Zapalenie nagłośni u dzieci i dorosłych – objawy i metody prewencyjne

Fot: gilaxia / gettyimages.com

Zapalenie nagłośni to stan, który może prowadzić do bardzo nasilonej duszności i zablokowania drożności dróg oddechowych, stając się tym samym stanem zagrożenia życia. Jedną z metod profilaktyki są szczepienia.

Zapalenie nagłośni to rzadka bakteryjna choroba górnej części krtani, a konkretnie części oddzielającej drogi oddechowe od drogi pokarmowej w fazie połykania. Często zapalenie obejmuje również sąsiadujące tkanki, jak fałdy nalewkowo-nagłośniowe. Najczęściej zapalenie nagłośni wywołane jest przez Haemophilus influenzae typu B, ale mogą je też powodować bakterie Haemophilus parainfluenzae, Streptococcus pneumoniae czy Streptococcus aureus. Czynnikami sprzyjającymi wystąpieniu zapalenia nagłośni są urazy wywołane połykaniem, np. kęsów pokarmowych o ostrej, twardej strukturze. W wyniku drażnienia nagłośni i zakażenia dochodzi do rozległego stanu zapalnego z towarzyszącym obrzękiem i następowym zwężeniem dróg oddechowych.

Zapalenie nagłośni u dorosłych i u dzieci – epidemiologia

Zapalenie nagłośni jest rzadką chorobą, szczególnie po wprowadzeniu szczepień przeciwko Haemophilus influenzae typu B, czyli głównemu czynnikowi etiologicznemu. Nie ma jednak danych epidemiologicznych pozwalających na podanie dokładnej zapadalności na zapalenie krtani u dorosłych czy dzieci. Z praktyki klinicznej wynika jednak, że częściej zapalenie nagłośni dotyka dzieci w wieku przedszkolnym, czyli pomiędzy 3. a 7. rokiem życia. U dorosłych jest to zdecydowanie rzadsze schorzenie. U dzieci uznaje się je za stan nagły, będący bezpośrednim zagrożeniem życia ze względu na upośledzenie drożności dróg oddechowych. U dzieci istnieje również duże ryzyko szerzenia się zakażenia na inne układy i narządy, prowadzącego nawet do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenia płuc bądź sepsy.

Zobacz film: Podgłośniowe zapalenie krtani u dziecka - pierwsza pomoc. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Objawy zapalenia nagłośni

Początkowo często pojawia się ból gardła, niedługo później dochodzi duszność. Najcięższym stanem jest asfiksja, czyli tzw. duszenie się. Jeśli zapalenie dotyczy bardzo małego dziecka, niekoniecznie będzie ono w stanie powiedzieć, że jest mu duszno. Jednak rodzice bądź opiekunowie zauważą niepokój dziecka, wzmożony wysiłek oddechowy, płytki i przyspieszony oddech. Objawy ostrego zapalenia nagłośni u dziecka mogą pojawić się nagle i postępować aż do całkowitej niedrożności dróg oddechowych. Typowe objawy zapalenia nagłośni to:

  • ból gardła,
  • otwarte usta,
  • ślinotok,
  • świst krtaniowy,
  • zmiana barwy głosu.

Zobacz film: Jak pozbyć się bólu gardła? Źródło: Wiem co kupuję.

W odróżnieniu od krupu, czyli podgłośniowego zapalenia krtani, nie ma szczekającego kaszlu. Osoba z zapaleniem nagłośni ze względu na narastającą duszność obiera sobie różne pozycje, najczęściej w przodopochyleniu ze wzmożoną pracą mięśni oddechowych.

Zapalenie nagłośni u dorosłych ma wolniejszy przebieg i często wiąże się z zapaleniem górnych dróg oddechowych. Główne objawy to problemy z przełykaniem i podwyższona temperatura ciała. Mimo że symptomy narastają wolniej, nie oznacza to, że nie ma ryzyka zwężenia dróg oddechowych. Wręcz przeciwnie – może ono nastąpić w każdym momencie.

Rozpoznanie zapalenia nagłośni

U chorych przebywających w domu po zaobserwowaniu narastających objawów duszności konieczne jest pilne wezwanie pogotowia ratunkowego. Diagnostyka jest przeprowadzana przede wszystkim w sytuacji, kiedy duszność nie jest za bardzo nasilona. W przeciwnym razie priorytetem jest zabezpieczenie drożności dróg oddechowych.

Najlepszym badaniem diagnostycznym wykorzystywanym w ocenie krtani i gardła jest endoskopia przez nos. Do niedawna wykorzystywano również zdjęcia boczne szyi w poszukiwaniu tzw. objawu kciuka. Obecnie rzadko są one wykonywane. Przeprowadzając jakiekolwiek badania diagnostyczne, należy mieć na uwadze, że ingerencja mechaniczna w okolicy nagłośni może spowodować odruchowe zamknięcie dróg oddechowych. W związku z tym przy podejrzeniu zapalenia nagłośni, podejmując się np. badania szpatułką bądź badania endoskopowego, konieczne jest zapewnienie warunków umożliwiających podjęcie np. natychmiastowej intubacji chorego. Pobieranie krwi do badania również nie jest pożądane, szczególnie u dziecka. Może nasilić duszności.

Leczenie zapalenia nagłośni u dzieci i dorosłych

Najważniejszym elementem leczenia jest utrzymanie drożności dróg oddechowych. Konieczne jest zatrzymanie chorego w szpitalu. Przy mało nasilonej duszności można zastosować dożylne antybiotyki. Obserwacja pacjenta ma na celu uniknięcie konieczności wykonania zabiegu tracheotomii, czyli wprowadzenia rurki bezpośrednio do tchawicy.

Rokowanie w przypadku zapalenia nagłośni jest pomyślne. Jeśli konieczna jest intubacja, nie trwa ona zazwyczaj dłużej niż 2–3 dni. Antybiotykoterapia powoduje ustąpienie stanu zapalnego i udrożnienie dróg oddechowych.

Zapobieganie ostremu zapaleniu nagłośni u dzieci

Jedynym skutecznym sposobem zapobiegania zapaleniu nagłośni u dzieci jest zaszczepienie ich przeciwko Haemophilus influenzae typu B. Ze względu na możliwość wywołania tego schorzenia przez inne bakterie i wirusy, nie jest to jednak profilaktyka obejmująca 100% przypadków.

Zobacz film: Budowa i funkcje układu oddechowego. Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 02.05.2018,
Opublikowano: 02.05.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej