Zakażenie chlamydią u mężczyzn. Objawy, diagnostyka oraz leczenie

Fot: South_agency / gettyimages.com

Chlamydia trachomatis u mężczyzn może nie dawać przez długi czas żadnych objawów, doprowadzając po cichu do poważnych powikłań. Na zakażenie narażone są głównie nastolatki, osoby homoseksualne oraz współżyjące z wieloma partnerami bez zabezpieczenia.

Zakażenie chlamydią u mężczyzn można wykryć dzięki specjalistycznym testom wykonywanym z materiału pobranego z cewki moczowej lub odbytnicy. Leczenie chlamydii polega na odpowiednio dobranej antybiotykoterapii.

Jaką chorobę chlamydia wywołuje u mężczyzn?

Chlamydia trachomatis u mężczyzn jest przyczyną najczęstszej choroby przenoszonej drogą płciową. Należy do bakterii Gram-ujemnych tlenowych. Zakażenie może obejmować odbytnicę, cewkę moczową oraz miejsca poza narządami rozrodczymi. Częściej niż mężczyźni chorują kobiety, u których infekcja dotyczy także szyjki macicy.

Zwiększone ryzyko zakażenia mają mężczyźni utrzymujący kontakty seksualne z osobami tej samej płci, nastolatki. Największą liczbę infekcji układu moczowo-płciowego tą bakterią obserwuje się w grupie wiekowej od 21. do 25. roku życia.

Objawy zakażenia chlamydią u mężczyzn

Większość przypadków infekcji bakterią przebiega bezobjawowo lub łagodnie, co opóźnia rozpoznanie. Szacuje się, że jedynie 2–4% osób odczuwa charakterystyczne dolegliwości. Zakażenie Chlamydią trachomatis u mężczyzn objawia się świądem prącia i okolicy ujścia cewki moczowej, częstą potrzebą oddawania moczu. Pojawić się może wydzielina z członka o charakterze surowiczym, śluzowym lub ropno-surowiczym. Mężczyźni homoseksualni odbywający stosunek analny jako strona bierna z osobą zainfekowaną obarczeni są ryzykiem zakażenia odbytnicy, objawiającego się bólem, wydzieliną lub krwawieniem. W wyniku seksu oralnego może dojść do zmian w jamie ustnej oraz gardle.

Diagnostyka zakażenia chlamydią u mężczyzn

W przypadku zauważenia niepokojących objawów należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza dermatologa wenerologa lub urologa, który pokieruje diagnostyką oraz dalszym leczeniem.

Rozpoznanie ustala się na podstawie objawów, oceny narażenia, po wykluczeniu infekcji rzeżączkowej oraz wykonaniu specjalistycznych testów. Obecnie uważa się, iż najskuteczniejszym badaniem na chlamydię jest test amplifikacji kwasów nukleinowych (NAAT). Wykonuje się go z wykorzystaniem wymazu z cewki moczowej, gardła, odbytnicy lub moczu, najlepiej uzyskanego rano.

Obecnie nie prowadzi się przesiewowych testów na chlamydię u mężczyzn, niemniej wydaje się, że istnieją korzyści z wykonywania ich w niektórych grupach ryzyka. Rozważa się obejmowanie badaniami aktywnych seksualnie nastolatków w poprawczakach, poradniach dla nastolatków, poradniach chorób przenoszonych drogą płciową, aktywnych seksualnie osób poniżej 25. roku życia oraz mężczyzn homoseksualnych. Rekomenduje się wykonanie testów również w kierunku innych infekcji, takich jak HIV, kiła, wirusowe zapalenie wątroby typu B, rzeżączka.

Powikłania zakażenia chlamydią u mężczyzn

Długotrwałe, nieleczone zakażenie chlamydią u mężczyzn doprowadzić może do przykrych w skutkach komplikacji, do których zalicza się:

  • zapalenie jądra i najądrza, które prowadzi do upośledzenia płodności. Objawia się jednostronnym lub obustronnym bólem moszny, z zaczerwienieniem oraz obrzękiem. Do całości obrazu klinicznego może dojść podwyższenie temperatury,
  • zwiększoną podatność na zakażenie HIV,
  • u osób zakażonych HIV zwiększenie zakaźności i wydalania wirusa,

Leczenie zakażenia chlamydią u mężczyzn

Skuteczną metodą leczenia w przypadkach niepowikłanego zakażenia dróg moczowo-płciowych jest antybiotykoterapia, zwykle azytromycyną i doksycykliną. W zależności od wybranej substancji trwa od jednego dnia do około tygodnia, czasami wystarcza podanie pojedynczej dawki. Po 3–6 miesiącach od przeprowadzenia leczenia pacjent zostaje poddany ponownym badaniom w celu potwierdzenia skuteczności terapii i wykrycia ewentualnego ponownego zakażenia. Nie należy zapominać o partnerach seksualnych, z którymi pacjent miał kontakt płciowy w ciągu ostatnich 2 miesięcy. Powinny one zostać poinformowane o możliwości zakażenia oraz poddane badaniu lekarskiemu, a także leczeniu.

Do aktywności seksualnej po zakażeniu chlamydią u mężczyzn oraz kobiet można powrócić po tygodniu od zakończenia antybiotykoterapii oraz ukończenia terapii przez partnera.

Zapobieganie zakażeniu chlamydią

Profilaktyka w zakresie chorób przenoszonych drogą płciową, w tym zakażenia chlamydią obejmuje unikanie zachowań ryzykownych oraz stosowanie zabezpieczenia. Najskuteczniejszą metodą jest abstynencja seksualna lub pozostawanie we wzajemnym, długotrwałym, monogamicznym związku. Uprawianie seksu z licznymi partnerami bez prezerwatywy zwiększa ryzyko zachorowania. U nastolatków duże korzyści odnosi edukacja w zakresie prawidłowego stosowania zabezpieczenia oraz konsekwencji związanych z zakażeniem.

Szczepionka przeciwko wirusowi HPV

Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

1. Mishori R. Zakażenia Chlamydia trachomatis: badania przesiewowe, rozpoznanie i postępowanie. Lekarz Rodzinny. 02/2013.

2. Lanjouw E. Europejskie zalecenia dotyczące postępowania diagnostycznego i leczniczego w zakażeniach Chlamydia trachomatis 2015. Przegląd Dermatologiczny. 104/2017.

Data aktualizacji: 06.07.2021,
Opublikowano: 07.07.2021 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej