Zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych lub głębokich – objawy i leczenie

Fot: hriana / fotolia.com

Zakrzepowe zapalenie żył głębokich może przebiegać bezobjawowo, natomiast powierzchownych – z objawami, takimi jak piekący ból, obrzęk i stwardnienie żyły. Zakrzepica to stan dotyczący głównie kończyn dolnych, jednak może występować w całym układzie żylnym. Należy podkreślić, że nieleczone lub źle leczone (np. poprzez domowe leczenie) zapalenie może stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia człowieka – w konsekwencji może prowadzić do zatoru.

Krążąca w żyłach krew może przepływać nieprawidłowo. Jeśli na drodze jej swobodnej cyrkulacji dojdzie do uszkodzenia śródbłonka, powstanie zakrzep i zostanie zablokowana drożność żył. Niestety w takiej sytuacji krew nie będzie mogła prawidłowo krążyć, a co gorsza, jeśli skrzep oderwie się od ściany żyły, może dojść do zatoru. Tego rodzaju groźne powikłania stanowią ok. 3–8% przypadków.

Jakie objawy wywołuje zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych i głębokich?

Objawy zakrzepowego zapalenia żył widoczne są bardziej w stanie dotyczącym żył powierzchownych. U osoby chorej pojawiają się wtedy: piekący ból o charakterze uciskowym, obrzęk kończyny, stwardnienie żyły wzdłuż jej przebiegu, zmiana zabarwienia skóry (zasinienie, zaczerwienienie), gorączka lub stan podgorączkowy oraz ogólne złe samopoczucie. Z kolei zakrzepowe zapalenie żył głębokich (tzw. żylna choroba zakrzepowo-zatorowa) związane jest dodatkowo z symptomami, takimi jak: dodatni objaw Homansa, czyli bolesność mięśni podudzia przy grzbietowym zgięciu stopy (zarówno podczas chodzenia, jak i leżenia), a z czasem ból całej kończyny. Warto jednak podkreślić, że zakrzepowe zapalenie żył często przebiega również bez żadnych objawów.

Osoba chora nie odczuwa bólu ani dyskomfortu aż do momentu, w którym skrzep oderwie się od naczyń krwionośnych i wraz z krwią przemieści się. Osadzenie się go w sercu, mózgu czy płucu może przynieść niebezpieczne konsekwencje dla zdrowia i życia osoby chorej – zator może prowadzić nie tylko do upośledzenia funkcji narządu, ale również śmierci. U osoby, u której doszło do zatoru, pojawiają się m.in.: gorączka, kłujący ból w klatce piersiowej, duszności, kaszel, zaburzenia równowagi, a także utrata przytomności.

Dlaczego dochodzi do zakrzepowego zapalenia żył?

Zakrzepowe zapalenie żył występuje u osób, które ukończyły 40 rok życia. Zwiększone ryzyko zachorowania istnieje również u ludzi, którzy prowadzą siedzący tryb życia i nie uprawiają żadnej aktywności fizycznej. Starzenie się zwiększa ryzyko zakrzepicy, gdyż wraz z biegiem lat żyły stają się grubsze i mniej elastyczne, co ułatwia powstawanie skrzepów.

Przyczyn zakrzepowego zapalenia żył należy również szukać w nieodpowiednim stylu życia, czyli w paleniu papierosów, nadużywaniu alkoholu i niewłaściwej diecie powodującej nadwagę i otyłość. Ponadto zakrzepica związana jest także z zaburzeniami krążenia wynikającymi z częstego trzymania nogi na nogę i noszenia za ciasnej odzieży. Do zakrzepowego zapalenia żył może dojść również w wyniku zabiegu chirurgicznego, długotrwałego unieruchomienia, chorób zakaźnych, porodu, chorób żył, stosowania leków podrażniających śródbłonek żył, np. leków antykoncepcyjnych, a także na skutek występowania żylaków. Innymi przyczynami zakrzepicy mogą być: nadmierna krzepliwość krwi, choroby reumatoidalne, zawał, udar, astma lub białaczka.

Zakrzepowe zapalenie żył – leczenie specjalistyczne

Metoda leczenia zakrzepicy wybierana jest w zależności od tego, czy ma ona dotyczyć zakrzepowego zapalenia żył powierzchownych czy głębokich. W przypadku tego pierwszego schorzenia wybierana jest terapia zachowawcza, polegająca na stosowaniu leków przeciwzapalnych. Leczenie wspierane jest również farmaceutykami przeciwbólowymi i przeciwobrzękowymi. W terapii niezwykle ważne jest stosowanie środków usprawniających przepływ żylny.

Zobacz film: Zabieg laserowego zamykania żył. Źródło: 36,6

Oprócz leków doustnych stosowane są także maści, kompresy i żele. Jeśli podczas zakrzepowego zapalenia żył dojdzie do zakażenia, konieczne jest zastosowanie antybiotykoterapii. Leczenie zakrzepicy żył powierzchownych trwa od 3 do 4 dni. Jeśli jednak dojdzie do zakrzepowego zapalenia żył głębokich, czyli żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, konieczna jest hospitalizacja osoby chorej. W szpitalu możliwe jest zastosowanie dwóch metod – farmakologicznej i operacyjnej. Podczas terapii stosowane są leki z heparyną lub doustne antykoagulanty, dzięki którym zakrzepica zmniejsza się, zapobiega się jej nawrotom i zmniejsza się ryzyko powikłań. Stosowane jest również leczenie trombolityczne, które umożliwia rozpuszczenie zakrzepu.

Bibliografia:

https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/011/073/original/20-22.pdf?1468396931

http://fpn.sum.edu.pl/archiwum/publikacje/2007/publikacja9_nr9_2007.pdf


Data aktualizacji: 14.05.2018,
Opublikowano: 27.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Anemia sierpowata (niedokrwistość sierpowatokrwinkowa): przyczyny, objawy i leczenie

Anemia sierpowata jest chorobą wynikającą z mutacji punktowej w genie kodującym łańcuch hemoglobiny krwinek czerwonych. Wśród objawów występują: bladość skóry, bóle brzucha, opuchlizna stóp i dłoni, a także uszkodzenia serca i płuc! Anemia sierpowata jest chorobą dziedziczną, na którą cierpią nawet noworodki!

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów. Doskonale smakuje, pobudza, dodaje energii, a także poprawia działanie całego organizmu. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kawy przypominamy dlaczego warto pić kawę. 

Czytaj więcej