Zapalenie brzegów powiek – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Fot.: javiindy / stock.adobe.com

Zapalenie brzegów powiek jest stosunkowo często występującą chorobą okulistyczną o rozmaitym podłożu. Leczenie specjalistyczne opiera się zwłaszcza na maściach z antybiotykiem lub sterydami i prawidłowej higienie brzegów powiek.

Zapalenie brzegów powiek charakteryzuje się przede wszystkim ich zaczerwienieniem i obrzękiem. Najczęstszą przyczyną powstania choroby jest nadkażenie bakteryjne. Zapalenie brzegów powiek występować może pod dwiema postaciami (tylne i przednie) i mieć ostry lub przewlekły charakter.

Zapalenie brzegów powiek – czym jest?

Zapalenie brzegów powiek to choroba okulistyczna dotycząca struktur ochronnych narządu wzroku. Przejawia się stanem zapalnym zlokalizowanym w obrębie brzegów powiek, mieszków rzęs, gruczołów tarczkowych. Często współwystępuje z przewlekłym zapaleniem spojówek i zespołem suchego oka.

Przyczyny stanu zapalnego

Zapalenie brzegów powiek wywołane może być zarówno przez infekcję bakteryjną (przeważnie gronkowcową, na którą narażone są zwłaszcza osoby chore na atopowe zapalenie skóry), jak i zakażenie pasożytnicze. W drugim przypadku najczęściej za rozwój choroby odpowiada nużeniec. To pajęczak bytujący w gruczołach łojowych i/lub torebkach włosowych ssaków. Po raz pierwszy obecność nużeńca ludzkiego na brzegach powiek stwierdzono w 1875 r.

Czynnikami predysponującymi do rozwoju choroby są stałe drażnienie oczu dymem lub pyłami i nadmierna praca powiekowych gruczołów łojowych. Dużą rolę przypisuje się także niewyrównanym wadom wzroku, jak astygmatyzm i nadwzroczność, sprzyjającym stanom zapalnym. Dodatkowo nie bez znaczenia są obniżenie odporności organizmu, cukrzyca, niedożywienie, nieprawidłowe nawyki higieniczne, starszy wiek.

Zobaczcie, jak można ćwiczyć wzrok:

Zobacz film: Jak ćwiczyć wzrok? Źródło: 36,6

Zapalenie brzegów powiek – objawy

Zapalenie brzegów powiek objawia się:

  • pieczeniem,
  • swędzeniem,
  • obrzękiem,
  • przekrwieniem,
  • lśnieniem brzegu powiek,
  • uczuciem piasku pod powiekami,
  • obecnością wydzieliny pokrywającej mieszki włosowe rzęs,
  • sklejaniem się rzęs,
  • zaczerwienieniem oczu,
  • wrażeniem obecności w oku ciała obcego,
  • wypadaniem rzęs w obszarze objętym procesem zapalnym,
  • łuszczeniem skóry na powiekach,
  • widzeniem jak przez mgłę.

Dodatkowo, w przypadku nadkażenia bakteryjnego, stwierdza się obecność niewielkich owrzodzeń na brzegu powiek. Z kolei w zapaleniu łojotokowym występują żółtawe, miękkie łuski wokół mieszków rzęs, zaś w zapaleniu nużeńcowym – zanik wydzielania filmu łzowego.

Powikłaniami po nieprawidłowo leczonym zapaleniu brzegów powiek mogą być blizny predysponujące do podwinięcia lub odwinięcia powieki, w konsekwencji czego rzęsy rosną nieprawidłowo i drażnią rogówkę.

Jak rozpoznać zapalenie brzegów powiek

Rozpoznanie zapalenia brzegów powiek opiera się na:

  • badaniu rogówki i wewnętrznej strony powieki,
  • obecności objawów klinicznych,
  • wymazie pobranym z brzegu powieki poddanym następnie analizie laboratoryjnej w kierunku obecności bakterii,
  • obejrzeniu pod mikroskopem świetlnym rzęs w kierunku obecności nużeńców powieki.

Sposoby leczenia

Nieodzowne znaczenie w leczeniu zapalenia brzegów powiek przypisuje się prawidłowej higienie okolicy powiek, tj. codziennym starannym usuwaniu zalegającej wydzieliny. Zakażoną treść ściera się po uprzednim zastosowaniu ciepłych kompresów na oko, które ją rozmiękną, a przez to znacznie ułatwią usuwanie. Okład trzyma się przez 5–10 minut. Za każdym razem należy stosować świeży kompres. Kolejnym krokiem w higienie brzegów powiek jest ich masaż, który usuwa z gruczołów upłynnioną prze kompres wydzielinę. Wykonuje się go czystym palcem. Górną powiekę masuje się od góry do dołu, zaś dolną od dołu do góry w kierunku linii rzęs. Ostatni krok stanowi oczyszczanie brzegów powiek, które przeprowadza się przy zastosowaniu specjalnego roztworu i wacików kosmetycznych. Zwilżonym wacikiem usuwa się zaschniętą wydzielinę i nadmiar łoju z zewnętrznej powieki. W sprzedaży znajdują się też chusteczki do higieny brzegów powiek.

W przypadku podłoża bakteryjnego choroby przechodzi się do aplikowania maści na zapalenie brzegów powiek zawierającej antybiotyk. Antybiotyki doustne stosowane są w odosobnionych przypadkach. Specjalistyczna terapia w przypadku nasilonego odczynu zapalnego opiera się dodatkowo na aplikowaniu maści z glikokortykosteroidem. W sytuacji zakażenia nużeńcem stosuje się jodowany roztwór powidonu i metronidazol. Wskazane jest używanie preparatów sztucznych łez, które zapewnią nawilżenie i ochronę oczu, wspomagając tym samym proces gojenia. Na czas choroby nie należy nakładać na oczy makijażu, korzystać z soczewek kontaktowych, należy też ograniczyć ekspozycję na pyły i dymy.

Pomocniczą rolę w leczeniu zapalenia brzegów powiek pełnią domowe sposoby, a zwłaszcza odpowiedni sposób odżywiania. Dieta powinna być urozmaicona i zbilansowana, o dużej zawartości witamin dostarczanych w formie świeżych owoców i warzyw. Wskazane są zwłaszcza te o właściwościach antybakteryjnych i przeciwzapalnych. Pozytywne efekty lecznicze w zapaleniu brzegów powiek wykazuje olejek z drzewa herbacianego i ziołowe okłady z rumianku, chabra, babki lancetowatej, ogórecznika lekarskiego.

Bibliografia:

1. P. Brzeziński, A. Chiriac, Łojotokowe zapalenie brzegów powiek. Opis przypadku i przegląd literatury, „Dermatologia Praktyczna”, 2014, 2, s. 52–56.

2. B. Urban, Zapalenia aparatu ochronnego, „Okulistyka. Kwartalnik Medyczny”, 2009, 1(5), s. 4–10.

3. J.J. Kański, C.E. Pavesio, S.J. Tuft, Choroby zapalne oczu, Wrocław 2008.

Data aktualizacji: 26.02.2019,
Opublikowano: 26.02.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak ochronić oczy przed smogiem? Coraz większy problem w dużych miastach  

Smog ma niekorzystny wpływ nie tylko na płuca, czy serce. Szkodzi również oczom. Jak bardzo jest dla nich niebezpieczny i co można zrobić, aby zminimalizować jego szkodliwe działanie? 

Czytaj więcej
Innowacyjna terapia przeciw cukrzycy – leczyć mają komórki wszczepione do oka

Cukrzyca to poważna choroba metaboliczna. Jednym z jej objawów jest prawidłowy poziom glukozy we krwi. Badacze ze Szwecji opracowali nowatorską metodę leczenia cukrzycy. Na czym polega?   

Czytaj więcej
Zaćma (katarakta) – poważna choroba oczu: rodzaje, przyczyny, objawy i leczenie

Zaćma to wrodzona lub nabyta choroba narządu wzroku, polegającą na powstawaniu plamek na soczewce oka. Jest ona jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty. Zwykle dotyka osoby w podeszłym wieku, a jej przyczyny nie są do końca poznane. Zazwyczaj dużą rolę przypisuje się czynnikom genetycznym oraz zaburzeniom o podłożu metabolicznym. Podstawowym objawem zaćmy jest obniżenie poziomu ostrości wzroku. Jedynym skutecznym sposobem leczenia tej choroby wzroku jest operacja.

Czytaj więcej
Kwalifikacja wady wzroku do korekcji laserowej - co musisz wiedzieć

Korekcja wad wzroku za pomocą lasera to popularna, skuteczna i szybka metoda pozbycia się wad wzroku. Wybór zabiegu laserowego może wydawać się kuszący, ale nie każda osoba jest odpowiednim kandydatem do tego rodzaju korekcji. Dowiedz się, dlaczego badanie przed laserową korekcją wzroku jest konieczne, jak wygląda oraz jakie są przeciwwskazania do wykonania takiego zabiegu.

Czytaj więcej
Zwyrodnienie plamki żółtej. Czy dieta i dobrze dobrane okulary mogą spowolnić rozwój choroby?

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to najczęściej diagnozowana choroba siatkówki oka. W Polsce dotkniętych jest nią już ponad 1,3 mln osób, a wśród nich 140 tys. cierpi na jej groźniejszą, wysiękową postać. Rozwój choroby spowalnia nie tylko odpowiednia terapia u okulisty. Sprawdź, jak dieta i nowoczesne urządzenia optyczne mogą pomóc osobom chorym na AMD.

Czytaj więcej
Przekrwione oczy u dziecka i dorosłego –­ jakie są najczęstsze przyczyny? Jak łagodzić objawy?

Przekrwione oczy mogą oznaczać podrażnienie spojówek bądź ich stan zapalny wywołany np. alergią lub inną infekcją. Zdarza się, że zaczerwienienie pojawia się w związku z chorobą innych części oka czy chorobą autoimmunologiczną. Często jest też przypadłością osób noszących soczewki kontaktowe.

Czytaj więcej
Oftalmoplegia (porażenie międzyjądrowe) – przyczyny, obraz kliniczny i leczenie

Oftalmoplegia to zespół objawów w obrębie narządu wzroku, którego występowanie związane jest z chorobami ośrodkowego układu nerwowego. Powoduje zaburzenia widzenia pod postacią dwojenia i oczopląsu.

Czytaj więcej
Okulary przeciwsłoneczne – z filtrem, polaryzacyjne, korekcyjne

Okulary przeciwsłoneczne pełnią funkcje ochronne, zapobiegając nadmiernemu przepuszczaniu szkodliwych promieni słonecznych do oka. Powinny być wyposażone w specjalny filtr. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją są odpowiednie dla kierowców i sportowców. Filtr fotochromowy stosuje się w okularach przeciwsłonecznych korekcyjnych. 

Czytaj więcej
O czym świadczy spuchnięte oko u dziecka? Leczenie i domowe sposoby na opuchnięte powieki

Spuchnięte oko u dziecka ma wiele przyczyn. Najczęściej obrzęk pojawia się razem z zapaleniem spojówek, jęczmieniem lub mechanicznym podrażnieniem oka. Wówczas mogą mu towarzyszyć inne objawy: zaczerwienienie, łzawienie, pieczenie i światłowstręt. Spuchnięte oczy u dziecka trzeba skonsultować z lekarzem.

Czytaj więcej
Zaćma i jaskra – czym różnią się te dwie choroby oczu?

Zaćma i jaskra to dwie najczęstsze, poważne choroby oczu prowadzące do ślepoty. O ile zaćma dotyczy uszkodzenia jednego elementu oka – soczewki, o tyle jaskra jest kompleksowym, postępującym procesem degeneracji włókien nerwowych odpowiedzialnych za transmisję wrażeń wzrokowych do mózgu.

Czytaj więcej