Badania naukowe dowiodły, że zmysł węchu inicjuje w mózgu szereg mechanizmów, które prowadzą do wzmożonego łaknienia. Te same mechanizmy mogą działać również w odwrotny sposób – hamować nadmierny apetyt.
Czytaj też:
- Zmysł węchu – ciekawostki ze świata zapachów
- 5 polskich ziół, które wspomogą odchudzanie
- Jak zmniejszyć apetyt? Zasady diety, pomocne nawyki, suplementy
Zespół naukowców pod kierunkiem Jacka Łyczko, doktoranta w Katedrze Chemii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu zamierza opracować łatwe w użyciu środki regulujące - w obie strony - apetyt. Naukowcy najpierw skomponują odpowiednie zapachy, a następnie – w badaniu z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego – przetestują ich oddziaływanie na odpowiednie ośrodki w mózgu.
Badacze zamierzają wykorzystać naturalne i całkowicie bezpieczne zapachy – olejki eteryczne i aromaty spożywcze. Nośnikiem woni, które mogą ograniczać lub pobudzać apetyt, mają być tekturowe paski - czyli blottery podobne do tych, których używa się w perfumeriach.
Jak zapach wpływa na nasze zachowania i apetyt?
W sklepach często unosi się aromat świeżego pieczywa, a centra handlowe przed świętami pachną cynamonem, goździkami i pieczonymi jabłkami. Nie bez powodu. Spece od marketingu doskonale wiedzą, że nasze nosy mają duży wpływ na nasze zachowania i wykorzystują to. Zapach pieczywa czy przypraw korzennych kojarzy się z pysznymi potrawami i wprawia w dobry nastrój. To ma skłonić nas do bardziej obfitych zakupów.
Zapachy mogą też dosłownie pobudzać apetyt lub też zniechęcać do jedzenia wybranych potraw. Takie właśnie zapachy zamierzają wykorzystać badacze z Wrocławia. Co ciekawe, aromaty redukujące apetyt - jak zapewnia Jacek Łyczko - nie muszą być wcale nieprzyjemne. Ich celem nie jest bowiem odstraszenie ludzi od jedzenia, wywoływanie złych skojarzeń czy poczucia winy. Jak zatem ma działać zapach zmniejszający apetyt?
Chcemy wywołać uczucie sytości, które będzie kojarzyło się ze zjedzeniem pysznego, ciężkiego deseru, z popołudniową kawą, relaksem po obiedzie. Chcemy też skierować ich apetyt na zdrowsze produkty. Żeby miały na przykład ochotę na pełnoziarniste pieczywo, a nie na białą bułkę. Dzięki temu będą jadły mniej i lepiej
– opowiada Jacek Łyczko.
Po co regulować apetyt zapachami?
Wiele osób ma problem z obniżonym apetytem - zauważa kierujący badaniami Jacek Łyczko. Dotyczy to zwłaszcza ludzi starszych, obłożnie chorych, przebywających w różnych ośrodkach opiekuńczych. Z kolei 53 proc. polskiego społeczeństwa to osoby z nadwagą lub otyłością.
Rynek suplementów diety regulujących apetyt jest ogromny – kupujemy ponad 625 mln opakowań takich substancji rocznie. Problem polega na tym, że albo ich skuteczność jest dyskusyjna, albo wywołują wiele skutków ubocznych
– ocenia młody naukowiec.
Jakie zapachy zmniejszają apetyt?
W badaniach naukowych wymienia się kilka zapachów, które mogą wywoływać uczucie sytości. Są to:
- Aromat gorzkiej czekolady – uważa się, że zmniejsza apetyt na potrawy słone, słodkie i tłuste. Ma też pobudzać produkcję leptyny, tzw. hormonu sytości, który daje do mózgu sygnał, że jesteśmy już najedzeni.
- Olejek eteryczny z grejpfruta – warto go wąchać kilka razy dziennie, ponieważ pomaga ograniczyć napady głodu. Podobnie działa olejek z mięty pieprzowej.
- Zapach oliwy z oliwek - pomaga osiągnąć poczucie sytości.
- Wanilia - wpływa uspokajająco na partie mózgu, które są odpowiedzialne za odczuwanie głodu.
- Zapach bananów – ich słodki aromat również pomaga niektórym osobom łagodzić łaknienie.
Dlaczego ludzie otyli wciąż mają apetyt?
Źródło: TVN Zdrowie/PAP - Nauka w Polsce