Zapalenie gruczołu Bartholina – przyczyny, objawy, leczenie

Fot: puhhha / fotolia.com

Zapalenie gruczołu Bartholina występuje najczęściej u kobiet w wieku od 20. do 30. roku życia, które są aktywne seksualnie. Jego głównym objawem jest silny, stopniowo narastający ból pojawiający się w okolicach sromu. Ten dyskomfort jest szczególnie odczuwalny przy siadaniu czy zmienianiu pozycji.

Gruczoły Bartholina są rozmiaru ziarnka grochu i występują po jednym z każdej strony przedsionka pochwy. Zapalenie gruczołu Bartholina objawia się m.in. obrzmieniem, zaczerwienieniem czy też wystąpieniem guza w przedsionku pochwy. Nieleczona infekcja może prowadzić do schorzeń organów miednicy mniejszej.

Gruczoł Bartholina – czym jest?

Gruczoł Bartholina jest określany także gruczołem przedsionkowym większym. Jest mocno unaczyniony, a jego zadanie polega na nawilżaniu nabłonka pochwy. W ten właśnie sposób powstaje śluz wydzielany w czasie podniecenia seksualnego. Gruczoł znajduje się w bliskim położeniu od odbytu. To powoduje, że gruczoły przedsionkowe są narażone na infekcje bakteryjne i występowanie stanów zapalnych. Ponadto srom jest podatny na wpływ śluzu z pochwy, wytwarzanego przez nabłonek podczas zapalenia, a także po urazach mechanicznych np. podczas porodu.

Znacznie częściej infekcja pojawia się między 20. do 30. rokiem życia, może też dotyczyć kobiet wchodzących w okres menopauzy. Im wcześniej zostanie rozpoznane zapalenie gruczołu Bartholina, tym szybciej będzie można podjąć skuteczne leczenie. Odpowiednio dobrana terapia może pozwolić na uniknięcie powstania jego najgorszej postaci – ropnia.

Zobacz film: Menopauza - hormonalna burza. Źródło: 36,6

Jakie są przyczyny zapalenia gruczołu Bartholina?

Najczęstszą przyczyną zapalenia gruczołu Bartholina jest zakażenie bakteryjne. Wskutek infekcji pojawia się obrzęk i dochodzi do zatkania ujścia przewodu wyprowadzającego, czego efektem jest zaleganie wydzieliny w gruczole, czyli tworzenie się torbieli. Gdy dojdzie do zakażenia zatrzymującej się treści, powstaje ropień. Zapalenie gruczołu Bartholina może być także skutkiem zachorowania na rzeżączkę.

Inna przyczyną jest cysta Bartholina, która nie jest wynikiem infekcji bakteryjnej. Najpierw zatykane są przewody drenujące śluz, czego efektem jest nadmierne gromadzenie się substancji. Po dostaniu się tam bakterii powstaje zakażenie gruczołów Bartholina.

Zobacz także: Cysta - czym jest i jak się jej pozbyć?

Symptomy zapalenia gruczołu Bartholina

Zapalenie gruczołu Bartholina może występować pod dwiema postaciami. Postać zastoinowa charakteryzuje się występowaniem bezbolesnego, sprężystego guza, któremu czasami towarzyszy gorączka. Wynika z zarośnięcia przewodu wyprowadzającego gruczołu i zatrzymaniu niezakażonej wydzieliny. Postać ostra przejawia się natomiast wyczuwalną, bolącą naroślą znajdującą się w przedsionku pochwy, przy czym ból nasila się podczas ruchu bądź ucisku, a nawet siedzenia. Może pojawiać się zaczerwienienie i obrzęk okolic wypukłości, przesunięcie szpary sromowej w stronę zdrową. Dodatkowo może występować podwyższona temperatura. Innymi symptomami są bolesność w trakcie stosunku płciowego oraz silne osłabienie organizmu. Objawy mogą narastać szybko. Schorzenie przeważnie dotyczy jednej strony sromu, rzadziej występuje po jego obu stronach.

Jak skutecznie leczyć zapalenie gruczołu Bartholina?

Zapalenie gruczołu Bartholina rozpoznaje się w oparciu o symptomy kliniczne oraz badanie ginekologiczne wykonywane za pomocą wziernika. Czasami jest potrzebne zrobienie tzw. posiewu z wydzieliny gruczołu.

Ropień gruczołu Bartholina najczęściej jest leczony operacyjnie. Nabrzmiały guz najpierw jest nacinany, a następnie oczyszczany z zalegającej wydzieliny. Przy nawracającym zapaleniu można zastosować tzw. marsupializację, czyli chirurgiczne cięcie zmienionego obszaru oraz rozszerzenie tak powstałego otworu. W ten sposób zalegająca substancja ma stworzoną drogę służącą do odpływu. Ropień może sam ulec pęknięciu, a w związku z tym – opróżnieniu. Jednak często w niedługim czasie następuje jego nawrót, dlatego warto zaopatrzyć chirurgicznie nawet te przypadki które pękły samoistnie. Antybiotyki są podawane przede wszystkim kobietom w ciąży, w pozostałych przypadkach o włączeniu tej terapii decyduje lekarz.

Może ona również zastosować domowe sposoby leczenia (w tym okłady mające w składzie octanowiniam glinu, rumianek, nadmanganianu potasu czy preparaty ziołowe). Skutecznym domowym sposobem na walkę z zapaleniem gruczołu Bartholina jest gorąca kąpiel. Żeby odblokować kanalik ropny, należy skierować ciepły strumień na zmieniony obszar oraz ogrzewać go termoforem. Dodatkowo można stosować okłady z płynu galmanowego czy oczaru.

Zobacz także: Torbiel na jajniku – przyczyny, objawy, leczenie i szansa na zajście ciążę

Aby zapobiegać powstaniu zapalenia gruczołu Bartholina, kobieta powinna zwracać uwagę na to, by jej partnerzy seksualni (zwłaszcza gdy współżyje z kilkoma w krótkim czasie) stosowali podczas zbliżeń prezerwatywy, nosić bawełnianą, przewiewną bieliznę i szczególnie dbać o higienę okolic intymnych, m.in. używać żelu o odpowiednim pH. Może też wspomagać organizm preparatami zawierającymi odpowiednie kultury bakterii w trakcie i po ukończeniu antybiotykoterapii.

Data aktualizacji: 29.05.2019,
Opublikowano: 22.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej