Zapalenie dziąseł u dziecka – przyczyny, objawy i leczenie 

Fot. ideabug / Getty Images

Zapalenie dziąseł u dziecka to wbrew pozorom częste zjawisko, wynikające przede wszystkim z namnażania się bakterii w jamie ustnej. Stan zapalny dziąsła u dziecka objawia się krwawieniem z dziąseł, bólem podczas szczotkowania zębów, obrzękiem dziąseł oraz ich zaczerwienieniem.

Rozwój zapalenia dziąseł rozpoczyna się od zaniedbań w higienie jamy ustnej, które skutkują powstawaniem osadu i kamienia nazębnego. Bakterie płytki nazębnej wytwarzają toksyny i mediatory stanu zapalnego, które oddziałują na dziąsła, przyczyniając się do intensywnej reakcji zapalnej w ich obrębie.

Zapalenie dziąseł – czynniki ryzyka

Spożywanie produktów bogatych w cukry proste przy sporadycznym i niedokładnym myciu zębów w stosunkowo krótkim czasie może doprowadzić do rozwoju stanu zapalnego dziąseł. Ryzyko wystąpienia zapalenia jest większe, jeśli dziecko oddycha przez usta, nosi aparat ortodontyczny, ma źle założone plomby (brzegi wypełnień odstają od zęba) lub ciasno stłoczone zęby.

Zapalenie dziąsła to tylko wstępne stadium rozwoju poważnego stanu zapalnego, który bez podjęcia leczenia może nasilać się i doprowadzić do osłabienia kości wokół zęba oraz do jego poruszania się.

Zapalenie dziąseł u dziecka – jak leczyć?

Podstawą leczenia stanu zapalnego jest usunięcie osadu i kamienia nazębnego w gabinecie dentystycznym za pomocą ultradźwięków. Jest to bezbolesna metoda oczyszczenia zębów, która w zaledwie kilka minut poprawia wygląd zębów i zmniejsza ich podatność na rozwój próchnicy.

Warto skorzystać także z ziołowych past do zębów, antyseptycznych żeli do dziąseł oraz płynów do płukania jamy ustnej (koniecznie bez alkoholu), które łagodzą stan zapalny. Ogromnie ważne jest, by domowe sposoby na zapalenie dziąseł stosować po uprzednim usunięciu płytki nazębnej – dopóki jest obecna na powierzchni zębów i w pobliżu dziąseł, trudno mówić o trwałym wyleczeniu (po odstawieniu preparatów o działaniu przeciwzapalnym problem na pewno wróci). Co gorsza, brak właściwego leczenia w postaci usunięcia osadu i kamienia nazębnego z czasem spowoduje przewlekłe zapalenie dziąseł, a następnie nawet zapalenie ozębnej (typowe objawy to obkurczanie dziąseł i obluzowanie się zębów).

Warto podkreślić, że nie wszystkie metody leczenia stanu zapalnego dziąseł sprawdzą się w przypadku małych dzieci, np. płyny do płukania ust są przeznaczone dla dzieci od 5. lub 6. roku życia. Zdarza się jednak, że nawet młodsze dzieci są w stanie z nich korzystać, jeżeli potrafią świadomie wypluć płyn po przepłukaniu jamy ustnej.

Stan zapalny dziąseł u dwulatka – błędy higieniczne

Stan zapalny dziąseł może rozwinąć się nawet u młodszych dzieci niż dwuletnie, jeśli rodzice nie dbają właściwie o higienę jamy ustnej malucha. Jak podkreślają dentyści i pediatrzy, już niemowlęta potrzebują zabiegów higienicznych w obrębie dziąseł, a następnie pierwszych zębów mlecznych – na początku sprawdza się przecieranie dziąseł zwilżonym gazikiem, w późniejszych miesiącach można oczyszczać je gumową szczoteczką nakładaną na palec, a gdy dziecko ma więcej zębów, należy szczotkować je specjalną szczoteczką z miękkim włosiem.

Regularne mycie zębów malca powinno wejść rodzicom w nawyk. Szczególnie ważne jest, aby dokładnie oczyścić zęby i dziąsła wieczorem, zanim dziecko zaśnie. Do mycia można użyć pasty przeznaczonej dla określonej grupy wiekowej – korzystanie z preparatów dla dorosłych jest stanowczo niewskazane, ponieważ zawierają one fluor. Podczas szczotkowania zębów dziecka należy obserwować jego reakcje i wygląd jamy ustnej, może się bowiem zdarzyć, że krwawienie z dziąseł sugerujące obecność stanu zapalnego ma w istocie związek z używaniem szczoteczki o zbyt twardym włosiu.

Zobacz film i sprawdź jak prawidłowo dbać o zęby:

Zobacz film: Jak prawidłowo dbać o zęby? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Zapalenie dziąseł u dziecka 2-latka – co robić?

Jeżeli rodzic podejrzewa, że u dwulatka doszło do rozwoju zapalenia dziąseł, ponieważ dziecko nie chce myć zębów, reaguje płaczem na widok szczoteczki lub ma zaczerwienione i krwawiące dziąsła, powinien jak najszybciej skonsultować się z lekarzem dentystą. Stomatolog ustali odpowiednią dla tak małego dziecka metodę leczenia i poinstruuje rodziców, w jaki sposób powinni dbać o jego dziąsła i zęby.

W trakcie wizyty u dentysty może okazać się, że malec ma ubytki próchnicze. Dwulatek na fotelu dentystycznym to niemałe wyzwanie nawet dla doświadczonych stomatologów, dlatego leczenie warto przeprowadzić u lekarza, który na co dzień pracuje z małymi pacjentami. Jeśli maluch reaguje histerią w gabinecie stomatologicznym i mimo obecności rodzica nie jest w stanie się uspokoić (tym samym oczyszczenie zęba i założenie plomby jest niemożliwe), należy omówić z dentystą inne opcje, np. znieczulenie.

Po wyleczeniu zapalenia dziąseł u dziecka zaleca się wprowadzenie zmian w codziennej higienie jamy ustnej. Ponadto warto zmodyfikować sposób odżywiania malucha: ograniczyć spożycie słodyczy (szczególnie ciastek, czekolady i chipsów oblepiających zęby) i słodkich napojów, zwiększyć podaż surowych owoców i warzyw bogatych w błonnik, a także zrezygnować ze słodzenia herbaty cukrem. Całkowite wyeliminowanie deserów to w wielu domach nierealne zadanie, dlatego słodycze – jeśli podawane są dzieciom – najlepiej zjadać po większym posiłku, a następnie trzeba dokładnie umyć zęby.

Bibliografia:

https://qsota.com/gingivitis-in-children/

Data aktualizacji: 13.12.2018,
Opublikowano: 13.12.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Czytaj więcej