Zaburzenia osobowości - ich rodzaje, objawy i sposoby leczenia

Fot: Photographee.eu / stock.adobe.com

Zaburzenia osobowości to zaburzenia psychiczne wynikające z obecności trwałych, głęboko zakorzenionych cech i zachowań jednostki, które powodują dysfunkcje w jej relacjach interpersonalnych, sposobie percepcji samego siebie i otoczenia.

Zaburzenia osobowości pojawiają się okresie dzieciństwa i trwają w wieku dojrzałym. Należy je odróżnić od przemijających kryzysów i schorzeń psychicznych. Wyrażają się w określonej strukturze charakteru człowieka, jego utrwalonych wzorcach postępowania, sposobach myślenia. Są to cechy odmienne od przyjętych w danej kulturze norm, co powoduje, że osoba z zaburzeniami zwykle nie odnajduje się w sytuacjach społecznych, nie potrafi radzić sobie z życiowymi wyzwaniami, ma problem z obrazem samej siebie. Jej nieprzystosowanie do rzeczywistości wiąże się z subiektywnie przeżywanym cierpieniem. Przyczyn rozwoju zaburzeń osobowości upatruje się w czynnikach biologicznych, genetycznych i psychospołecznych.

Zobacz także: Załamanie nerwowe – przyczyny, objawy. Jak sobie radzić z tym zaburzeniem?

Typy zaburzeń osobowości

Istnieje wiele rodzajów zaburzeń osobowości, spośród których w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 wyróżnia się osiem głównych typów.

Osobowość paranoiczna to osoba przewrażliwiona na własnym punkcie, nadmiernie podejrzliwa (szczególnie wobec partnera), nieufna, niezdolna do wybaczania, źle znosząca niepowodzenia, krytykę, lekceważenie. Wobec powyższego, często ogranicza kontakty z otoczeniem, a jej relacje nacechowane są emocjonalnym chłodem. Zwykle ma zawyżone poczucie własnej wartości.

Osobowość schizoidalna charakteryzuje się wycofaniem z życia społecznego, w tym związków emocjonalnych. Ludzie z tym zaburzeniem nie czerpią satysfakcji z relacji interpersonalnych i nie uważają ich za niezbędne. Wykazują ograniczoną zdolność do wyrażania uczuć, odczuwania przyjemności. Mają tendencję do działania w samotności, silną skłonność do introspekcji, fantazjowania.

Osobowość dysocjalna to zaburzenie wyrażające się w lekceważeniu norm społecznych, nieliczeniu się z uczuciami i potrzebami innych ludzi. U dotkniętych nim osób upośledzony jest proces uczenia się, wyciągania wniosków, zdolność przewidywania konsekwencji własnych zachowań. Występuje skłonność do agresji, impulsywnych działań, niska tolerancja na frustrację. Chorym obce jest poczucie winy i odpowiedzialności za swoje czyny.

Zaburzenia psychiczne, czyli co? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Zaburzenia nerwicowe, metody leczenia. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Osobowość chwiejna emocjonalnie dzieli się na dwa podtypy - impulsywny i borderline. Oba cechują się zmiennym, niedającym się przewidzieć nastrojem, skłonnością do emocjonalnych wybuchów, spontanicznych, często nieakceptowanych działań, których konsekwencji nie biorą pod uwagę. Osobowość borderline ma dodatkowo zaburzony obraz siebie, własnych preferencji i celów. Często towarzyszy jej uczucie wewnętrznej pustki, stany depresyjne, lękowe, inklinacje autodestrukcyjne i myśli samobójcze.

Osobowość histrioniczna ma potrzebę znajdowania się w centrum uwagi. Cechuje ją płytka, chwiejna uczuciowość, tendencja do teatralnych zachowań i przesadnej ekspresji. Osoby takie mają skłonność do zachowań prowokacyjnych, zwłaszcza na tle seksualnym. Ich pragnienie uznania nie idzie w parze z uwzględnianiem potrzeb innych. Zwykle nadinterpretują swoje relacje, uważając je za bardziej bliskie i intymne niż są w rzeczywistości.

Osobowość anankastyczna wyraża się w przesadnej skrupulatności, perfekcjonizmie, poświęcaniu uwagi szczegółom, sumienności w działaniu przy jednoczesnej niepewności co do jego efektów i obsesyjnej potrzebie ich weryfikowania. Osoby z tym zaburzeniem cechuje także pewna sztywność i ostrożność w relacjach interpersonalnych, mała elastyczność wobec kwestii etycznych czy religijnych.

Osobowość lękliwa (unikająca) funkcjonuje w poczuciu własnej nieatrakcyjności i ciągłej obawy przed krytyką, odrzuceniem. W związku z tym ma trudność w nawiązywaniu relacji społecznych i tendencję do unikania wielu działań. Zarazem przeżywa silne cierpienie z tego powodu. Ludziom z takim zaburzeniem towarzyszy nieustanne napięcie, poczucie zagrożenia, niepewności.

Osobowość zależna przejawia się poczuciem niekompetencji, problemem w formułowaniu własnych opinii, niechęcią do samodzielnego podejmowania decyzji i unikaniem odpowiedzialności za swoje wybory. Wywołuje to zachowania nacechowane uległością, strachem, bezradnością. Osoby zależne potrzebują nieustannego wsparcia, więc towarzyszy im lęk przed samotnością, odrzuceniem.

Jak stwierdzić zaburzenia osobowości?

Nie istnieje wiarygodny test na zaburzenia osobowości, który można wykonać samodzielnie. Diagnozowanie zaburzeń psychicznych wymaga szczegółowego wywiadu psychiatrycznego. Uzupełnieniem może być przeprowadzenie testów psychometrycznych (MMPI-2, WISKAD, EPQ-R), które może zinterpretować tylko specjalista. Rozpoznając zaburzenia osobowości, należy wykluczyć obecność innych schorzeń psychicznych czy somatycznych, które mogą powodować dysfunkcyjne zachowania.

Zaburzenia osobowości a psychoterapia

Podstawową metodą leczenia większości typów zaburzeń osobowości jest długoterminowa psychoterapia. Za najskuteczniejszą uważa się terapię psychodynamiczną, której celem jest dotarcie do przyczyn dysfunkcji. W przypadku niektórych zaburzeń pomocna bywa też terapia behawioralno-poznawcza, oparta np. o trening umiejętności społecznych. Jako leczenie uzupełniające stosuje się często preparaty stabilizujące nastrój, zwłaszcza jeśli dysfunkcji osobowości towarzyszą objawy depresji lub stany lękowe.
Data aktualizacji: 11.12.2018,
Opublikowano: 06.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej