Zapalenie mózgu – rodzaje, objawy, przyczyny i leczenie

Fot: Andrew Brookes / gettyimages.com

Zapalenie mózgu to ciężka choroba, w trakcie której dochodzi często do poważnych zaburzeń świadomości i powstawania ogniskowych objawów neurologicznych. Wymaga intensywnego leczenia w warunkach szpitalnych, gdyż nieleczona grozi śmiercią chorego.

Zapalenie mózgu nie jest schorzeniem częstym, ale jego przebieg kliniczny jest dramatyczny. W wielu przypadkach jednocześnie pojawiają się symptomy zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i niektóre opracowania (np. epidemiologiczne) omawiają oba te schorzenia łącznie.

Zapalenie mózgu – rodzaje

Zapalenia mózgu można podzielić na kilka grup, w zależności od czynnika, który je powoduje. Największą grupę stanowią zachorowania wywołane przez infekcję wirusową, z czego mniej więcej połowa to zakażenia odkleszczowe. Kolejną, relatywnie dużą grupę przyczyn stanowią schorzenia o podłożu bakteryjnym. Wśród innych powodów wymienia się też zachorowania spowodowane przez pasożyty, reakcje autoimmunologiczne i choroby demielinizacyjne.

Zapalenie mózgu – objawy

Początkowe objawy zapalenia mózgu mogą być niespecyficzne. Podwyższenie temperatury, dreszcze, bóle mięśni i głowy, ogólne osłabienie mogą sugerować banalną infekcję wirusową. Dołączające się nudności i wymioty, silny ból głowy, senność lub zaburzenia świadomości oraz pojawianie się objawów neurologicznych (niedowłady, porażenia) powinny być sygnałem alarmowym.

Natężenie dolegliwości szybko się zwiększa, a ogólny stan chorego pogarsza się. W krańcowych sytuacjach dochodzi do zaburzeń oddychania i nagłego zatrzymania krążenia, spowodowanych przez obrzęk mózgu.

Przyczyny zapalenia mózgu

Najczęstszą przyczyną zapalenia mózgu są zakażenia wirusem kleszczowego zapalenia mózgu. Choroba przenosi się nie tylko przez ukłucie przez kleszcza będącego nosicielem, ale również przez spożycie nieprzegotowanego mleka zainfekowanych zwierząt (np. krów).

Pozostałe zapalenia wirusowe są spowodowane głównie przez wirusy opryszczki, różyczki, cytomegalii, odry. Specyficznym przypadkiem jest wścieklizna, która nieleczona kończy się zawsze śmiercią chorego.

Bakteryjne zapalenie mózgu spowodowane jest najczęściej przez meningokoki i pneumokoki. Rzadziej dochodzi do innych zakażeń bakteryjnych, wśród których (ze względu na specyficzne leczenie) należy wymienić zachorowania w przebiegu boreliozy i – rzadko dziś spotykanej, ale groźnej – gruźlicy.

Infekcje wirusowe i bakteryjne występują w Polsce relatywnie często. W krajach gdzie brak jest źródeł czystej wody pitnej, a poziom higieny jest niski, częstą przyczyną zapalenia mózgu są zakażenia pierwotniakowe (spowodowane głównie przez ameby oraz toksoplazmę) albo wywołane przez inne pasożyty (larwy glist i tasiemców). W Polsce zachorowania tego typu są rzadkie, pojawiają się m.in. u osób powracających z podróży w rejony tropikalne.

Zapalenie mózgu może być skutkiem reakcji autoimmunologicznej. Sporadyczne przypadki tego typu dotyczą głównie młodych kobiet z guzami jajnika. Walcząc z komórkami nowotworowymi, organizm wytwarza przeciwciała, które dodatkowo atakują komórki nerwowe i powodują chorobę ośrodkowego układu nerwowego. Podobny mechanizm podejrzewa się w odniesieniu do niewystępującego obecnie tzw. śpiączkowego zapalenia mózgu (choroba von Economo). Liczne zachorowania obserwowano w pierwszej połowie XX w., a za ich przyczynę uważa się obecnie działanie immunoglobulin, które organizm wytwarzał, by zwalczać niektóre ze szczepów paciorkowców. Bardzo rzadko zdarzają się przypadki ostrego rozsianego zapalenia mózgu i rdzenia (obserwowana u dzieci choroba demielinizacyjna, będąca głównie skutkiem infekcji).

Leczenie zapalenia mózgu

Zapalenie mózgu wymaga specjalistycznego leczenia szpitalnego, w warunkach typowych dla oddziału zakaźnego. Podstawą jest zabezpieczenie chorego przed obrzękiem mózgu, który nie tylko stanowi przyczynę nasilenia zaburzeń świadomości i objawów ogniskowych, ale też może spowodować wgłobienie mózgu do otworu wielkiego czaszki. Efektem jest ucisk na ośrodek oddechowy i regulujący krążenie, który może doprowadzić do niewydolności krążeniowo-oddechowej i śmierci. Stan tkanki mózgowej, rozległość i intensywność zmian określa się metodami obrazowymi – głównie za pomocą rezonansu magnetycznego (NMR). W terapii stosuje się m.in. wlewy dożylne substancji osmotycznie czynnych (mannitol), leki moczopędne, przeciwzapalne leki steroidowe.

Badając płyn mózgowo-rdzeniowy pod kątem bakterii, wirusów i obecności specyficznych przeciwciał, można najczęściej określić przyczynę zachorowania. Pozwala to na wdrożenie leczenia przyczynowego (np. antybiotykoterapii) tam, gdzie jest to uzasadnione.

Mimo iż kilkanaście procent przypadków zapalenia mózgu kończy się śmiercią, większość osób udaje się wyleczyć. Powrót do zdrowia może być przedłużony ze względu na utrzymujące się objawy neurologiczne o różnym nasileniu. Dzięki kilkumiesięcznej, intensywnej rehabilitacji zazwyczaj uzyskuje się przynajmniej częściową poprawę stanu ogólnego, zmniejszenie stopnia niedowładów lub innych objawów ubytkowych ze strony ośrodkowego układu nerwowego.

Zobacz nasz film i dowiedz się jak działa układ nerwowy

Zobacz film: Budowa i funkcje układu nerwowego. Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 10.08.2018,
Opublikowano: 10.08.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej