Zanik mięśni jest w większości przypadków nieuleczalny: objawy, przyczyny, rehabilitacja

Fot: ChiccoDodiFC / fotolia.com

Leczenie zaniku mięśni przy pomocy farmakologii możliwe jest tylko w rdzeniowym zaniku mięśni. W pozostałych przypadkach choroba jest nieuleczalna, ale regularna i dostosowana do potrzeb rehabilitacja może złagodzić jej przebieg i znacznie poprawić komfort życia chorego.

Mięśnie zbudowane są z miocytów, które łączą się i tworzą włókna mięśniowe. Są unerwione i ukrwione. Zanik mięśni, inaczej atrofia lub dystrofia, to zjawisko polegające na deformacji, a następnie rozpadzie mięśni.

Zanik mięśniobjawy u dzieci i dorosłych

W zależności od tego, jak szybko postępuje atrofia mięśni, symptomy tego zjawiska mogą mieć różne nasilenie. Zanik mięśni objawy zwykle daje najpierw w postaci stopniowej utraty siły. Pozostałe objawy zaniku mięśni to:

  • chroniczne zmęczenie,
  • osłabienie,
  • zaburzenia czuciowe – w tym parestezje kończyn, np. mrowienie, drętwienie czy pieczenie,
  • zaburzenia równowagi,
  • zmniejszenie masy mięśniowej, wygładzenie mięśni,
  • niestabilne stawy,
  • skrzywienie boczne kręgosłupa (skolioza),
  • ograniczenie ruchomości stawów,
  • zaburzenia chodu – tzw. chód kaczkowaty,
  • deformacja umięśnionych partii ciała,
  • trudności w oddychaniu,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • choroby serca,
  • zaburzenia pracy układu pokarmowego,
  • bóle głowy,
  • problemy z przełykaniem,
  • spadek wagi ciała.

Objawy zaniku mięśni zależą w dużej mierze od jego przyczyny. W poszczególnych przypadkach występują inne dolegliwości na kolejnych etapach atrofii.

Zanik mięśni u dzieci objawy może dawać już w wieku niemowlęcym (w dystrofii mięśniowej Duchenne’a i rdzeniowym zaniku mięśni SMA). Do przeprowadzenia diagnostyki w kierunku chorób powodujących zanik mięśni powinny skłonić:

  • wiotkość ciała,
  • trudność z unoszeniem głowy,
  • bardzo mała ruchliwość dziecka, problemy w przewracaniu się np. na bok,
  • cichy płacz,
  • trudności z ssaniem mleka, z połykaniem,
  • słaby kaszel,
  • zaburzenia oddychania.

Po okresie niemowlęcym objawy zaniku mięśni to również wyraźne osłabienie ramion i ud, kłopoty z siadaniem, mała ruchliwość oraz trudności w chodzeniu (m.in. z powodu przykurczu ścięgien Achillesa).

Rodzaje i przyczyny zaniku mięśni

Przyczyny zaniku mięśni mogą być genetyczne, mogą też mieć początek w urazie mechanicznym. Zanik mięśni u dzieci najczęściej powoduje choroba:

  • rdzeniowy zanik mięśni (SMA) – choroba genetyczna dziedziczona autosomalnie recesywnie (czyli żeby zachorować, potrzebne jest odziedziczenie wadliwego genu od obojga rodziców), podłożem rdzeniowego zaniku mięśni jest mutacja genu odpowiedzialnego za kodowanie białka niezbędnego do działania neuronów ruchowych; objawy zaniku mięśni wynikającego z tej choroby mogą wystąpić na różnych etapach życia – od niemowlęctwa aż do dorosłości; w rdzeniowym zaniku mięśni atrofii ulegają najpierw mięśnie ud i ramion, a następnie kolejnych partii kończyn; dochodzi też do osłabienia i dystrofii mięśni oddechowych, gardła i przełyku oraz tułowia;
  • dystrofia mięśniowa Duchenne’a/Beckera – choroba genetyczna dziedziczona autosomalnie recesywnie, występuje przeważnie u chłopców; mutacja genowa dotyczy białka strukturalnego komórki mięśniowej – dystrofiny; brak dystrofiny powoduje uszkodzenia błony komórkowej i martwicę miocytów. Pierwsze objawy występują przeważnie u dzieci między 3. a 8. rokiem życia i nasilają się w miarę postępu zaniku mięśni; na początku choroba zajmuje mięśnie szkieletowe, a następnie serce.

Zanik mięśni u dorosłych może być skutkiem stwardnienia rozsianego bocznego. Choroba ta polega na degradacji włókien mięśniowych i jednocześnie neuronów w częściach mózgu odpowiedzialnych za poruszanie się. W przebiegu stwardnienia rozsianego bocznego mogą wystąpić:

  • drżenie mięśni,
  • nadmierne napięcie mięśni,
  • osłabienie siły mięśni, często jednej ręki i barku po tej samej stronie,
  • z czasem trudności w mówieniu, problemy z żuciem i przełykaniem,
  • w zaawansowanym stadium zanik mięśni prowadzi do niewydolności oddechowej.

Przyczyną zaniku mięśni czasem są urazy mięśni, stawów lub kości. W leczeniu takich przypadków często unieruchamia się fragment ciała, który został uszkodzony. Jeśli unieruchomienie np. kończyny jest długotrwałe, może dojść do dystrofii mięśni.

Powodować zanik mięśni może także udar niedokrwienny lub krwotoczny mózgu. W takich przypadkach zanik mięśni powstaje dlatego, że uszkodzone zostają tkanki mózgu odpowiadające za ruch. Nieużywane mięśnie zanikają, jeśli nie zostanie podjęta rehabilitacja.

Dystrofię mięśni obserwuje się też u osób, które zostały sparaliżowane, np. na skutek przerwania rdzenia kręgowego.

Zobacz film: Czym jest spastyczność mięśni? Źródło: 36,6

Zanik mięśni – leczenie, rehabilitacja, długość życia

W niektórych przypadkach zanik mięśni to choroba śmiertelna – jeśli zostanie wykryta bardzo późno albo rehabilitacja jest niewłaściwa bądź wcale jej nie ma.

Leczenie zaniku mięśni możliwe jest tylko w przypadku rdzeniowego zaniku mięśni. Od czerwca 2017 roku na terenie państw Unii Europejskiej do leczenia dopuszczony jest nusinersen, lek zatrzymujący postęp SMA. W pozostałych przypadkach leczenie zaniku mięśni opiera się na rehabilitacji, ponieważ nie wynaleziono leków eliminujących pozostałe przyczyny dystrofii.

Zobacz także: Drżenie mięśni – jakie są przyczyny? Na jakie choroby wskazuje drżenie mięśni?

Rehabilitację stosuje się niezależnie od przyczyny zaniku mięśni, dostosowując ją indywidualnie do potrzeb chorego. Najczęściej rehabilitacja polega na ćwiczeniach fizycznych (rehabilitacja ruchowa), a zaawansowanych przypadkach również na współpracy z logopedą i psychologiem. W stwardnieniu zanikowym bocznym korzystnie na stan chorego wpływa również termoterapia.

Długość życia osoby z zanikiem mięśni zależy od wielu czynników, w tym tempa postępu choroby i skuteczności rehabilitacji.

Data aktualizacji: 07.12.2018,
Opublikowano: 29.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Skurcze łydek – przyczyny, jak się ich pozbyć i jak rozmasować skurcz łydki

Skurcze łydek to nierzadki objaw pojawiający się najczęściej w nocy. Bolesne skurcze (zarówno te w nocy, jak i kilkudniowe) mogą być symptomem m.in. niedoboru mikro i makroelementów, niewydolności żylnej tzw. żylaków lub przetrenowania. Silne skurcze łydki można skutecznie pokonać – jedną z metod jest masaż.

Czytaj więcej
Tężyczka – jawna i utajona forma choroby oraz jej objawy. Czy da się zapobiec atakom?

Tężyczka powoduje drętwienie twarzy, kończyn i skurcze mięśni różnych części ciała na skutek nadmiernej wrażliwości nerwowo-mięśniowej. Występuje w postaci jawnej i utajonej, której rozpoznanie jest znacznie trudniejsze.

Czytaj więcej
Czym jest sarkopenia? Przyczyny, objawy i leczenie schorzenia

Sarkopenia jest schorzeniem, w wyniku którego dochodzi do utraty masy mięśniowej, a tym samym do obniżenia sprawności fizycznej. Jej przyczyną jest starzenie się organizmu, jednak mogą ją spowodować także inne czynniki. Leczenie sarkopenii wymaga zmiany stylu życia, czyli wdrożenia odpowiedniej diety i aktywności fizycznej.

Czytaj więcej
Zapalenie mięśni – objawy i metody leczenia. Rokowanie

Stan zapalny mięśni oznacza zespół dolegliwości dotyczących mięśni szkieletowych, tkanki łącznej, skóry czy innych struktur wewnętrznych. Zjawisko charakteryzuje się różnorodną etiologią i przebiegiem. Leczenie choroby jest trudne, a rokowanie zależy od obrazu klinicznego.

Czytaj więcej
Ból w okolicy serca przy oddychaniu - jakie ma przyczyny?

Ból w okolicy serca nie zawsze jest związany z zaburzeniem pracy tego organu. Towarzyszy zapaleniu płuc i opłucnej, zmianom zwyrodnieniowym odcinka piersiowego kręgosłupa i chorobom układu pokarmowego, a zwłaszcza chorobie refluksowej.

Czytaj więcej
Refleksoterapia, czyli leczniczy masaż stóp, głowy i dłoni. Sprawdź, jak może poprawić zdrowie

Refleksologia to technika zaliczana do akupresury. Polega na odpowiednim uciskaniu punktów zlokalizowanych na stopach, twarzy oraz dłoniach, które są nazywane refleksami. Poszczególne punkty odpowiadają pracy określonych organów lub części ciała. Masaż refleksów ma najczęściej na celu poprawę pracy danych narządów.

Czytaj więcej
Co to jest tauryna? Jak działa na mięśnie i mózg? Sprawdź dawkowanie i... skutki uboczne

Tauryna to związek chemiczny, wykorzystywany przede wszystkim jako składnik suplementów diety przeznaczonych dla sportowców oraz popularnych napojów energetycznych. Jego podstawową właściwością jest wspomaganie procesów regeneracyjnych w mięśniach.

Czytaj więcej
Rdzeniowy zanik mięśni (SMA) - choroba dziedziczna: patogeneza, objawy, sposób leczenia, rehabilitacja i rokowania

Rdzeniowy zanik mięśni jest schorzeniem układu nerwowego i mięśniowego, które objawia się osłabieniem mięśni i upośledzeniem ruchu. Jest to rzadka choroba o podłożu genetycznym, występująca w czterech różnych postaciach, z których każdy pojawia się na różnym etapie życia. Leczenie rdzeniowego zaniku mięśni opiera się przede wszystkim na stosowaniu środków, zwalczających objawy tej choroby.

Czytaj więcej
Koronawirus: uporczywe zmęczenie może być długotrwałym objawem COVID-19

Pacjenci, którzy pokonali COVID-19, nie zawsze wracają do pełnego zdrowia. Infekcja koronawirusem SARS-CoV-2 może wywołać nie tylko trwałe zmiany np. w płucach, ale też prowadzić do rozwoju zespołu chronicznego zmęczenia - wykazały najnowsze badania.

Czytaj więcej
Biały ser nie tylko pomaga schudnąć, ale też zapobiega insulinooporności

Twaróg to jeden z ulubionych produktów osób na diecie. I nic dziwnego! Zawiera mało kalorii, za to ma w sobie mnóstwo białka, które zapobiega utracie masy mięśniowej podczas odchudzania. Ale to nie jedyne powody, dla których biały ser pomaga zgubić zbędne kilogramy.

Czytaj więcej