Wysypka na nogach u dzieci i dorosłych – przyczyny i leczenie

Fot: puhhha / fotolia.com

Wysypka na nogach to stosunkowo częsta i przykra dolegliwość zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Najczęściej jest wywołana przez kontakt z uczulającym alergenem i przybiera postać swędzących i czerwonych krostek.

W rzadszych sytuacjach jest to objaw choroby zakaźnej. Wysypki na nogach dotykające dorosłych i dzieci mogą wywołać miejscową zmianę koloru skóry, ucieplenie, spękanie, owrzodzenie oraz bolesny obrzęk.

Wysypka na nogach a reakcja alergiczna (wysypka alergiczna)

Najczęstszą przyczyną wysypki na nogach i rękach jest reakcja alergiczna. Wśród charakterystycznych dla wysypki alergicznej zmian, lekarze dermatologii wyróżniają najczęściej: czerwone krostki, grudki, bąble (np. w przebiegu pokrzywki) . Wysypka alergiczna na udach, łydkach, a także rękach dotyczy najczęściej alergii kontaktowej. Wysypka na nogach może pojawić się po użyciu nowego proszku do prania, płynu do płukania, a nawet podczas noszenia nowych spodni. Alergia kontaktowa jest uważana za współczesny problem społeczny, pogłębiający się wraz ze wzrastającą alergizacją środowiska.

Liczba substancji uczulających skórę na drodze kontaktowej stale rośnie. Wśród nich dermatolodzy wymieniają: nikiel (zawarty w paskach spodni, margarynie), formalinę (używaną do produkcji tkanin), środki czystości (proszek do prania, płyn do zmywania okien, odplamiacze itp.), pyłki traw, rośliny (dość powszechny w Polsce sumak jadowity wywołuje odczyn skórny), a także tworzywa sztuczne (plastikowe zabawki, gumowe rękawiczki, wenflony, wykładziny podłogowe, lateks). Wymienione substancje, a także wiele innych, z którymi ma się do czynienia w życiu codziennym, mogą powodować wyprysk kontaktowy, będący jednym z objawów alergii kontaktowej. Wyprysk kontaktowy obejmuje zmiany skórne wywołane czynnikami alergicznymi będącymi w bezpośrednim kontakcie ze skórą. Alergen powoduje reakcję kaskadową stymulacji limfocytów T (uczulenie), a w trakcie kolejnych kontaktów zostaje wytworzona reakcja obronna organizmu, objawiająca się m.in. widocznymi gołym okiem zmianami skórnymi. Aby pozbyć się wysypki na nogach spowodowanej alergią kontaktową, należy rozpoznać przyczyny objawów i jak najszybciej przerwać styczność skóry z alergenem. Konieczna może okazać się także wizyta u dermatologa i wykonanie testów skórnych.

Wysypka na nogach a świąd skóry

Wysypka na nogach (i nie tylko) jest nieswoistym objawem, polegającym na występowaniu zmian skórnych o różnorodnym typie. Często wysypce towarzyszy świąd. Świąd z wysypką ma często podłoże alergiczne, w rzadszych przypadkach jest powodowany chorobami zakaźnymi. W zwalczaniu świądu z wysypką na nogach konieczne jest rozpoznanie przyczyny, wywołującej drażniące zmiany.

Pokrzywka na skórze wraz z wysypką na nogach

Pokrzywka to choroba dotykająca dorosłych oraz dzieci. Jak podkreślają dermatolodzy, pokrzywka charakteryzuje się bąblami na rumieniowym oraz obrzękowym podłożu, często wraz z silnym świądem skóry. Pokrzywkę wywołuje kontakt z czynnikiem uczulającym. W przebiegu choroby zmiany skórne przypominają poparzenie pokrzywą, skąd wywodzi się nazwa. Dodatkowymi objawami pokrzywki, wymagającymi interwencji lekarskiej, mogą być: osłabienie, zawroty głowy, nudności i wymioty. Choroba ma najczęściej podłoże alergiczne, choć może stanowić reakcje organizmu na czynniki termiczne, a nawet światło słoneczne. Aby pozbyć się wysypki na nogach w przebiegu pokrzywki, najczęściej zaleca się stosowanie środków farmakologicznych z grupy leków przeciwhistaminowych oraz glikokortykosteroidów. Ważne jest jednak rozpoznanie przyczyny wywołującej pokrzywkę.

Zobacz film: Jakie funkcje pełni skóra człowieka? Źródło: Bez skazy

Wysypka na nogach to nie tylko alergia!

Swędzącą, piekąca i czerwona wysypka na nogach (a także ramionach i pozostałych częściach ciała) u dorosłych i dzieci może być oznaką toczących się chorób zakaźnych, niezwiązanych bezpośrednio z reakcjami alergicznymi. Wysypka na nogach pojawia się w trakcie ospy wietrznej, choroby wywołanej wirusem ospy wietrznej i półpaśca (VZV). Objawia się wykwitami w różnym stadium rozwoju– grudek, krost, pęcherzyków lub plamek. Wysypka w przebiegu ospy wietrznej jest silnie swędząca, co sprzyja drapaniu się i rozwojowi kolejnych wykwitów. W leczeniu ospy wietrznej najczęściej stosuje się leki przeciwwirusowe, zawierające acyklowir.

Wśród innych chorób zakaźnych, które wywołują wysypki na nogach, można wymienić półpaśca ze swędzącymi pęcherzykowymi wykwitami, chorobę bostońską (nazywaną chorobą dłoni, stóp i ust, wywołaną enterowirusami coxsackie), łupież Gilberta (wywoływany prawdopodobnie wirusami opryszczki), a także zespół Gianottiego-Crostiego (nieswoisty zespół pojawiający się w przebiegu zakażeń wirusowych, objawiający się plamisto-grudkową swędzącą wysypką na kończynach, pośladkach oraz na twarzy).

Data aktualizacji: 06.05.2020,
Opublikowano: 21.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

gosc 24.07.2020r.

a mi na nodze cztery krosty swedzonce c to jest w gornej czesci

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej