Wzdęcia, czyli nagromadzenie gazów w jelitach – przyczyny wzdęć, profilaktyka i leczenie

Fot: khosrork / fotolia.com

Przyczyny wzdęć to najczęściej zbyt szybkie jedzenie, tłusta i ciężkostrawna dieta i nietolerancje pokarmowe. Rzadziej wzdęcia są skutkiem chorób układu pokarmowego, w tym wątroby, trzustki, dróg żółciowych czy jelit. Wzdęcia powstają w wyniku nagromadzenia w jelitach gazów.

Co to są wzdęcia? To zjawisko nagromadzenia i zatrzymania w jelitach gazów. W układzie pokarmowym gazy pochodzą z fermentacji bakteryjnej zachodzącej podczas trawienia, a czasem również z zewnątrz, jeśli zostaną połknięte, np. powietrze. Wzdęcia mogą występować również w przebiegu nietolerancji pokarmowej i zaburzeniach trawienia.

Wzdęcia: przyczyny gromadzenia gazów w jelitach

Skąd się biorą wzdęcia? Najczęstsze przyczyny wzdęć to:

  • ciężkostrawna dieta – o dużej zawartości tłuszczów i białek, przyrządzanie potraw metodą smażenia, pieczenia w tłuszczu, niewielki udział produktów roślinnych w diecie,
  • posiłki bogate w białko – jednoczesna duża zawartość białek i tłuszczów w diecie może powodować problemy trawienne i wytwarzanie dużych ilości gazów,
  • spożywanie produktów wzdymających, jak rośliny strączkowe i kapustne, np. fasola, groch, ciecierzyca, brukselka, kapusta, kalafior, brokuły,
  • jedzenie żywności wysokoprzetworzonej i typu fast food,
  • zbyt duża lub zbyt mała ilość błonnika pokarmowego w diecie,
  • picie napojów gazowanych,
  • duża ilość słodyczy w diecie,
  • żucie gumy – podczas żucia gumy połyka się pewne ilości powietrza, które mogą powodować wzdęcia,
  • jedzenie w pośpiechu – podczas szybkiego jedzenia do żołądka dostaje się powietrze, a niedokładnie przeżute kęsy są trudniejsze do strawienia i mogą skutkować wydzielaniem nadmiaru gazów podczas fermentacji w jelitach,
  • zespół jelita nadwrażliwego – oprócz wzdęć częste są biegunki i zaparcia, bóle brzucha, odbijanie, gazy, nudności i wymioty, zgaga, bóle głowy i zmęczenie; objawy zespołu jelita nadwrażliwego są przewlekłe, a przyczyny nieznane,
  • choroby układu trawiennego – wątroby, trzustki dróg żółciowych lub jelita grubego,
  • celowe wstrzymywanie gazów,
  • stres,
  • zbyt mała aktywność fizyczna lub brak ruchu – wysiłek fizyczny poprawia pracę układu pokarmowego, ułatwiając trawienie i pozytywnie wpływając na perystaltykę jelit.

Co jeszcze powoduje wzdęcia? Nietolerancje pokarmowe. Częste wzdęcia po mleku mogą oznaczać nietolerancję laktozy – cukru zawartego w mleku krowim i jego przetworach. Z kolei wzdęcia po owocach mogą być oznaką nietolerancji fruktozy, czyli cukru zawartego w owocach i stosowanego jako słodzik w wielu produktach spożywczych. Wzdęcia występują też w przypadku nietolerancji glutenu. Rezultatem nietolerancji glutenu jest celiakia.

W niektórych przypadkach przyczyną wzdęć może być również glutaminian sodu (E621) – jeśli jest spożywany w dużych ilościach i regularnie.

Wzdęcia w nocy zdarzają się wówczas, gdy na krótko przed zaśnięciem zostanie zjedzony obfity posiłek. Na dwie do trzech godzin przed snem nie powinno się niczego jeść.

Przyczyną wzdęć może być również stosowanie leków, szczególnie wielu różnych środków jednocześnie, które mogą wchodzić w interakcje. Dotyczy to leków przepisanych przez lekarza oraz dostępnych bez recepty. Zaburzać pracę układu pokarmowego i powodować wzdęcia mogą: antybiotyki, niektóre leki od nadciśnienia tętniczego krwi, stosowane w leczeniu cukrzycy oraz stosowane w leczeniu biegunek i zatruć pokarmowych.

Bardzo często za wzdęcia odpowiada nadmierne spożycie cukru. Jak rozpoznać taki problem? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Dlaczego mamy wzdęcia po spożyciu cukru. Źródło: Co nas truje

Objawy wzdęć: dolegliwości bólowe i ze strony układu pokarmowego

Wzdęcia dają objawy natychmiast po ich powstaniu. Są to ból brzucha, czasem powiększenie jego obwodu, mogą towarzyszyć temu ucisk w brzuchu i dyskomfort. Niekiedy zalegające gazy powodują słyszalne bulgotanie w brzuchu.

Co na wzdęcia? Leki, zioła, ruch, profilaktyka

Wzdęcia i gazy można leczyć ziołami, lekami, ale można im też zapobiegać. Jak uniknąć wzdęć? Profilaktyka obejmuje:

  • wolne jedzenie i dokładne przeżuwanie,
  • jedzenie częściej mniejszych porcji,
  • unikanie posiłków ciężkostrawnych, tłustych,
  • unikanie napojów gazowanych, słodyczy, produktów wysokoprzetworzonych, żucia gumy,
  • ograniczenie roślin strączkowych i kapustnych,
  • unikanie stresu,
  • spożywanie odpowiednich ilości błonnika pokarmowego,
  • unikanie wstrzymywania gazów.

A co na wzdęcia, gdy już się pojawią?

Pierwszym wyborem powinny być domowe sposoby na wzdęcia. Dolegliwości wywołanych przez nagromadzenie gazów w jelitach pomagają się pozbyć:

  • zioła na wzdęcia – można przyrządzać z nich napary, herbaty, lub dodawać do potraw; szczególnie dobrze działają koper włoski (stosowany również u dzieci na kolkę), kminek, mięta oraz imbir, majeranek i melisa,
  • masaż brzucha – bolesne wzdęcia miną szybciej, jeśli wykona się masaż brzucha zgodnie z ruchem wskazówek zegara,
  • spacer lub aktywność fizyczna wymagająca pracy mięśni brzucha – ułatwia to gazom opuszczenie organizmu.

Zobacz także: Święta Bożego Narodzenia. Jak sobie poradzić z niestrawnością i wzdęciami?

Jak pozbyć się wzdęć, jeśli domowe sposoby zawiodły? 

Należy sięgnąć po leki na wzdęcia. Zwykle mają one formę tabletek, a czasem także granulek czy płynu. Tabletki na wzdęcia i inne preparaty zawdzięczają skuteczność zawartości symetykonu, substancji zmniejszającej objętość i napięcie pęcherzyków gazu w jelitach.

Sposobem na wzdęcia mogą być również tabletki zawierające mieszanki ziół i węgiel, które pobudzają układ pokarmowy i ułatwiają oraz przyspieszają trawienie. Po wypróżnieniu lub oddaniu gazów wzdęcie powinno ustąpić.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 07.08.2018,
Opublikowano: 03.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej