odżywiania. Mogą go także wyzwolić miejscowe, ograniczone zmiany degeneracyjne, będące skutkiem ucisku.

Czynnik zapalny może powodować obrzęk nerwu i zwiększenie średnicy jego pnia. Ponieważ kanały kostne, przez które nerw przechodzi, są bardzo wąskie, na zmieniony chorobowo nerw wywierany jest w nich dodatkowy ucisk, powodujący często wtórne nasilenie dolegliwości.

Zapalenie nerwu twarzowego – objawy

Pierwszymi symptomami zapalenia nerwu twarzowego są dolegliwości bólowe, które lokalizują się w okolicy ucha. Nasilenie zmian powoduje uczucie dyskomfortu, obrzęknięcia, drętwienia twarzy. W rozwijającym się zapaleniu pojawiają się często objawy porażenia nerwu twarzowego. Takie porażenie nie zawsze jest związane z procesem zapalnym. Może do niego dochodzić samoistnie, bez uchwytnej przyczyny. Określa się je wtedy mianem zespołu Bella.

Zapalenie nerwu twarzowego trwa zwykle od kilkunastu dni do kilku tygodni. Najczęściej ustępuje samoistnie. Cięższe przypadki zachorowań mogą pozostawiać trwałe następstwa (niedowłady, zaburzenia czucia), jeśli nerw nie regeneruje się całkowicie.

Neuralgia nerwu trójdzielnego, czyli co? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Neuralgia nerwu trójdzielnego. Źródło: 36,6.

Objawy porażenia nerwu twarzowego

Porażenie nerwu twarzowego obejmuje najczęściej wszystkie typy włókien – ruchowe, czuciowe i wegetatywne. Powoduje to powstanie po stronie chorej objawów, takich jak:

  • upośledzenie lub całkowite zniesienie mimiki twarzy,
  • niemożność mrugania i zamknięcia oka,
  • opadanie kącika ust, niemożność wyszczerzenia zębów czy złożenia warg do gwizdania,
  • wygładzenie czoła i bruzdy nosowo-wargowej,
  • zaburzenia pracy ślinianek i gruczołu łzowego,
  • nieprawidłowe odczuwanie smaku,
  • zaburzenia słuchu (pod postacią osłabienia słuchu lub nadwrażliwości na dźwięki z otoczenia).

Opisane objawy są typowe dla porażenia nerwu twarzowego o typie obwodowym. Jeśli dochodzi do ośrodkowego porażenia nerwu twarzowego, to dominującym objawem staje się opadanie kącika ust i opisane wraz z nim zjawiska (brak możliwości gwizdania czy szczerzenia zębów).

Leczenie zapalenia i porażenia nerwu wzrokowego

Jeśli powodem występowania porażenia nerwu wzrokowego jest jego zapalenie, a wykluczono inne przyczyny, można w niektórych przypadkach nie podejmować terapii, gdyż zespół ten ma tendencję do samoistnego wyleczenia. Gdy objawy są bardzo nasilone, uniemożliwiają choremu normalne funkcjonowanie i powodują u niego znaczny dyskomfort, można w celu przyspieszenia cofania się zmian podawać leki przeciwzapalne (najczęściej glikokortykosteroidy).

W przypadku zaburzenia wydzielania łez ważne jest chronienie rogówki przez wysychaniem i powikłaniami pod postacią jej owrzodzenia czy zapalenia. Można podawać preparaty stosowane normalnie w przypadku zespołu suchego oka, czyli krople nawilżające rogówkę (tzw. sztuczne łzy), zawierające hialuronian sodowy albo inne podobnie działające substancje.

Ustąpienie objawów można przyspieszyć, stosując elektrostymulację, nagrzewanie twarzy promieniowaniem podczerwonym, robiąc ciepłe okłady czy masując twarz. Leczenie zapalenia spowodowanego wirusem HSV I może wymagać w ciężkich przypadkach podawania leków przeciwwirusowych, np. acyklowiru.

Opublikowano: 14.12.2018 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Beata 13.03.2021r.

W końcu jakiś sensowny artykuł.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej